Czarna lista agencji opiekunek w Niemczech

Co kilka miesięcy odnawia się temat nieuczciwej agencji wysyłającej opiekunki do pracy w Niemczech. Na forach internetowych i portalach społecznościowych możemy bardzo dokładnie prześledzić skalę zaniedbań, jakich dopuściły się poszczególne firmy. Czy istnieje czarna lista agencji opiekunek? Sprawdź, jak ustrzec się przed taką firmą.

 

Agencje opiekunek na czarnej liście

Na profilach społecznościowych oraz prywatnych blogach możemy znaleźć tzw. czarne listy agencji opiekunek. Na listy te trafiają firmy, co do których opiekunki wyjeżdżające do Niemiec miały zastrzeżenia dot. formy i przebiegu współpracy. Czy warto takim listom bezwzględnie ufać? Na jakiej podstawie opiekunki decydują się negatywnie ocenić firmę pośredniczącą w zatrudnieniu? A co najważniejsze, w jaki sposób ustrzec się przed nawiązaniem współpracy z nieuczciwą agencją? Przeczytaj, jakie jest nasze stanowisko na powyższe tematy i wyrób swoje własne zdanie.

 

Skąd biorą się czarne listy agencji opiekunek?

Wyjazd do pracy do Niemiec to duże wyzwanie dla opiekunki, która decyduje się na taki krok. Kilkutygodniowy, a nawet kilkumiesięczny pobyt za granicą wymaga odpowiedniego przygotowania. Sama praca także nie należy do najłatwiejszych. Pełnienie opieki nad osobą starszą, która w dodatku posługuje się językiem niemieckim, jest naprawdę wymagającym zadaniem. Nie dziwi więc absolutnie to, że opiekunka wyjeżdżająca do Niemiec oczekuje wsparcia ze strony firmy, która pośredniczy w tym wyjeździe.

 

Zdarzają się jednak przypadki firm, które poza zaprezentowaniem samej oferty pracy i zachęceniem do podpisania umowy, nie oferuje nic więcej. Mowa tu jednak o marginalnych przypadkach. Najczęściej są to nowopowstałe firmy, które nie mają długiej historii, a nastawione są na krótkoterminową działalność. Takiej firmie zależy więc na tym, aby w krótkim czasie wysłać dużą grupę opiekunek do pracy. Oferują wówczas bardzo atrakcyjne warunki pracy, deklarowane wynagrodzenia bywają dużo wyższe, niż w przypadku ogłoszeń wystawianych przez większość agencji działających na rynku. A gdy tylko pojawiają się pierwsze problemy, firma zostaje zamknięta, często z dnia na dzień. W konsekwencji opiekunki pozostają bez pomocy ze strony agencji, często także bez wynagrodzenia.

 

W jaki sposób nierzetelne firmy mogą oszukać opiekunki? Oto kilka przykładów:

  • Brak umowy

Oczywiście żadna firma nie reklamuje się tym, że nie wystawia opiekunkom umów. Aby wzbudzić zaufanie, firmy opiekuńcze gwarantują kandydatom podpisanie umowy zaraz po pomyślnym zakończeniu rekrutacji. Niestety najczęściej przygotowanie umowy tak bardzo rozciąga się w czasie, że opiekunka wyjeżdża do Niemiec jedynie z „obietnicą” jej otrzymania, co najczęściej nigdy nie następuje. Nie należy ufać takim zapewnieniom, zwłaszcza firmom, z którymi dopiero zaczynamy współpracę. Posiadanie obustronnie podpisanej umowy to jedyna gwarancja dla opiekunki i podstawa do dochodzenia ewentualnych roszczeń.

