Jak odnaleźć się na nowym zleceniu w niemieckiej opiece?

Nowe miejsce, nowe zwyczaje panujące w domu, nowe przyzwyczajenia seniora i oczekiwania ze strony jego rodziny. To właśnie czeka na opiekunkę w każdym kolejnym miejscu pracy. Jak szybko i komfortowo odnaleźć się na nowym zleceniu w niemieckiej opiece? Skorzystaj z naszych porad.

Praca w niemieckiej opiece – różnorodność i elastyczność

Każda opiekunka, która ma na swoim koncie przynajmniej kilka zleceń w niemieckiej opiece, doskonale zdaje sobie sprawę, jak różnorodna może być to praca. I choć zakres obowiązków na dwóch różnych zleceniach może być podobny, to jednak w praktyce nasza codzienność będzie wyglądała całkowicie odmiennie. Z czego to wynika? Otóż praca w opiece, to praca z człowiekiem. A przecież każdy z nas ma innych charakter, temperament, poczucie humoru. Do tego dochodzą jeszcze nasze przyzwyczajenia, które bardzo ciężko zmienia się w podeszłym wieku. Dlatego zadaniem opiekunki jest możliwe elastyczne dopasowanie się do rytmu i stylu dnia podopiecznego. Jednocześnie mając na uwadze konieczność wypełnienia swoich obowiązków, a także zadbanie o własny komfort.

Nowe zlecenie w opiece – jak się na nie przygotować?

Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie na wszystko możemy się przygotować. Jest jednak wiele sposobów na to, aby szybciej i łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Oto kilka z nich:

1. Pozytywne nastawienie

Od tego wszystko się zaczyna! Jeśli założysz, że nowe miejsce pracy, to nowe możliwości na poznanie ciekawych ludzi, przeżycie niezapomnianych chwil, czy też na zrobienie czegoś dobrego dla innych, wtedy z pewnością takie okazje się przydarzą. Osoby z pozytywnym nastawieniem dużo szybciej nawiązują wartościowe relacje i wzbudzają większe zaufanie. Często złe nastawienie już na samym początku wywołuje nieuzasadnione rozczarowanie. W skrajnych przypadkach także niepotrzebne konflikty z podopiecznym i jego rodziną. Dlatego nastawmy się pozytywnie na cały wyjazd, a wtedy na pewno spotka nas wiele miłych niespodzianek.

Pozytywne nastawienie pomaga nawiązać dobre relacje z podopiecznym i jego rodziną

2. Dowiedz się, jak najwięcej o nowym miejscu pracy jeszcze przed wyjazdem

Wybierz taką ofertę pracy, która szczegółowo opisuje przyszłego seniora i zakres obowiązków. Zdecyduj się na współpracę z podopiecznym, którego temperament i charakter jest zgodny z Twoim. Być może nawet uda Ci się znaleźć podopiecznego, który ma to samo hobby. Wtedy wspólne spędzanie wolnego czasu będzie dużą przyjemnością. Ponadto pamiętajmy, że zakres obowiązków na poszczególnych zlecaniach może bardzo różnić się od siebie. Niekiedy będą to w większości czynności stricte pielęgnacyjne, a w niektórych przypadkach pomoc w obowiązkach domowych i dotrzymywanie towarzystwa. Jeśli nasza kondycja zdrowotna nie jest optymalna, nie wybierajmy ofert wymagających podnoszenia seniora. Z kolei panowie, którzy decydują się na pracę w opiece, najczęściej unikają takich obowiązków jak regularne gotowanie czy sprzątanie. Im lepiej dopasujemy ofertę pracy do naszych preferencji, tym szybciej odnajdziemy się w nowym miejscu pracy.

 

Poznanie upodobań podopiecznego jeszcze przed wyjazdem ma kolejną zaletę. Możemy zawczasu się przygotować i nauczyć odpowiednich słówek po niemiecku. Dotyczy to zarówno jego hobby, jak i preferencji dot. wyżywienia, czy spędzania wolnego czasu. Im lepiej porozumiemy się z naszym podopiecznym na samym początku, tym szybciej nawiążemy dobre relacje.

3. Spakuj to, co potrzebujesz, a także to, co lubisz

Poznając upodobania seniora przed wyjazdem, będziesz mógł z Polski przywieźć potrzebne przedmioty. Wyjeżdżasz jesienią, a Twój podopieczny lubi długie spacery? Weź ze sobą ciepłe swetry i kurtki. A może Twój podopieczny uwielbia spędzać wspólne chwile ze swoim ukochanym psem?  Mały gryzak, który wręczysz na przywitanie z czworonożnym pupilem, z pewnością pomoże Ci zdobyć jego przychylność.

