To inne określenie na osobę prowadzącą działalność gospodarczą w Niemczech – Gewerbe. Używa się również sformułowań Einzelunternehmer i Gewerbebetriebende
Jest to urząd zajmujący się rejestrowaniem zgłoszeń o podjętej działalności gospodarczej.
Jest to siedziba firma, czyli biuro, adres, który wskazujemy urzędom i wykazujemy na rachunkach.
Jest to formularz, który wypełniamy przy zgłoszeniu działalności gospodarczej Gewerbe w Niemczech.
Jest to formularz, który wypełniamy zmieniając siedzibę firmy (Betreibstätte, Sitz).
Jest to formularz, który wypełniamy, jeżeli chcemy zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej.
Jest to zaświadczenie o zgłoszeniu działalności gospodarczej Gewerbe.
Jest to opłata administracyjna pobierana przy zgłoszeniu działalności gospodarczej.
Jest to zameldowanie w mieszkaniu na terenie Niemiec.
Jest to urząd zajmujący się meldowaniem ludności.
Jest to urząd do spraw cudzoziemców – obywateli krajów unijnych, jak i osób z poza Unii Europejskiej. W niektórych miastach i gminach ten urząd zajmuje się również meldowaniem w mieszkaniu.
Jest to zgoda właściciela mieszkania na zameldowanie.
Jest to pisemne zapytanie o cel pobytu, które możemy dostać od niemieckiego urzędu po 3 miesiącach zameldowania w Niemczech.
Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, prowadzących m.in. Gewerbe. Polska i Niemcy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (Vermeidung der Doppelbesteuerung).
Jest to kwota przychodów, która jest zwolniona z podatku dochodowego. W 2020 roku można na Gewerbe zarobić bez podatku 9 408 EUR.
Jest to niemiecki urząd skarbowy.
To decyzja z Finanzamt (urząd skarbowy) o wysokości zaliczek na poczet podatku dochodowego. W pierwszym roku działalności nie ma obowiązku odprowadzania żadnych zaliczek na podatek dochodowy.
To decyzja o należnym podatku za poprzedni rok podatkowy, wydawana przez Finanzamt.
Jest to roczne zeznanie podatkowe.
Jest to rodzaj specjalnego podatku na wyrównanie poziomu życia pomiędzy dawnym NRD a pozostałymi landami Niemiec.
To podatek kościelny – na działalność organizacji wyznaniowych.
To niemiecka nazwa podatku od wartości dodanej czyli VAT.
To jest zwolnienie podmiotowe dla osób prowadzonych Gewerbe, przysługuje, jeżeli roczny przychód za ubiegły rok nie przekroczył 22 000 EUR (§19 UStG - Besteuerung der Kleinunternehmer).
To wniosek o nadanie numeru podatkowego.
Persönliche Identifikationsnummer, Steuer - Identifikationsnummer, - Identifikationsnummer to numer, który otrzymuje z urzędu każda osoba, która zameldowała się w mieszkaniu w Niemczech. Pełni podobną funkcję jak polski PESEL.
To doradca podatkowy. Praktycznie każdy obywatel Niemiec, obojętnie czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie, korzysta z usług Steuerberater przy rozliczeniach z urzędem skarbowym. Doradca podatkowy ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy – jest to zawód regulowany.
Jest to niemiecki system do rozliczania się z urzędami skarbowymi on-line. Aby z niego korzystać, potrzebny jest Steuer-ID.
To inaczej rachunek osobisty, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), konto prywatne, bezpłatne, ale wystarczające również dla małych firm.
Jest to konto firmowe, za korzystanie z którego ponosi się opłaty wg. regulaminu danego banku.
IHK (Industrie- und Handelskammern) to izba przemysłowo-handlowa. Przynależność do niej przedsiębiorców jest obowiązkowa, można jednak skorzystać z wyjątków.
To pozorne samozatrudnienie, czy prowadzenie działalności gospodarczej po to, aby ominąć prawo pracy i obowiązki pracodawcy.