  • Pobieranie opłat przed wyjazdem

Z doświadczenia wiemy, że wiele zwłaszcza nowych opiekunek, zapłaciło jeszcze przed wyjazdem różnego rodzaju opłaty u nieuczciwych pracodawców. Informacja o opłacie za znalezienie oferty nie wzbudziła ich podejrzeń. A to często jest pierwszy sygnał, że firma pośrednicząca realizuje praktyki niezgodne z prawem. Pobieranie opłat za znalezienie oferty pracy przez firmę opiekuńczą nie jest legalne! Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w Polsce nie wolno pobierać opłaty od osób poszukujących pracy za usługę pośrednictwa.

  • Brak wynagrodzenia lub nieterminowe wypłaty

Wypłaty należnego wynagrodzenia oczekują nie tylko opiekunki pracujące w Niemczech, ale pracownicy w absolutnie każdej branży.  Agencja lub firma pośrednicząca w wysyłaniu opiekunek do pracy powinna zagwarantować terminową wypłatę wynagrodzeń, ponieważ jest to jej obowiązek wynikający z zawartej umowy. Bardzo ważne jest, aby każda opiekunka zapoznała się dokładnie z zapisami umowy i wyjaśniła wszystkie niejasne sformułowania, które agencja może później wykorzystać do opóźnienia terminu wypłaty.

  • Opis stanowiska pracy całkowicie niezgodny z realnymi warunkami

Mając na uwadze specyfikę pracy w opiece, warunki w jakich przyjdzie opiekunce pełnić swoje obowiązki mogą mieć kluczowe znaczenie dla zadowolenia z wykonywanej pracy. Zanim opiekunka wybierze konkretną ofertę, konieczne jest poznanie stanu zdrowia przyszłego podopiecznego oraz wymaganego od opiekunki zakresu obowiązków. Nie każdy opiekun decyduje się na podjęcie pracy z osobą starszą w zaawansowanym stadium chorób takich jak Alzheimer, choroba Parkinsona, czy depresja. Duże znaczenie będzie miało także to, czy podopieczny wymaga podnoszenia. Istotny jest zakres obowiązków, albowiem podopieczny poza typowymi zadaniami (dbałość o higienę, pomoc przy czynnościach fizjologicznych, sprzątanie domu, przygotowanie posiłków, wspólne spędzanie czasu) może oczekiwać także nietypowego wsparcia wymagającego określonych kwalifikacji np. posiadania prawa jazdy kategorii B.

  • Brak jakiekolwiek kontaktu z agencją podczas pobytu w Niemczech

Prowadzi to do sytuacji, w której opiekunka pozostaje całkowicie sama z problemem, którego  często nie jest w stanie rozwiązać.

  • Nierzetelne poinformowanie podopiecznego o kwalifikacjach opiekunki

Zdarzają się firmy, które gwarantują niemieckim podopiecznym przydzielenie opiekunki z doskonałą znajomością niemieckiego lub specjalistycznymi kwalifikacjami medycznymi. A gdy pojawiają się trudności z rekrutacją takiej kandydatki, wysyłają opiekunkę ze słabą znajomością języka bez doświadczenia pracy w opiece. Takie sytuacje rodzą  rozczarowanie i rozgoryczenie  po obu stronach, zarówno opiekunki, jak i podopiecznego. Najczęściej kończą się konfliktem i zerwaniem umowy.

 

Czy warto ufać czarnym listom agencji opiekunek?

Z pewnością każdej osobie, która pierwszy raz decyduje się związać z nową agencją / firmą pośredniczącą w organizacji pracy w Niemczech polecamy zapoznanie się z opiniami na temat tej firmy w internecie. Jeżeli okaże się, że znajdziemy całe mnóstwo informacji o tym, że firma jest nierzetelna, wówczas powinniśmy mieć świadomość, że nawiązanie współpracy jest obciążone wielkim ryzykiem. W internecie możemy znaleźć  nawet przykłady firm, wobec których toczą się postępowania sądowe, wynikające z nieprawidłowości, jakich te firmy się dopuściły. A taka informacja powinna stanowić cenną przestrogę.

