Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze zagranicznej oferty? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe i zgodne z oczekiwaniami warunki pracy? Jak ustrzec się przed rozczarowaniem związanym z wynagrodzeniem? Przygotowaliśmy zestawienie 12 elementów ofert pracy w opiece, na które warto zwrócić uwagę, przy poszukiwaniu atrakcyjnego miejsca pracy.

 

Atrakcyjna praca w opiece w Niemczech? To możliwe! 

Opiekunki mogą nawiązać współpracę z licznymi agencjami świadczącymi usługi opiekuńczo-wspierające. Zatrudnienie przez wyspecjalizowaną firmę to większa pewność, że praca, którą podejmujemy, jest w pełni legalna, zabezpieczona umową kontraktową lub zleceniem. Współpraca ze sprawdzonymi firmami to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale często także lepsze warunki pracy i atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Komfort zleceniobiorców związany z pomocą w załatwieniu formalności, organizacją przejazdu, a także wsparciem na miejscu, to priorytetowe kwestie, które sprawiają, że ogłoszenie zyskuje w oczach potencjalnego kandydata. Satysfakcja pracodawców i opiekunów oraz należyta opieka nad podopiecznym, to czynniki gwarantujące sukces w tej branży. 

 

12 elementów dobrej oferty pracy w opiece w Niemczech

Szukasz atrakcyjnej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech? Poniżej przedstawiamy najważniejsze składowe ofert pracy w opiece w Niemczech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze swojego przyszłego miejsca zatrudnienia.

 

 1. Umowa - legalne zatrudnienie

Agencje zatrudnienia lub firmy opiekuńcze działające zgodnie z polskim prawem powinny zapewnić legalne formy zatrudnienia np. w postaci umowy zlecenia lub kontraktu.  

 • Umowa zlecenie – forma cywilno-prawna, której postać regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Zlecenie zawarte w umowie zobowiązuje zleceniobiorcę do wykonania konkretnej czynności na warunkach określonych w tymże dokumencie. Tego typu umowa zezwala na odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz daje możliwość opłacania przez zleceniodawcę innych wymaganych prawem należności. 
 • Umowa kontraktowa – zawierana z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą. W ramach umowy kontraktowej na terenie Niemiec mogą pracować zarówno opiekunki, które mają polską działalność, jak i niemiecką – tzw. Gewerbe.

 

opiekunka seniorów z podopieczną
Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka, korzystaj tylko z legalnych form zatrudnienia

 

 1. Atrakcyjne wynagrodzenie wypłacane terminowo 

Wysokie wynagrodzenie, które opiekunka otrzymuje zawsze na czas, to jedno z kluczowych kryteriów decydujących o atrakcyjności oferty.

 

Umowa zawierana z agencją powinna dać opiekunce pewność, że wynagrodzenie będzie rozliczane w określonym systemie i zostanie wypłacone terminowo. Zgodnie z prawem nie ma tu możliwości opóźnień ani zaległości w wypłacie. Praktyka jednak pokazuje, że czasem bywa inaczej. Dlatego przed podpisaniem umowy zawsze lepiej jest ją dokładnie przeanalizować i dopytać o wszystkie interesujące nas szczegóły dot. zarobków. Nie zaszkodzi również zasięgnąć opinii innych opiekunek współpracujących z daną agencją, o regularność wypłat.

 

Analizując ogłoszenia pod względem wynagrodzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy podana kwota obejmuje cały kontrakt, czy jest to wynagrodzenie za 1 miesiąc wykonywania pracy.  Warto także dowiedzieć się u pracodawcy (jeśli nie jest to sprecyzowane w ogłoszeniu), czy podana wartość jest kwotą netto, czy brutto.  

 

 1. Składki ubezpieczeniowe 

Legalność pracy i bezpieczeństwo zleceniobiorców, to dla większości firm kwestie priorytetowe. Umowy zawierane z osobami decydującymi się na wyjazd do pracy za granicę, gwarantują terminowe opłacanie składek zdrowotnych do ZUS przez zleceniodawcę. Pracodawcy bardzo często podejmują się także obowiązku dopełnienia innych ważnych formalności związanych z legalnym i pewnym pobytem w obcym państwie. Przed podpisaniem umowy dopytaj, czy i jakiej wysokości będą odprowadzone składki ubezpieczeniowe.

