Problemy opiekunek

Praca w opiece w Niemczech to nie jest zawód jak każdy inny. To praca z ludźmi i dla ludzi, sprawowanie opieki nad osobami starszymi i zależnymi, znajdującymi się w szczególnej sytuacji życiowej. Jest to także zajęcie, które najczęściej wymaga od nas interakcji z rodziną naszych podopiecznych lub innymi osobami zaangażowanymi w opiekę, choćby lekarzami. Opiekunki w Niemczech w trakcie swojej pracy zmagać muszą się z wieloma trudnymi sytuacjami, dotyczącymi podopiecznych, rodzin osób starszych oraz z własnymi problemami, które potęgowane są przez emigrację – przebywanie w obcym kraju, z dala od rodzin i przyjaciół, wśród ludzi mówiących obcym językiem. W serwisie internetowym Arbeitlandia.eu staramy się poruszać wiele trudnych tematów, nie stronimy od takich, o których zwykle się nie mówi. Piszemy o sytuacjach, które mogą nas spotkać w pracy w opiece w Niemczech, o chorobach wieku starczego i o tym, jak radzić sobie na emigracji.

Kto jest kim w opiece w Niemczech – osoby prawne

Kto jest kim w opiece w Niemczech to coraz trudniejsze pytanie. W opiece w Niemczech potrzeba coraz więcej pracowników. Dotyczy to zarówno profesjonalnych domów opieki, placówek medycznych, organizacji zajmujących się pomocą dochodzącą jak i opieki domowej. Główne źródło personelu w opiece domowej w Niemczech to m.in. rynek pracy polskich opiekunów i opiekunek starszych. Niegdyś rekrutacją na własne potrzeby czy pośrednictwem w tej branży zajmowały się nieliczne podmioty. Obecnie jest to imponująca liczba firm i w Polsce i w Niemczech. Opiekunowie otrzymują mnóstwo zapytań o dostępność.

czytaj całość

Jak odnaleźć się na nowym zleceniu w niemieckiej opiece?

Nowe miejsce, nowe zwyczaje panujące w domu, nowe przyzwyczajenia seniora i oczekiwania ze strony jego rodziny. To właśnie czeka na opiekunkę w każdym kolejnym miejscu pracy. Jak szybko i komfortowo odnaleźć się na nowym zleceniu w niemieckiej opiece? Skorzystaj z naszych porad.

czytaj całość

Almanach pomocy w pokonywaniu wózkiem inwalidzkim schodów i progów

W poprzednich almanachach związanych z urządzeniami i środkami pomocniczymi w opiece nad osobami starszymi omawialiśmy m.in. temat podnośników, ślizgów, pasów. W codziennym funkcjonowaniu w pracy w opiece są one niezastąpione wtedy, kiedy nasz podopieczny i jego wózek inwalidzki znajdują się na jednym poziomie domu. Są jednak bariery architektoniczne, takie jak progi czy różnice poziomów w postaci kilku schodków, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają podopiecznym na wózkach inwalidzkich samodzielne przemieszczanie a opiekunce pchanie wózka.

czytaj całość

Czarna lista szteli w Niemczech

Czarna lista szteli w Niemczech to określenie, którego w środowisku opiekunek osób starszych używa w stosunku do miejsc pracy w opiece, na których coś zawodzi. Takie miejsca pracy nazywa się również „minami”. Nie tylko złe opiekunki krążą pomiędzy licznymi pracodawcami. Tak samo trudni klienci niemieccy „skaczą” od firmy do firmy w poszukiwaniu cudownego środka na często nierozwiązywalne w warunkach domowych, problemy osób starszych.

czytaj całość

Złośliwość starcza

Jednym z dużych wyzwań w pracy opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest mierzenie się z nie zawsze miłymi charakterami podopiecznych. Aby zachować opanowanie i dystans konieczny w sytuacjach stresowych, warto rozumieć, skąd bierze się złośliwość starcza?