 

Co w sytuacji, kiedy firma opiekuńcza o długiej historii w branży, która wysłała do pracy już tysiące opiekunek, także ma na swoim koncie (np. w wizytówce Google lub na Facebooku) jedną lub kilka negatywnych opinii? Czy taka jedna opinia powinna zniechęcić nas do współpracy? Na to pytanie najlepiej, aby każdy odpowiedział sobie sam i samodzielnie wyrobił swoje zdanie.

 

Zachęcamy jednak do tego, aby na chwilę spróbować wejść w rolę agencji opiekunek i wyzwań, z którym agencje mierzą się codziennie. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których to opiekunki nie wywiązują się ze swoich obowiązków pracy z podopiecznym. Chcąc uzyskać wyższe wynagrodzenie, wybierają bardziej wymagającą ofertę pracy, a na miejscu okazuje się, że zakres obowiązków je przerasta. Są także marginalne przypadki opiekunów nadmiernie spożywających alkohol, czy wulgarnie odnoszących się do podopiecznych. W sytuacji, gdy agencja postanawia zakończyć współpracę z taką opiekunką, wówczas dostaje całą masę niepochlebnych opinii na forach internetowych czy w mediach społecznościowych, które najczęściej całkowicie mijają się z prawdą. Czy agencja jest w stanie obronić się w internecie przed atakiem zdesperowanego ex-pracownika, którego jedynym celem jest oczernienie agencji? O tym, jak wielką rolę mogą odegrać fake newsy (czyli nieprawdziwe informacje) przekonali się już nawet prezydenci (i niedoszli prezydencji) Stanów Zjednoczonych, którzy właśnie fake newsom przypisują wpływ na wyniki wyborów. Walka z nieprawdziwymi informacjami w sieci nie należy do łatwych. 

 

Oczywiście nie każda zła opinia w internecie jest wynikiem chęci zemszczenia się na agencji. Czasem ktoś chce sobie po prostu ponarzekać. Biorąc pod uwagę fakt, że rokrocznie tysiące opiekunek i opiekunów decyduje się na wyjazd do pracy za granicą, z pewnością czysto statystycznie znajdzie się tutaj grupa osób, która nie będzie zadowolona z warunków pracy, ze wsparcia ze strony agencji lub po prostu, będzie chciała sobie troszkę ponarzekać.

 

W internecie każdy może pisać i wyrażać swoje zdanie. A nasze stanowiska bardzo różnią się od siebie. To, co dla jednej osoby jest atutem, dla innej będzie argumentem przemawiającym na niekorzyść. Pamiętajmy więc, że opinie są subiektywne. I nie musimy się zgadzać z wszystkimi opiniami innych.  

 

Jak uchronić się przed współpracą z nierzetelną firmą opiekuńczą?

Niemniej jednak, w dalszym ciągu polecamy zapoznawać się z opiniami na temat agencji pracy. A opiekunki, które spotkały się z nieuczciwymi praktykami zachęcamy do tego, aby ujawniały takie przypadki w internecie. Tego typu wpisy mogą uchronić wiele opiekunek przed nawiązaniem współpracy z firmą, która na przykład nie wypłaca wynagrodzeń. Jednocześnie zachęcamy opiekunki, aby dzieliły się w internecie także pochlebnymi informacjami na temat firm opiekuńczych, co do których nie mają żadnych zastrzeżeń. Tak jak negatywna opinia może nas zniechęcić do współpracy, tak samo pozytywna opinia może być dla przyszłego kandydata potwierdzeniem, że danej agencji można ufać. Nie piszmy więc tylko o złych rzeczach. Jeśli jest za co, to pochwalmy agencję, która organizuje nam pracę lub przynajmniej napiszmy – „Agencja X jest okey.  Nie ma z nią problemów”. To już naprawdę dużo.

