Kwartalnik

Odpowiednia pielęgnacja, wsparcie w chorobie, dobrze dobrana dieta to podstawy w pracy opiekunki osób starszych. Należyta wiedza w danym zakresie pozwala dobrze wykonywać obowiązki zawodowe, a dodatkowo umożliwia przygotowanie się na niespodziewane sytuacje. Pracując w niemieckiej opiece, warto znać nie tylko usposobienie tamtejszych seniorów, ale wiedzieć również, kiedy wypadają ważne dla nich święta, jakie pielęgnuje się tam tradycje i jakie obyczaje panują w danym regionie. Wiedza ta pomoże zbudować pozytywne więzi z podopiecznym oraz sprawi, że poczuje się on ważną częścią tej obustronnej relacji.

 

Nasz magazyn dla opiekunek osób starszych w formie kwartalnika pozwala zdobyć wartościową wiedzę, dzięki której dobrze przygotujesz się do wyjazdu do pracy w Niemczech. W naszych artykułach znajdziesz porady dotyczące najczęstszych chorób seniorów, zdrowej diety, sposobów na poprawę kondycji osób starszych, czy metod ich aktywizacji. Podpowiadamy również m.in. jak zachować się w konkretnych sytuacjach, opisujemy typowe niemieckie zwyczaje i doradzamy jak “oswoić” się z życiem na obczyźnie. Zapraszamy!

Podopieczny nie chce jeść – sposoby na niejadka

Niedożywienie jest groźne w każdym wieku, także w tym podeszłym. Według specjalistycznego portalu pflege.de, w przypadku osób starszych o niedożywieniu mówimy w dwóch kategoriach:

 

 

czytaj całość

Marlenehose (Marlene-Hose)

W zakamarkach szaf naszych wiekowych pań podopiecznych można znaleźć specyficznie uszyte spodnie, które w niemieckiej i światowej modzie spopularyzowała Marlena Dietrich.

czytaj całość

Kalendarz świąt niemieckich 2023

Kalendarz świąt niemieckich odzwierciedla specyfikę Niemiec jako państwa federacyjnego. Nie zawsze dzień ustawowo wolny od pracy będzie obowiązywał wszędzie. W niektórych landach decydują o tym np. proporcje pomiędzy liczbą ludności katolickiej a protestanckiej. Są też święta specyficzne tylko dla danego landu.

czytaj całość

Filtr do parzenia kawy - to nie jest takie oczywiste

W większości niemieckich domów obojętnie czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, poranna praca opiekunki osób starszych zaczyna się od tej samej czynności. Wstawia kawę w ekspresie przelewowym. Otwiera szafkę, zaspana sięga najpierw po papierowy filtr do kawy, którym wykłada pojemnik na kawę w ekspresie. Wydaje się, że filtr to kuchenny drobiazg, który istniał od zawsze, ale tak nie jest.

czytaj całość

Szare mydło (Kernseife) - warto do niego wrócić!

Nie tylko podopieczni, ale też starsza generacja opiekunek i opiekunów seniorów, pamięta jeszcze czasy, kiedy praktycznie jedynym, ale królewskim środkiem czystości w domu było… szare mydło (niem. Kernseife). I choć pod nazwą szare „mydło” sprzedaje się też mydło sodowe (jasne i twarde), które ma podobne właściwości, to prawdziwe szare mydło jest potasowe. Ma ciemniejszy (beżowo-brązowy) kolor niż mydło sodowe i jest bardziej miękkie.

czytaj całość

Demencja - historie, które nie dają spokoju

Zatrzymajmy się na chwilę na podopiecznych – na ich historiach, na historiach o ludziach.

czytaj całość

Jak lato - to Schlager und Schlagersänger

W Polsce istnieje muzyka, której tak naprawdę lubią słuchać wszyscy, ale nie wszyscy się do tego przyznają. To disco polo – rozwijający się od lat osiemdziesiątych gatunek muzyki popularnej, wpisujący się w nurt muzyki tanecznej. Często opiera się na elementach polskiej muzyki ludowej, zawiera sporą dawkę typowo słowiańskiej stylistyki. Disco polo jako gatunek muzyczny znane jest praktycznie wyłącznie w Polsce.

