Arbeitlandia jest w Internecie najbardziej znanym specjalistycznym portalem dla osób zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Miesięcznie odwiedza naszą stronę około 30 tys. opiekunek i opiekunów. Dla tych, którzy nie korzystają z Internetu, dla tych, którzy znają nas właśnie z Internetu, ale którzy są w podróży pomiędzy Polską a Niemcami, przygotowaliśmy tradycyjną gazetę. Trochę informacji, trochę rozrywki, trochę poważnych i praktycznych tematów. Polecamy żartobliwe porównanie podobnie brzmiących słów z języka polskiego i niemieckiego. Zachęcamy do chwili refleksji po lekturze felietonów na temat pracy na emigracji. Radzimy dokładne zapoznanie się z procedurą kontaktu z polski - mi konsulatami w Niemczech.
Pracuję od roku jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Mam spokojną pracę a rodzina mojej babci jest bardzo przyjazna. Ostatnio przeżyłam jednak nerwowe chwile, ponieważ zauważyłam, że skończyła mi się ważność zarówno paszportu, jak i dowodu osobistego.
Te opiekunki, które podjęły legalną pracę za granicą na warunkach prawa tych państw i w tych państwach miały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, bardzo często szukają pomocy w uzyskaniu informacji na temat tego, jak będzie naliczona ich emerytura, ile pieniędzy dostaną, w jakiej walucie będzie wypłacane świadczenie za okresy przepracowane za granicą.
Widzę oczyma wyobraźni jak obrażeni emigranci tarzają mnie w smole i piórach. I ci, którzy wyjechali na dłużej i ci, którzy pracują w systemie wahadła. Powiem Wam jednak wprost: nie wierzę, że wyjeżdżacie do pracy za granicę tylko dlatego, że tam można lepiej zarobić i ma się inną, lepszą szansę.
Każda z osób która pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważna jest znajomość języka niemieckiego. Pracuje się przecież w innym kraju i trzeba umieć się porozumieć, zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i swoje również.
Używamy cookies