Prawo dla pracujących w opiece

Wyjeżdżając do pracy do Niemiec, bez względu na to, w jakim zawodzie chcemy znaleźć zatrudnienie, musimy liczyć się z tym, że w dużej mierze nasza aktywność podlegać będzie nieznanym nam szerzej przepisom prawa. Pocieszeniem może być to, że RNF jako kraj członkowski Unii Europejskiej, stosować musi się także, podobnie jak Polska, do regulacji unijnych, które pomagają nam na przykład w zakresie unikania podwójnego opodatkowania lub uzyskania emerytury, jeśli nasze życie zawodowe toczyło się w więcej niż jednym unijnym kraju. Serwis Arbeitlandia.eu powstał między innymi po to, aby przybliżać osobom pracującym za granicą lub planującym wyjechać w celach zawodowych te przepisy prawa, którym będą musieli się podporządkować. Tutaj dowiecie się między innymi, jakie podatki trzeba płacić pracując w Niemczech, jak założyć niemiecką działalność gospodarczą – Gewerbe – i jakie kwalifikacje musi mieć niemiecka pielęgniarka. Piszemy także o sprawach życia codziennego, jak na przykład zasadach handlu czy dniach wolnych od pracy. Jeśli macie jakieś pytania, dajcie nam znać, postaramy się przygotować artykuł na ważny dla Was temat.

Kto jest kim w opiece w Niemczech – osoby prawne

Kto jest kim w opiece w Niemczech to coraz trudniejsze pytanie. W opiece w Niemczech potrzeba coraz więcej pracowników. Dotyczy to zarówno profesjonalnych domów opieki, placówek medycznych, organizacji zajmujących się pomocą dochodzącą jak i opieki domowej. Główne źródło personelu w opiece domowej w Niemczech to m.in. rynek pracy polskich opiekunów i opiekunek starszych. Niegdyś rekrutacją na własne potrzeby czy pośrednictwem w tej branży zajmowały się nieliczne podmioty. Obecnie jest to imponująca liczba firm i w Polsce i w Niemczech. Opiekunowie otrzymują mnóstwo zapytań o dostępność.

czytaj całość

Emerytura dla opiekunki w Niemczech po 5 latach?

Niemiecka emerytura po 5 latach pracy to hasło przyciągające wiele opiekunek i opiekunów osób starszych. Za atrakcyjnością tej wizji przemawia stereotyp Niemca – emeryta. Ładnie ubrany, z uśmiechem prezentującym uzębienie będące efektem najnowszych technik dentystyczny, przemierza na emeryturze świat w eleganckich, klimatyzowanych autokarach. Czy wystarczy 5 lat na uzyskanie emerytury w Niemczech, dzięki której będziemy mieli takie same możliwości?

czytaj całość

„3G-Regeln”, czyli nowe przepisy obowiązujące w Niemczech

Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad, mających na celu zmniejszyć prawdopodobieństwo rozszerzania się zakażeń koronawirusem. „3G-Regeln” będą obowiązywały od 23.08.2021 r. Nowe przepisy będą obowiązywać zarówno Niemców jak i turystów, czy opiekunki osób starszych.

czytaj całość

Praca na niemieckich warunkach, a podatki w 2021 roku

Pojęcie praca na niemieckich warunkach w opiece nad osobami starszymi jest bardzo szerokie i nieprecyzyjne. Dla wielu opiekunów z Polski takie pojęcie działa, jak magnes, ale nie wywołuje żadnych skojarzeń ze zmianą sytuacji podatkowej. Magnetyzm to dodatki do wynagrodzeń (Pflegebonus) związane z sytuacją epidemiczną COVID-19, ale również nadzieja na lepszą emeryturę. No i oczywiście kuszące kwoty wolne od podatku, dużo wyższe niż te, oferowane przez polski system podatkowy.