czytaj całość

Środki pomocowe także na zamówienie niemieckich pielęgniarek

W ramach stale prowadzonych w Niemczech działań, mających na celu lepszą organizację opieki nad osobami starszymi, państwo wprowadza wiele ułatwień. Jednym z nich, mało jeszcze znanym rodzinom osób starszych w Niemczech, jest zwiększenie uprawnień niemieckiego zawodowego personelu pielęgniarskiego.

czytaj całość

Jak się przygotować do letniego spaceru z seniorem?

Organizacja pobytu na świeżym powietrzu dla seniora (o ile jego stan zdrowia pozwala na opuszczenie domu) jest bardzo ważnym zadaniem opiekuńczym. Spacer dla osób starszych to zarówno ćwiczenie dla układu krążenia, jak i mięśniowo-szkieletowego. Opuszczenie domu daje możliwość pozyskania bodźców wzrokowych, zmusza umysł do obserwacji i pracy.

czytaj całość

DiPA i DiGA – nowość w opiece zdrowotnej w Niemczech

Niemcy są państwem, które stara się nadążać z wykorzystaniem nowych technologii także w zakresie wsparcia osób chorych i wymagających opieki. Od wielu lat istnieją w Niemczech różne systemy wspomagające opiekę. Tzw. Hausnotruf – urządzenie przywołujące pomoc służb medycznych (Pflegedienst) poprzez proste naciśnięcie guzika na opasce jest dobrze znane opiekunom osób starszych z Polski.

 

czytaj całość

Co zamiast klasycznego łóżka pielęgnacyjnego?

Specjalne łóżka dla osób chorych i starszych (Pflegebett) znacznie ułatwiają pracę opiekunów i opiekunek osób starszych i poprawiają komfort podopiecznych. Czasami jednak przyzwyczajenia seniorów nie pozwalają na wstawienie Pflegebett. Jest to szczególnie trudna decyzja w przypadku małżonków, którzy kilkadziesiąt lat spali w łóżkach małżeńskich. Są przyzwyczajeni do swojej bliskości i chcą tę bliskość utrzymać. Niektórym podopiecznym Pflegebett dobitnie przypomina o tym, że są coraz starsi, coraz bardziej zniedołężniali. Wstawienie klasycznego łóżka dla chorych uniemożliwiają niekiedy warunki mieszkaniowe.

czytaj całość

Obrzęki nóg – Geschwollene Beine

Wiele osób starszych boryka się z problemem obrzmiałych nóg. Przyczyną mogą być różnego rodzaju schorzenia, które należy konsultować z lekarzem lub zwykły brak ruchu. Chorób wywołujących obrzęki nie wyleczymy, ale możemy łagodzić ich nasilenie.

czytaj całość

Entlastungsbetrag – co to jest?

Nasi podopieczni w Niemczech to osoby starsze, którym przysługuje poważne wsparcie od państwa niemieckiego w zakresie finansowym i rzeczowym, jeżeli mają określony Pflegegrad w skali od 2-5. Pojęcia Pflegegeld (stały dodatek pieniężny) czy Pflegesachleistungen (opiekuńcze świadczenia rzeczowe) są z reguły znane i opiekunkom osób starszych i ich rodzinom.

czytaj całość

Domownicy opiekunki – wsparcie nie tylko na starcie

Do pracy w opiece w Niemczech wyjeżdża duża grupa osób, które stały się samotne z powodu trudnych życiowych sytuacji, mają skomplikowane relacje rodzinne albo ich najbliższe osoby wyemigrowały z Polski bardzo, bardzo daleko. Jednak opiekunki i opiekunowie osób starszych to w znacznej części ludzie, którzy wykonują swoją pracę przez kilka miesięcy w roku poza własnym domem, w którym jest ktoś, kto na nich czeka i za nimi tęskni. Bez tej świadomości, że są bliscy, którzy z wytęsknieniem na nich czekają, praca w opiece w Niemczech nie byłaby dla nich możliwa

czytaj całość

Niska temperatura w domu – oszczędność czy zdrowy styl życia?