czytaj całość

Opiekunka osób starszych w Niemczech, a podatki 2022

Opiekunka osób starszych, która pracuje w Niemczech legalnie, płaci oczywiście podatki. Zależnie od formy zatrudnienia i przepisów ogólnych, podatki odprowadza w Polsce lub w Niemczech. W 2022 roku zmienia się sporo w tym zakresie, zwłaszcza dla osób, które pracują w polskich firmach opiekuńczych (umowa zlecenie) i są oddelegowane do pracy do Niemiec. Opiekunki, które podlegają pod niemiecki system podatkowy (np. umowa o pracę, Gewerbe) będą miały w 2022 roku mniej zmian podatkowych.

czytaj całość

Ogłoszenia o pracy w opiece to katastrofa

Ogłoszenia o pracy w opiece w Niemczech to często jedna wielka katastrofa. Brak podstawowych informacji o stanie podopiecznego, wynagrodzeniu, formie zatrudnienia a nawet miejscu pracy. Firmy i agencje rzadko przykładają odpowiednią uwagę do przedstawienia swojej oferty pracy. Są oczywiście chlubne wyjątki, większość jednak nastawia się na „złapanie” naiwnych przez szafowanie wysokimi stawkami.

 

czytaj całość

Procentowo trefna sztela

Trefna sztela to takie miejsce pracy w opiece, gdzie oprócz informacji udzielonych przez klienta czy pośrednika lub agencję opiekuńczą są „niespodzianki”. Mają one różny wymiar – cudownie u „samotnej podopiecznej” materializuje się mieszkający z nią małżonek lub przyjaciel, codziennie zjawia się uciążliwa rodzinka. Takie „niespodzianki” można uregulować negocjacjami finansowymi czy ustaleniami związanymi z częstotliwością odwiedzin. Gorzej jest, jeżeli na miejscu okazuje się, że oprócz typowych schorzeń związanych z podeszłym wiekiem, podopieczny jest uzależniony od alkoholu. 

czytaj całość

A gdyby nagle zniknęły...

No właśnie, gdyby nagle zniknęły wszystkie agencje, pośrednicy i firmy opiekuńcze, czy rodziny niemieckie byłyby skłonne zatrudniać opiekunki na niemieckich warunkach?

czytaj całość

Czarna lista agencji opiekunek w Niemczech

Co kilka miesięcy odnawia się temat nieuczciwej agencji wysyłającej opiekunki do pracy w Niemczech. Na forach internetowych i portalach społecznościowych możemy bardzo dokładnie prześledzić skalę zaniedbań, jakich dopuściły się poszczególne firmy. Czy istnieje czarna lista agencji opiekunek? Sprawdź, jak ustrzec się przed taką firmą.

czytaj całość

Leki na sen w opiece – wróg czy pomoc?

Leki na sen w opiece, to zwykle jakieś małe pigułeczki, czy syropki na spanie. Często są ratunkiem w problemach z bezsennością. Dzięki nim zarówno opiekunka jak i podopieczni mogą przespać spokojnie noc. Czy jednak ich podawanie seniorom to na pewno najlepsze rozwiązanie? Jakie mogą być negatywne skutki ich stosowania?

 

 

czytaj całość

Czym sugerować się przy wyborze przewoźnika?

Decyzja o wyborze pracy za granicą nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony musimy zadbać o to, aby praca była dla nas odpowiednia pod względem proponowanych warunków. Z drugiej, musimy zaplanować podróż. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze środka transportu, aby bezpiecznie dotrzeć na wskazany adres? Na przykładzie firmy GTV BUS pokazujemy, jak powinien wyglądać komfortowy i profesjonalny przejazd.

czytaj całość

Policja. Razzia. Obława. Nalot na opiekuńczy bubel

Dzień 25 listopada 2020 na długo zapadnie w pamięci całej branży opiekuńczej i w Polsce i w Niemczech. Zorganizowana akcja polskiej prokuratury i niemieckiego Zollamt i policji, obława (niem. Razzia) przeprowadzona jednocześnie po obu stronach granicy zakończy, miejmy nadzieję, bardzo złe praktyki.

czytaj całość

Przeterminowane jedzenie – znasz to z opieki w Niemczech?