 

Nie zapomnij także wziąć ze sobą coś miłego, co będzie przypominało Ci o Twoich bliskich. Ramka ze zdjęciem, laurka wnuczki – takie drobne pamiątki ustawione przy łóżku na pewno sprawią, że uśmiechniesz się rano i wieczorem. Ponadto weź coś, co sprawi, że poczujesz się jak u siebie w domu. Może to być Twoja poduszka, kapcie, ulubiony kubek… cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność.

4. Zadbaj o drobne przyjemności w swoim czasie wolnym

Weź ze sobą rzeczy, które umilą Twój czas wolny. Kilkutygodniowy wyjazd do Niemiec to doskonała okazja na przeczytanie książek, które ostatnio odkładałeś, bo nie było na to czasu. Opiekunki osób starszych w Niemczech bardzo kreatywnie wykorzystują swój czas wolny. Rozwiązywanie krzyżówek, nauka języka, zajęcia w ogrodzie, korzystanie z internetu, aktywność fizyczna, decoupage, kolorowanki dla dorosłych, pisanie listów, pielęgnacja skóry, filcowanie, makrama, tworzenie biżuterii… ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Lista zajęć, które można wykonywać na zleceniu, jest ogromna. Dobrze jest więc zaplanować, czym będziemy chcieli się zająć na zleceniu, aby wziąć niezbędne przedmioty z Polski.

5. Zaplanuj aktywności do wykonania z seniorem

Zaplanuj przykładowe zajęcia do wspólnego spędzania wolnego czasu jeszcze przed wyjazdem. Oczywiście sytuacja na miejscu pokaże, czy są one możliwe do zrealizowania. Być może nasz podopieczny sam zaproponuje nowe aktywności, które chciałby z nami wspólnie wykonywać. Niemniej jednak w pierwszych dniach nowego zlecenia, nasza inicjatywa zostanie na pewno dobrze odebrana przez seniora. A przecież o to chodzi, aby w tych pierwszych, najtrudniejszych dniach zjednać sobie jego przychylność.

 

Jakie aktywności możemy zaproponować podopiecznemu? Wszystko zależy od jego kondycji fizycznej i psychicznej. Z pewnością na liście zajęć mogą znaleźć się gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, gra w karty, wspólna aktywność fizyczna (taniec, spacery, gimnastyka), gotowanie, zajęcia w ogrodzie, obsługa komputera, głośne czytanie, a nawet medytacja.

6. Sprawdź, co warto zobaczyć w okolicy

Nowe zlecenie, to najczęściej także całkiem nowe miasto i nowy region, do którego wyjeżdżamy. Niemieckie miasta skrywają całe mnóstwa atrakcji kulturalnych, historycznych, przyrodniczych i rekreacyjnych. Przed wyjazdem warto poczytać o mieście i jego ofercie turystycznej. Sprawdźmy, które obiekty będziemy chcieli odwiedzić. Oczywiście, jeśli mamy dostęp do internetu na wyjeździe, wówczas bez problemu takie informacje będziemy mogli weryfikować na bieżąco już w czasie zlecenia. Jednak o niektórych wydarzeniach warto dowiedzieć się zawczasu, by odpowiednio zaplanować pracę.

 

Dobrym pomysłem jest zakup przewodnika o mieście. Jeśli nie mamy pełnego zaufania do GPSa w telefonie, wówczas pomocne może okazać się wydrukowanie sobie kilku najważniejszych mapek, które pozwolą nam dotrzeć do ważnych punktów.

7. Utrzymuj kontakty z opiekunkami w Niemczech

Z doświadczeń opiekunek wiemy, że bardzo miłym akcentem podczas zleceń, jest możliwość spotkania się na żywo z innymi opiekunkami. Świat jest mały i często zdarza się, że w nowym mieście spotkamy opiekunkę, z którą poznaliśmy się wiele lat temu. Zachęcamy więc do aktywnego korzystania z forów i komunikatorów dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Jest to bardzo wygodne miejsce do wymiany doświadczeń, ale także utrzymywania stałego kontaktu. A jeśli okaże się, że w mieście, w którym przebywamy będziemy mieli możliwość spotkać się z innymi opiekunkami, skorzystajmy z niej. Takie spotkania to świetna okazja do wygadania się, pożartowania i „podładowania akumulatorów” na dalsze dni zlecenia. 

8. Bądź otwarty na potrzeby seniora i uśmiechaj się

Uśmiech potrafi przełamać pierwsze lody, a także sprawia, że drobne nieporozumienia szybko idą w niepamięć. Osoby uśmiechnięte dużo szybciej wzbudzają zaufanie. Podopieczny z pewnością doceni nasze pozytywne nastawienie i odwzajemni się uśmiechem.