 

 1. Waluta wynagrodzenia  

Zazwyczaj oferty pracy przedstawiają kwotę wynagrodzenia w walucie obowiązującej w danym państwie. Wypłata środków z tytułu pracy wykonywanej na terenie Niemiec z zasady wypłacana jest więc w Euro, choć istnieje możliwość przewalutowania pensji na złotówki. Niestety nie wszystkie agencje dają możliwość wyboru, czy wypłata będzie dokonywana w Euro czy w PLN. Dlatego jeżeli zależy Ci na konkretnej walucie upewnij się, że współpracując z daną agencją, będzie to możliwe.

 

 1. Dogodna data rozpoczęcia i zakończenia zlecenia/kontraktu 

Daty wyznaczające czas trwania kontraktu lub zlecenia, to ważny element ogłoszenia, określający dokładnie wymaganą dyspozycyjność osoby ubiegającej się o pracę w Niemczech. Zdarza się, że w sekcji „data zakończenia” widnieje wpis „do uzgodnienia”. Wówczas finalną datę zakończenia zlecenia należy ustalić bezpośrednio z pracodawcą przedstawiającym daną ofertę pracy.  

 

Zasadniczo największą popularnością cieszą się oferty pracy na krótki czas. Często wyszukiwane są także ogłoszenia na zastępstwo, tzw. oferty pracy dla skoczków. Z drugiej jednak strony wiele opiekunek bardzo ceni sobie stałe zlecenia. Nawet jeśli wiążą się one z kilkumiesięcznym wyjazdem do pracy za granicę. Jest to więc kwestia w pełni indywidualna.

 

 1. Znajomość języka 

Bardzo dużą popularnością cieszą się oferty pracy wymagające tylko podstawowej znajomości języka niemieckiego (A2). Wiele opiekunek, które rozważają pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech, poszukuje ofert pracy bez znajomości niemieckiego. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że stanowisk pracy dla osób nieznających języka niemieckiego jest względnie mało. A brak wymagania dot. znajomości języka niemieckiego może oznaczać opiekę nad podopiecznym, który choruje na poważne choroby starcze i nie ma z nim kontaktu. Może to być bardzo trudne i wymagające miejsce pracy.

 

Przy większości zleceń oczekuje się od kandydatów do pracy komunikacji w języku niemieckim na poziomie średniozaawansowanym (B1-B2). Znajdziemy jednak całkiem sporą liczbę ogłoszeń pracy, w których wymagane jest biegłe posługiwanie się językiem niemieckim (C1). Wyższe oczekiwania dot. kompetencji językowych wobec kandydata do pracy przekładają się w wielu przypadkach na lepsze zarobki. Dodatkowo oznaczają także często atrakcyjny kontakt z podopiecznym, z którym można się zaprzyjaźnić, prowadzić ciekawe rozmowy oraz w pełni uczestniczyć w jego życiu. To niewątpliwe duże korzyści dla opiekunek otwartych na kontakt z drugim człowiekiem, które chcą w atrakcyjny sposób spędzić swój pobyt w Niemczech.

 

Aby pomóc opiekunkom przezwyciężyć bariery językowe i odpowiednio przygotować je do wykonywanej pracy, wiele agencji oferuje ciekawe możliwości rozwijania kompetencji językowych. Mogą to być kompleksowe kursy języka niemieckiego, bezpłatne lekcje, specjalne opracowane słowniki uwzględniające tematykę pracy w opiece, czy też kursy e-learningowe. Materiały mogą być udostępnianie w formie on-line np. na stronach internetowych, w mediach społecznościowych czy też w formie dedykowanej aplikacji. Możliwość korzystania z takiej formy rozwoju jest bardzo atrakcyjną wartością dodaną współpracy z profesjonalną agencją opiekunek lub firmą opiekuńczą.

 

 1. Informacje o podopiecznym 

Jedną z najważniejszych informacji dla przyszłego opiekuna jest precyzyjny opis przyszłego miejsca pracy oraz wymagań podopiecznego w stosunku do osoby sprawującej nad nim opiekę. Każda oferta powinna posiadać podstawowe informacje, takie jak liczba podopiecznych, ich wiek oraz płeć. Kluczowe są tutaj informacje o stopniu samodzielności seniora oraz jego chorobach. Dane dotyczące wagi lub wzrostu podopiecznego są szczególnie ważne w sytuacji, gdy wymaga on podnoszenia. Dodatkowo, jeśli na stałe w jego domu przebywają także inni członkowie rodziny, taka informacja również może znaleźć się w opisie oferty.