czytaj całość

Policja. Razzia. Obława. Nalot na opiekuńczy bubel

Dzień 25 listopada 2020 na długo zapadnie w pamięci całej branży opiekuńczej i w Polsce i w Niemczech. Zorganizowana akcja polskiej prokuratury i niemieckiego Zollamt i policji, obława (niem. Razzia) przeprowadzona jednocześnie po obu stronach granicy zakończy, miejmy nadzieję, bardzo złe praktyki.

czytaj całość

Informator dla opiekunek – zasady COVID-19 Bayern

Informator dla opiekunek tworzymy po to, żeby przybliżyć zasady niemieckiej rzeczywistości osobom pracującym w Niemczech. W trudnych, wirusowych warunkach. I bez względu na to, jaki stosunek ma opiekunka czy opiekun osób starszych do obecnej sytuacji. Wierzymy, wątpimy, czy ostro protestujemy – jeżeli są przepisy, zasady lub zalecenia, warto je znać. Jak się zachowamy – to już indywidualna decyzja każdego.

czytaj całość

Kwarantanna po powrocie do Polski a opiekunka

Kwarantanna po powrocie do Polski to temat bardzo gorący od początku wystąpienia zagrożenia związanego z pojawieniem się nowego koronawirusa. Przede wszystkim dlatego, że przepisy prawne w sprawie kwarantanny zmieniały się bardzo często, prawie 20 razy w okresie od 13 marca do 2 maja 2020 roku.

czytaj całość

Opiekunka w Niemczech – zarobki a kwarantanna

Opiekunka w Niemczech może znaleźć się w takiej sytuacji, że w rejonie, w którym przebywa, zostanie zarządzona kwarantanna. Kwarantanna w szerokim rozumieniu oznacza, że należy przebywać przez określoną ilość czasu w miejscu wskazanym przez władze sanitarne. Może to dotyczyć domu, mieszkania, tymczasowego obozu, ale również miasta lub większego rejonu.

czytaj całość

Ile agencja zarabia na opiekunkach?

No właśnie, czy da się policzyć, ile agencja zarabia na opiekunkach? Niby jest coś takiego, jak tajemnica handlowa, ale widzimy niekiedy faktury od firm. Rodzina niemiecka płaci np. 2500 euro a na konto opiekunki wpływa 1300 euro. Czyli co, „oni” biorą prawie 50% do swojej kieszeni??? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

czytaj całość

Umowa dla opiekunki w Niemczech

Tak naprawdę, umowa dla opiekunki w Niemczech staje się istotna dopiero wtedy, kiedy pojawiają się jakieś problemy. Stara prawda głosi, że umowy sporządza się na złe czasy i na przyszłość, a nie na dobre i teraźniejszość.

czytaj całość

PPK dla opiekunki na umowie zlecenia!

1 lipca 2019 roku wchodzi w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdź na czym polega PPK i jakie są zasady przystąpienia.

czytaj całość

Koniec epoki handlu danymi osobowymi opiekunek!

Dane osobowe opiekunek to niezwykle łakomy kąsek. Ile razy dzwoniła jakaś firma, o której pierwszy raz słyszałeś/słyszałaś? Skąd ktoś miał Twój numer telefonu i skąd wiedział, czym się zajmujesz?

czytaj całość

Gewerbe – istotne niemieckie wskaźniki podatkowe na 2017 r.

Gewerbe, czyli własna działalność gospodarcza na terenie Niemiec nie jest w ostatnich latach wiodącą formą legalnej pracy w opiece nad osobami starszymi.

czytaj całość

Zamieszanie na rynku firm delegujących do pracy za granicę u progu 2017 r

W październiku 2016 weszła w życie z pozoru drobna zmiana w przepisach o sposobie rozliczania składek do ZUS. Oznacza ona jednak, że firmy delegujące muszą inaczej rozliczać składki.

czytaj całość

Profil zaufany ePUAP a kontrolowanie rzetelności firmy delegującej do pracy za granicą

Masz fajną pracę w Niemczech. Rewelacyjny kontrakt na kilka miesięcy, ale nie jesteś pewny/pewna czy deklarowane przez pracodawcę czy zleceniodawcę składki do ZUS są faktycznie odprowadzane? Do tego nagle okazuje się, że musisz pilnie załatwić coś w urzędzie w kraju. Wydaje się, że urzędy dzięki rozwojowi Internetu stały się bardziej przyjazne dla pracujących za granicą i można uniknąć podobnych stresów.

czytaj całość

Śmierć (Todesfall) podopiecznego – dlaczego do domu przychodzi niemiecka policja?

