Branża opiekunek i opiekunów osób starszych znów młodnieje?
1 maja 2024 roku Polacy świętować będą 20-tą rocznicę swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Dzięki temu pierwsze opiekunki i opiekunowie osób starszych wyjechali po raz pierwszy legalnie do Niemiec,bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności i procedur. Najczęściej były to osoby w wieku 50+ i 60+, z których większość jest już w wieku emerytalnym. Być może dziś wielu z nich musi korzystać z pomocy innych. W tamtych latach osoby po 50-tce były odrzucane przez polski rynek pracy. Bezrobocie było wysokie i choć stosunkowo młody kapitalistyczny rynek pracy rozwijał się coraz lepiej, wciąż widoczna była spora luka po masowo upadających zakładach pracy, niejednokrotnie będących jedynym pracodawcą w regionie. Dla nowo tworzącego się rynku prywatnych przedsiębiorców idealnym kandydatem do pracy była osoba w wieku 20-25 lat, ze znajomością języków obcych i – uwaga – przynajmniej 5-letnim stażem pracy… ...
Kwestie związane z wyżywieniem są ważnym elementem usługi zwanej Live In –mieszkania i żywienia się u podopiecznych. Osoby starsze z zaburzeniami neurologicznymi, ale i ze zwykłymi starczymi nawykami, nie zawsze potrafią pojąć, że to, co zaspokaja ich potrzeby smakowe i kaloryczne, nie musi odpowiadać opiekunom.
Pflegegrad (do 2017 roku – Pflegestufe) to,najogólniej mówiąc, określenie w jakim stopniu i w jakich obszarach życia osoba starsza lub niepełnosprawna potrzebuje pomocy innych osób.
Kalendarz świąt niemieckich i jego znajomość w 2024 roku przyda się nie tylko tym, którzy pracują w opiece w Niemczech.
Używamy cookies