 

Mężczyzna korzystający z pomocy opiekunki osób starszych
Przed wyborem oferty dokładnie zapoznaj się ze stanem podopiecznego i swoim zakresem obowiązków

 

Rzetelne ogłoszenie powinno z pewnością zawierać aktualne i precyzyjne informacje na temat sprawności fizycznej podopiecznego, określając czy jest to osoba:

 • chodząca/leżąca/jeżdżąca na wózku inwalidzkim,  
 • potrzebująca pomocy przy wstawaniu/siadaniu,  
 • wymagająca intensywnej opieki nocnej,  
 • mająca czynności fizjologiczne pod kontrolą, 
 • z brakiem objawów demencji. 

Bardzo praktyczne będą także wzmianki o ulubionych zajęciach i hobby podopiecznego, sposobach na spędzanie z nim czasu, czy jego ulubionych przysmakach. Dzięki takim informacjom dużo łatwiej jest agencji zatrudnienia połączyć opiekunkę i podopiecznego zgodnie z ich indywidualnymi preferencjami oraz oczekiwaniami. Dla opiekunki jest to także duże ułatwienie, które pozwala nie tylko wybrać interesującą ją ofertę, ale także odpowiednio przygotować się i nastawić mentalnie na pracę jeszcze przed wyjazdem.

 

Wymagania seniorów względem opiekunów różnią się od siebie, więc każde dobrze skomponowane ogłoszenie powinno precyzyjnie określać jego adresata. Część ofert dedykowana jest bowiem osobom bardzo aktywnym, niektóre domatorom, a jeszcze inne przeznaczone są dla osób doświadczonych w opiece. Poszczególni podopieczni wymagają opiekunów pogodnych, inni rozmownych, a kolejni empatycznych. Im bardziej szczegółowo opisana oferta pracy, tym bardziej atrakcyjna z punktu widzenia opiekunki.

 

 1. Warunki zakwaterowania 

Informacja o warunkach mieszkaniowych jest niezwykle ważna, gdyż określa dokładnie, gdzie i z kim opiekun będzie dzielić przestrzeń przeznaczoną do codziennego funkcjonowania. Niektórzy zleceniodawcy gwarantują osobne pomieszczenie zaaranżowane na mieszkanie lub część domu z wydzielonym osobnym wejściem. I to właśnie te oferty, w których opiekunka ma zagwarantowany pokój z własną łazienką, są najbardziej atrakcyjne. Zakwaterowanie i wyżywienie w większości ofert jest bezpłatne i zapewnione w miejscu wykonywania zlecenia

 

WAŻNE! Jeśli pracodawca nie określił precyzyjnie warunków zakwaterowania i wyżywienia w swojej ofercie, warto zwrócić się do niego w tej kwestii. Tylko szczegółowe dane w tym zakresie, chronią kandydatów przed niespodziewanymi wydatkami po podpisaniu umowy lub kontraktu.

 

 1. Zakres obowiązków 

Opis oferty pracy dla zasady powinien zawierać szczegółowy zakres obowiązków opiekuna. W zależności od sprawności fizycznej, wieku i chorób towarzyszących, opiekun musi wykonywać zróżnicowane zadania. W dużej mierze są to czynności związane z samym sprawowaniem opieki nad podopiecznym, jednak specyfika pracy opiekunów zwykle wymaga także wykonywania innych czynności. Wśród podstawowych obowiązków opiekuna najczęściej wymieniane są:  

 • wsparcie w ubieraniu się,  
 • codzienna pielęgnacja i pomoc w czynnościach higienicznych oraz korzystaniu z toalety,  
 • pomoc w ubieraniu,  
 • asysta podczas chodzenia/wstawania/siadania,  
 • przypominanie o przyjmowaniu lekarstw
 • wspólne spędzanie czasu.  

 

opiekunka osób starszych spędzająca czas ze swoją podopieczną
Opiekunki wspierają podopiecznych w podstawowych czynnościach, pielęgnacji i dotrzymują im towarzystwa 

 

Atrakcyjne oferty pracy uwzględniają w zakresie obowiązków opiekunki także:

 • wspólny wakacyjny wyjazd,
 • wspólne wyjścia do kawiarni i restauracji,
 • wyjścia do obiektów kulturalnych i na koncerty,
 • uczestnictwo w innych wydarzeniach (rodzinnych, kulturalnych, rozrywkowych).

Takie dodatkowe aktywności z pewnością przekładają się na dużą atrakcyjność oferty.