Odejście naszych podopiecznych w domu, przy nas, to zawsze wielkie przeżycie emocjonalne. Zetknięcie ze śmiercią jest jednym z najtrudniejszych momentów w pracy w opiece. Pomimo, że wiemy, że to może nastąpić, nigdy nie jesteśmy tak do końca przygotowani, kiedy już się stanie…

czytaj całość

Pracuję/pracowałam w Niemczech – co z moją emeryturą?

Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że czasowa emigracja w poszukiwaniu pracy jest codzienną częścią życia Polaków. Opiekunki osób starszych z Polski pracują nie tylko w Niemczech, ale również we Włoszech, w Grecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także w USA.

czytaj całość

Rozliczenie dochodów z Polski i Niemiec – PIT przez internet

Wiele z opiekunek osób starszych, które mają dobrą pracę w opiece w Niemczech martwi się jak pogodzić pracę w opiece z obowiązkiem złożenia w Polsce rozliczenia rocznego. Trudno jest czasami tak dopasować termin wyjazdu do Polski, żeby zmieścić się w ustawowym terminie do 30 kwietnia.

czytaj całość

Gewerbe w Niemczech – półprawdy i nieprawdy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest przedmiotem wielu dyskusji na forach dla opiekunek osób starszych. Opiekunki chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie porad, wysnuwają mniej lub bardziej prawdziwe wnioski na podstawie swoich indywidualnych doświadczeń.

czytaj całość

Zaświadczenie o niekaralności – Führungszeugniss

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech, czyli osoba pracująca z tzw. bezbronnymi dorosłymi musi mieć zaświadczenie o niekaralności? Jeżeli pracuje jako Altenpfelgerin – nie ma pracodawcy, który takiego zaświadczenia nie zażąda. Jeżeli pracuje jako Haushaltshilfe für pflegebedürftige Personen – tylko czasami pracodawcy życzą sobie takiego dokumentu.

czytaj całość

Bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung) a podatki i ubezpieczenia

W warunkach pracy w opiece przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę dla domowych opiekunek osób starszych (Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person) prawie zawsze oferowane jest bezpłatne wyżywienie.

czytaj całość

Bezpłatne zakwaterowanie (freie Unterkunft) a podatki i ubezpieczenia

Do katalogu typowych świadczeń w naturze (Sachbezüge) dla opiekunki osób starszych w Niemczech należy bezpłatne zakwaterowanie. Bezpłatne zakwaterowanie podlega również opodatkowaniu i objęciu składkami na ubezpieczenia społeczne.

czytaj całość

Prawo jazdy

Sprawie korzystania z polskiego prawa jazdy w pracy w opiece w Niemczech poświęcamy odrębny wpis. Polskie prawo jazdy daje nam wprawdzie uprawnienia do poruszania się po Niemczech samochodami osobowymi bez żadnych dodatkowych pozwoleń czy kursów. Prawo jazdy z praktyką jest umiejętnością szczególnie przydatną w pracy w opiece, ponieważ ułatwia życie zarówno w małych miejscowościach i wsiach, jak i w dużych aglomeracjach.

czytaj całość

Ile może dorobić emeryt w opiece?

Opieka nad osobami starszymi to dobry sposób na dorobienie do emerytury, a także dobry sposób na emeryturę - jeśli mamy jeszcze siłę i ochotę by zrobić coś dobrego. Podejmując się takiej dodatkowej pracy musimy jednak pamiętać, że nasze zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia emerytalnego.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.