W pracy opiekunów osób starszych w Niemczech w okresach, kiedy trzeba włączać ogrzewanie, zdarzają się nieporozumienia związane z temperaturą w pomieszczeniach. Jakoś tak się stało, że z jednej strony w Polsce nie przywiązuje się aż tak wielkiej uwagi do kosztów zużycia wody i ogrzewania jak w Niemczech, z drugiej - nie są znane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia co do norm temperatury pomieszczeń, które są odpowiednie dla naszego organizmu.

czytaj całość

Co ma piernik do… sosu? Lebkuchensoße!

Piernik definitywnie kojarzy nam się z deserem. Dla jednych jest to słodkie ciasto z miodem i aromatycznymi przyprawami korzennymi, dla innych ma postać lukrowanych lub oblanych czekoladą pierniczków, kolejnym przywodzi na myśl krajankę albo ciasto przełożone marmoladą.

czytaj całość

Na długie jesienno-zimowe „opiekunkowe” wieczory

Kiedy za oknem szybko zapada zmrok, podopieczni wcześnie się kładą, a opiekunom jeszcze nie chce się spać, ich najlepszym przyjacielem jest książka. Wbrew pozorom Internet i wirtualny świat nie są ulubioną formą spędzania czasu przez opiekunki i opiekunów z Polski.

czytaj całość

Übergangspflege im Krankenhaus – przejściowa opieka szpitalna

Państwo niemieckie w obliczu coraz większych potrzeb społeczeństwa, ciągle doskonali i rozwija system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych i starzejących się. Na 2022 rok przewidziano wiele zmian – między innymi wzrosną nakłady na opiekę krótkoterminową (Kurzzeitpflege) oraz na rzeczowe świadczenia pielęgnacyjne (Pflegesachleistungen).

czytaj całość

Pielęgnacja fałdów skórnych

Okres letni wymaga większej niż zwykle uwagi przy pielęgnacji skóry. W głównej mierze dotyczy to fałd skórnych. Przedstawiamy kilka uwag o zasadach higieny, które mamy nadzieję pomogą w utrzymaniu dobrego stanu skóry.

czytaj całość

Kasa chorych może zapłacić za pielęgnację stóp!

Warto wiedzieć, że zabiegi pielęgnacyjne stóp mogą być w określonych sytuacjach finansowane przez kasę chorych (Krankenkasse).

czytaj całość

Jak „oswoić” pokój opiekunki?

Praca opiekunki osób starszych w domach prywatnych w Niemczech to praca z zakwaterowaniem u podopiecznego. Zazwyczaj takie pokoje są puste, warto poczuć się jak w domu i ocieplić wnętrze. 

czytaj całość

Dysfagia u podopiecznych z zaburzeniami neurologicznymi

Dysfagia to choroba, polegająca na trudnościach w przełykaniu. Bardzo często dotyczy osób z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak przebyty udar, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. Schorzenie to jest niebezpieczne ze względu na możliwość zachłyśnięcia.

czytaj całość

Betreuetes Wohnen – mieszkania senioralne

W Niemczech oprócz domów opieki, do których trafiają osoby starsze bardzo schorowane i wymagające specjalistycznego nadzoru medycznego, coraz bardziej popularne są mieszkania senioralne przeznaczone dla emerytów. Są to tak zwane betreutes Wohnen (albo: Seniorenwohnen, Wohnen mit Service, Wohnen plus).
 

czytaj całość

Termofor i spółka

Częstym problemem zgłaszanym przez podopiecznych jest uczucie chłodu stóp i dłoni. Pomóc może termofor!

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.