 

10.  Premie okolicznościowe i uznaniowe

Atrakcyjna oferta pracy w opiece w Niemczech to z pewnością ta, która wiąże się z wysokim wynagrodzeniem. A premie okolicznościowe i uznaniowe oznaczają dodatkowe gratyfikacje pieniężne, z których opiekunki bardzo chętnie korzystają.

 

Premie najczęściej przyznawane są w związku z pracą w szczególnie ważnych okresach w roku - Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Dodatkowo na premię możemy liczyć podejmując pracę w wakacje. Niektóre agencje opiekunek gwarantują dodatkowe bonusy za polecenie do pracy. Szczególnym przejawem szacunku i uznania dla pracy opiekunek są programy lojalnościowe, w ramach których opiekunki mogą zdobywać dodatkowe gratyfikacje lub nagrody za długą współpracę z jedną agencją.

 

Przy analizie podobnych ogłoszeń o pracę oferowanych przez różne firmy, zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy premia określana jest w kwocie netto, czy brutto. Należy także doczytać, jakie warunki muszą być spełnione, aby została ona przyznana w pełnej wielkości. Niektóre agencje stosują wiązane wymagania. Przykładowo premia bożonarodzeniowa jest wypłacana za pracę w dni świąteczne, ale pod warunkiem, że opiekunka przebywała na zleceniu min. 90 dni. Dlatego, zanim wybierzemy konkretną ofertę, zapoznajmy się dokładnie z regulaminem przyznawania premii.

 

 1. Udogodnienia na miejscu

Zapewnienie opiekunom komfortowych warunków pracy i zakwaterowania sprawia, że wyjazd za granicę staje się wygodny i przyjemny. Na liście udogodnień, które czekają na opiekuna w miejscu jego pracy, możemy znaleźć m.in.:

 • dostęp do Internetu,
 • telewizor na wyłączność,
 • pomoc rodziny,
 • samochód do dyspozycji,
 • rower do dyspozycji,
 • darmowy telefon,
 • prywatną łazienkę, osobną toaletę,
 • możliwość palenia papierosów (jeśli opiekun / opiekunka jest osobą palącą),
 • bliskość sklepów, kościoła, obiektów użyteczności publicznej.

 

 1. Wymagania dotyczące kandydata na opiekuna 

Większość podopiecznych lub ich rodziny posiadają sprecyzowane wymagania względem kandydata na opiekuna. Wśród najczęściej wymienianych w ogłoszeniach kryteriów odnajdziemy:  

 • znajomość języka, 
 • gotowość i chęć niesienia pomocy,  
 • posiadanie doświadczenia wynikającego z wcześniejszej pracy w opiece i pielęgnacji osób starszych,   
 • uprawnienie do prowadzenia pojazdów,  
 • płeć opiekuna.  

 

Dlaczego warto podjąć współpracę z firmą, która specjalizuje się w zatrudnianiu opiekunek osób starszych?

Doświadczenie agencji specjalizujących się w zatrudnianiu opiekunek osób starszych pozwala zapewnić bezpieczeństwo wyjazdu i współpracy. Chętnie służą fachowym doradztwem, zapewniając najlepszy wybór oferty podyktowany indywidualnymi wymaganiami i oczekiwaniami. Pomoc kandydatom w zaplanowaniu podróży i zapewnienie im konkretnych udogodnień związanych z podjęciem pracy, to dla wielu agencji kwestie absolutnie priorytetowe. Tym opiekunom, którzy decydują się na podjęcie pracy w okresie świątecznym lub wakacyjnym, gwarantowane są często premie uznaniowe. Wiele agencji bardzo dużą wagę przywiązuje także do merytorycznego przygotowania opiekunek przed wyjazdem. Na blogach tych agencji eksperci podpowiadają, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Udostępniane on-line szkolenia to przejaw troski agencji o opiekunki i chęć pomocy im w ich codziennej pracy. Firmy te bardzo często przygotowują materiały do nauki języka niemieckiego.

 

Dlatego też wybierając swoje przyszłe miejsce pracy, warto kierować się zarówno atrakcyjnością samej oferty, jak i doświadczeniem oraz podejściem agencji do kwestii zatrudnienia. Dzięki temu opiekunka może liczyć nie tylko na pomoc w znalezieniu ciekawego zlecenia, ale także na pełne wsparcie podczas pobytu, co przekłada się na duży komfort zatrudnienia.

 

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.