 

W nowym miejscu pracy pamiętajmy, że każda osoba ma swoje własne przyzwyczajenia i upodobania. Nie starajmy się tego zmienić. Nie narzucajmy własnych porządków. Pamiętajmy, że staliśmy się częścią czyjegoś domu i uszanujmy to. Dodatkowo bądźmy szczególnie otwarci na potrzeby zgłaszane przez seniora w pierwszych dniach naszej obecności w jego domu. Nawet jeśli w pierwszych dniach te prośby zgłaszane są wyjątkowo często i może się nam wydawać, że trochę na wyrost. Być może podopieczny chce tylko sprawdzić, czy będziemy w stanie mu pomóc i właściwie zareagować, kiedy realnie zajdzie taka potrzeba. W kolejnych dniach, gdy już się lepiej poznacie, sytuacja się uspokoi. Senior, który nabierze zaufania do swojej nowej opiekunki, nie będzie natarczywy.

9. Kontaktuj się z rodziną i bliskimi

Rozłąka z bliskimi to jedna z najczęściej wymienianych wad tej pracy przez opiekunki. Na kilka tygodni pozostawiamy dzieci, wnuki, rodzeństwo, ale także sąsiadów i przyjaciół. Zadbajmy o kontakt telefoniczny. Jeszcze przed wyjazdem porozmawiajmy z naszymi bliskimi i powiedzmy im o potrzebie kontaktu. Poproszone przez babcie wnuki z dużą radością będą regularnie przesyłać babci zdjęcie zrobione w codziennej sytuacji – podczas gotowania, sprzątania, czytania, czy po prostu ze zwykłym uśmiechem i buziakiem dla babci. Uprzedźmy nasze przyjaciółki, że czeka nas kilkutygodniowy wyjazd do Niemiec. I powiedzmy im, że będzie nam bardzo miło, jeśli też czasem się do nas odezwą, aby po prostu pogadać, ot tak, o czymkolwiek, o niczym ważnym.

 

Korzystajmy z videokomunikatorów. Już same rozmowy telefoniczne będą dla nas miłym akcentem. A jeśli dodatkowo będziemy mogli zobaczyć naszego rozmówcę na żywo, wtedy ten kontakt wydaje się jeszcze bliższy.

10. Potraktuj zlecenie jako nowe, cenne doświadczenie

Nie każde zlecenie jest idealne. Nie każdy dzień na nowej szteli będziemy chcieli wspominać. W tak wymagającej pracy, jaką jest opieka nad osobami starszymi, musimy liczyć się z trudnościami i gorszymi momentami. Głównym powodem, dla którego większość z opiekunek decyduje się na tę pracę jest możliwość zarobienia atrakcyjnego wynagrodzenia. Jednak specyfika pracy sprawia, że poza czynnikiem stricte finansowym, bardzo mocno oddziałuje na nas także czynnik ludzki – nowe relacje, znajomości, wspólne przebywanie z osobą potrzebującą.

 

Pamiętajmy, że każdy taki wyjazd to nowe doświadczenie, nowi ludzie na naszej drodze i nowe wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze. Dlatego bierzmy z nich to co najcenniejsze. Zapamiętujmy miłe chwile. Uśmiechajmy się do siebie jak najczęściej.

 

 

Zobacz również:

Opiekunka w Niemczech – co wolno a czego nie wolno wykonywać w opiece

Opiekunka osób starszych w Niemczech, pracująca w opiece domowej nie może wykonywać wszystkich czynności związanych z opieką. Wynika to z przepisów prawa w Niemczech, ujętych w podstawowym stopniu w tzw. Sozialgesetzbuch (SGB), czyli w odpowiedniku naszej ustawy o opiece...

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?

Starając się o pracę, zwłaszcza za granicą i w tak specyficznej branży, jak domowa opieka nad osobami starszymi, powinniśmy dobrze omówić warunki przyszłej pracy. Rekrutacja pracowników do opieki zwykle odbywa się na odległość (przez telefon lub e-mail) co utrudnia zarówno...

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa z potencjalnym pracodawcą to moment, kiedy możemy przedstawić się z jak najlepszej strony. I nie ma tu znaczenia czy podejmujemy pracę w miejscu zamieszkania czy też jak w przypadku opiekunek osób starszych, staramy się o pracę w opiece w Niemczech. Czego zatem...

Jestem opiekunką w Niemczech! Jadę!

Niedawno rozmawialiśmy z opiekunkami i opiekunami, którzy pod wpływem niespodziewanie złej sytuacji zdrowotnej nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, oraz związanych z tym decyzji władz, zdecydowały się na szybki zjazd do domu. Trudno oszacować ile osób starszych, które na...

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze zagranicznej oferty? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe i zgodne z oczekiwaniami warunki pracy? Jak ustrzec się przed rozczarowaniem związanym z wynagrodzeniem...

Dobra sztela - czym jest, jak ją wybrać?

Na jakość pracy w opiece i związaną z nią satysfakcję wpływa wiele czynników. Dobrze skonstruowana oferta dla opiekunek osób starszych powinna zawierać wiele szczegółowych informacji. Dokładne dane i wytyczne związane z wykonywaniem obowiązków pozwalają uniknąć...

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.