Jedzenie, jego jakość i ilość to bardzo ważne zagadnienie dla każdego człowieka. W pracy opiekunów osób starszych ten temat często jest zarzewiem konfliktów. O tym pisaliśmy już wiele lat temu w artykule „Jeść, jeść, jeść”. To jest temat rzeka, nie do wyczerpania. Ale dzisiaj, na fali modnego i społecznie użytecznego stosowania polityki „zero waste” (zero śmieci, marnowania) chcemy skupić się na terminach ważności jedzenia. Nie zawsze data na opakowaniu przesądza o tym, że nie można z czegoś już korzystać i trzeba wyrzucić.  Najpierw jednak kilka słów o rzeczywistości szaf, szafek, spiżarni, piwnic, lodówek i zamrażarek naszych podopiecznych w Niemczech.

czytaj całość

„Sztelopsuja”

„Sztelopsuja” to taki opiekun lub i opiekuna, który świadomie lub nie, wprowadza w miejscu pracy w opiece takie zwyczaje, które dla większości zatrudnionych w tej branży są nie do przyjęcia.

czytaj całość

Zostałaś czy zjechałaś? Jedziesz czy nie?

Zostałaś czy zjechałaś? Zjeżdżasz? Wracasz? Zostajesz? Jedziesz? Jechać? To najczęściej pojawiające się ostatnio pytania w rozmowach opiekunek osób starszych w Niemczech. Stabilne, oparte na powtarzających się od kilkunastu lat problemach środowisko, stanęło przed całkiem nową sytuacją.

czytaj całość

Duży problem w opiece – nykturia

Duży problem w opiece to nocne wstawanie. Wstawanie ponieważ osobie starszej trzeba pomóc dojść do toalety lub podać basen czy kaczkę. Ale również sami opiekunowie i opiekunki osób starszych zauważają, że wraz z upływem lat, coraz częściej się budzą, żeby skorzystać z toalety. Pojęciem nykturia, nokturia, (niem. Nykturie), określa się zjawisko konieczności oddawania moczu w nocy częściej niż jeden raz. Nie jest to określona jednostka chorobowa ale zbiorowa nazwa na zjawisko – przyczyny nykturii mogą być różne.

czytaj całość

Pflegegrad podopiecznego pomaga?

Pflegegrad podopiecznego to ważna informacja dla opiekunki osób starszych, która wybiera pracę w Niemczech. W połączeniu z informacją o schorzeniach, możemy zorientować się, zwłaszcza przed wyborem nowego miejsca pracy, w jakim stanie jest podopieczny.

czytaj całość

Walidacja integracyjna w opiece

Walidacja integracyjna (IVA) to rozwinięcie koncepcji opieki nad osobami starszymi cierpiącymi z powodu demencji. Jej twórczyni, Nicole Richrad, rozwinęła i przepracowała koncepcję walidacji gerontologicznej stworzonej przez Naomi Feil.

czytaj całość

Obowiązki opiekunki osób starszych – powiadomienie o śmierci

Obowiązki opiekunki osób starszych są bardzo poważne. Do najbardziej przykrych należy powiadomienie rodziny o śmierci podopiecznego. Śmierć osoby, którą się troskliwie zajmowaliśmy należy do bardzo traumatycznych przeżyć.

czytaj całość

Pomoc dla opiekunów - maty, ślizgi, pasy (almanach)

Pomoce dla opiekunów osób starszych w Niemczech to liczna grupa z pozoru drobnych, ale bardzo użytecznych przedmiotów. Są to różnego rodzaju maty, ślizgi i pasy. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie choremu zmiany pozycji. Przede wszystkim służą pomocą dla opiekunów.

czytaj całość

Praca w opiece w Niemczech a ślady złej historii

Polskie opiekunki są często krytykowane za to, że zajmują się Niemcami. Jak sobie radzą ze złą częścią historii Polski i Niemiec oraz negatywnymi opiniami na temat swojego zawodowego wyboru?

czytaj całość

Nowa sztela a zabezpieczenie opiekunki

Osoby, które zajmują się opieką nad osobami starszymi w Niemczech powinny zarówno wymagać, jak i utrzymywać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Warto wyposażyć się w środki ochrony osobistej, szczególnie wybierając się do nowego miejsca.

czytaj całość

Miejsca pracy w opiece. Złe!

Złe miejsca pracy w opiece mogą przytrafić się każdemu, kto systematycznie jeździ do Niemiec, jednak nie każdy opiekun i opiekunka osób starszych mają taką samą definicję „zła”.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.