 

W jaki sposób możemy ustrzec się przed nieuczciwą agencją? Jeżeli zrobimy naprawdę rzetelne rozeznanie w internecie, a nie tylko pochopnie uwierzymy pierwszej lepszej negatywnej opinii, istnieje duża szansa, że podejmiemy racjonalną decyzję. Przede wszystkim zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • Oferowana wysokość wynagrodzenia – czy nie jest ona „wyjątkowo atrakcyjna”? Dużo atrakcyjniejsza niż wynagrodzenia oferowane przez większość topowych agencji opiekunek? Sposób działania takich agencji można porównać do niedawnej afery przedsiębiorstwa finansowego, które oszukało ponad 18 tys. osób… właśnie oferując niespotykanie atrakcyjne oprocentowanie złożonych w „bursztynowym” parabanku.
  • Historia i doświadczenia firmy w branży opiekuńczej – prawda jest taka, że firma opiekuńcza, która funkcjonuje na rynku dobrych kilka lat i wysłała już do pracy setki, a może i nawet tysiące opiekunek, nie będzie ryzykowała swojego dobrego wizerunku działaniami na szkodę opiekunek (np. brakiem terminowych wynagrodzeń, publikacją niesprawdzonych ofert pracy itd.). Oczywiście na jej koncie mogą się znaleźć jakieś pojedyncze negatywne opinie, tak jak na koncie każdego pracodawcy zatrudniającego setki / tysiące osób. Ale zasadniczo te najdłużej działające na rynku firmy bardzo dbają o swój wizerunek, a tym samym starają się zapewnić opiekunkom możliwie najlepsze warunki pracy.
  • Opinie o agencji w internecie – sprawdzenie opinii innych opiekunek o agencji, z którą chcemy nawiązać współpracę, to chyba jeden z pierwszych kroków, które podejmują kandydaci do pracy w opiece w Niemczech. Warto skorzystać z doświadczenia innych opiekunek, aby wystrzec się ryzyka współpracy z nierzetelną firmą.
opiekunka przeglądająca oferty pracy w opiece w Niemczech
Zanim zdecydujesz się na współpracę z firmą opiekuńczą, sprawdź opinie innych opiekunek

 

Na co nastawić się przed wyjazdem do Niemiec?

Na pewno powinniśmy się nastawić na pracę pełną wyzwań, która wymaga dużo cierpliwości w stosunku do naszego podopiecznego. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przed podjęciem pracy w opiece w Niemczech, bardzo precyzyjnie zapoznać się z warunkami pracy, jakie czekają na opiekunkę na miejscu. Równie ważne jest doprecyzowanie warunków umowy, tak by nie pozostawiała ona wątpliwości, jakie obowiązki spoczywają na agencji, która wysyła opiekunkę do pracy. Bardzo często odpowiednie przygotowanie do wyjazdu pozwoli na uniknięcie nieporozumień, do których dochodzi będąc na miejscu.

 

Czy jednak jesteśmy w stanie całkowicie wszystko przewidzieć przed wyjazdem? Niestety nie. Praca w opiece w Niemczech to przecież nie jest typowa praca biurowa, w której z góry mamy zaplanowany zakres obowiązków. Tutaj mamy do czynienia z podopiecznym, który zależnie od stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji, może zgłaszać inne oczekiwania dot. np. sposobu spędzenia czasu wolnego, czy pomocy w czynnościach osobistych. Dlatego pewnego rodzaju elastyczność ze strony opiekunki, powinna być wpisana w charakter pracy. Z doświadczenia wiemy jednak, że polskie opiekunki i opiekunowie osób starszy doskonale są przygotowani do pełnienia obowiązków, które czekają ich na miejscu. Arbeitlandia, jako serwis, który towarzyszy polskim opiekunkom w Niemczech już ponad 7 lat, z całą pewnością może potwierdzić, że absolutna większość naszych opiekunów i opiekunek to osoby o wielkim sercu i ogromnej serdeczności. Dlatego życzymy Wam wszystkim bezpiecznej, spokojnej i satysfakcjonującej szteli.

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.