Dobra sztela - czym jest, jak ją wybrać?

Na jakość pracy w opiece i związaną z nią satysfakcję wpływa wiele czynników. Dobrze skonstruowana oferta dla opiekunek osób starszych powinna zawierać wiele szczegółowych informacji. Dokładne dane i wytyczne związane z wykonywaniem obowiązków pozwalają uniknąć rozczarowania po przyjeździe do obcego kraju. Poniżej wyjaśniamy, co tak naprawdę oznacza „dobra sztela” i jakie elementy się na nią składają. 

 

Co to jest dobra sztela?

Praca w opiece jest wymagająca i może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Ta podejmowana poza granicami kraju związana jest dodatkowo z tęsknotą za domem, stresem związanym z wyjazdem, lecz przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością. “Dobra sztela”, przetłumaczona z niemieckiego, to nic innego jak dobra posada właśnie, czyli praca, która zadowala każdą ze stron. Atrakcyjne oferty zatrudnienia w zagranicznej opiece muszą zawierać kilka podstawowych informacji. Szukając pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, warto zwrócić wagę na:

 

1. Wynagrodzenie

Atrakcyjne wynagrodzenie to takie, które zaspokoi podstawowe potrzeby pracownika i sprawi, że praca będzie dla niego satysfakcjonująca, a on sam będzie miał chęć i zapał do wykonywania powierzonych mu zadań. Dla każdego opiekuna będzie to inna suma, jednak przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na to, czy podana wartość wyrażona jest w brutto, czy netto oraz, czy obejmuje cały kontrakt, czy jest wynagrodzeniem miesięcznym. Tu ważna jest także informacja o walucie. Z reguły ogłoszenia zawierają kwoty wyrażone w jednostce obowiązującej w danym państwie, lecz istnieje czasem możliwość przewalutowania wypłaty na złotówki. 

 

Pensja wypłacana terminowo, poparta legalną umową, rozliczana w określonym systemie, gwarantuje zadowolenie opiekuna i radość z wykonywanej pracy. Niektóre agencje/firmy zatrudniające opiekunki proponują dodatkowe premie lub zwracają koszty przejazdu. Takie informacje są równie istotne z punktu widzenia opiekunów i mogą znaleźć się w ogłoszeniu.

 

Najlepiej opłacane zlecenia są z reguły najbardziej wymagające. Dwoje podopiecznych, osoby z zaawansowanym stadium chorób starczych, wysokie wymagania językowe i dodatkowe obowiązki przypisane opiekunom, decydują najczęściej, że dana oferta jest bardziej atrakcyjna finansowo.

 

2. Legalność zatrudnienia

Najczęściej stosowanymi formami zatrudnienia w branży opiekuńczej jest umowa zlecenie lub kontrakt. Umowa zlecenie regulowana jest przez Kodeks Cywilny i zezwala na uiszczenie opłat na ubezpieczenie zdrowotne oraz innych wymaganych prawem składek. Umowa kontraktowa to tzw. Nienazwana umowa prawa cywilnego, która nie została wprost uregulowana w Kodeksie, a tym samym charakteryzuje się większą swobodą stron. Coraz częściej opiekunki osób starszych to także przedsiębiorcy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. U naszych zachodnich sąsiadów mogą pracować zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i ci, którzy firmę mają zarejestrowaną w Niemczech – tzw. Gewerbe.

 

Opiekunka osób starszych weryfikująca warunki umowy
Przed wyborem oferty pracy koniecznie zweryfikuj jej legalność - to kwestia twojego bezpieczeństwa!

 

Poza terminowym opłacaniem składek zdrowotnych do ZUS, pracodawcy bardzo często decydują się także na pomoc w ważnych formalnościach związanych z wyjazdem. Zaufane firmy opiekuńcze dbają o to, by stosowne umowy były dla kandydatów czytelne i zrozumiałe. Zawierane odpowiednio wcześniej, są gwarancją legalnego wyjazdu, a w późniejszym czasie również terminowej wypłaty wynagrodzenia.

 

3. Wymagania językowe

Znajomość języka w opiece nad niemieckim podopiecznym jest niezwykle istotną kwestią. Seniorzy często zmagający się z chorobami starczymi, tracą z wiekiem umiejętności komunikacyjne. Kiedy osobie starszej ciężko jest wyrazić swoje potrzeby i odczucia, komunikacja zostaje w dużej mierze zaburzona, a gdy dochodzi do tego brak znajomości języka ze strony opiekuna, to klęska w porozumiewaniu się jest niemal pewna.

 

Dlatego tak ważne jest, by choć w podstawowym stopniu znać język kraju, do którego się wybieramy. Opieka nad osobami starszymi to ciągłe porozumiewanie się, które zaburzone nieznajomością konkretnych zwrotów i słów, może prowadzić do poważnych nieporozumień.

 

Często rodziny szukające opiekunów z Polski, wymagają więc przynajmniej podstawowej znajomości języka na tzw. poziomie A2. Zezwala on na w miarę swobodną komunikację w typowych sytuacjach dnia codziennego. Osoba znająca język niemiecki na tym poziomie rozumie podstawowe zwroty i wyrażenia używane w potocznej komunikacji i potrafi dogadać się w sklepie, czy wziąć udział w pogawędce na przystanku. Zna nie tylko mowę, ale i pismo – potrafi napisać krótką notatkę, czy przygotować listę zakupów.  

 

Najchętniej jednak zleceniodawcy przyjmują opiekunów ze znajomością na poziomie B2, czyli średniozaawansowanym. Ten rodzaj umiejętności językowych zobowiązuje między innymi do radzenia sobie w większości sytuacji komunikacyjnych np. podczas wizyty u lekarza, w urzędzie, czy w sytuacji konieczności wezwania pomocy medycznej. Osoba musi rozumieć mowę i pismo oraz zręcznie posługiwać się językiem w sytuacjach dnia codziennego – potrafi przykładowo opisać plan kolejnego dnia podopiecznego.

 

Jak rozpocząć naukę języka? Metod jest wiele. Można skorzystać z kursów dla opiekunów osób starszych w Niemczech, znaleźć podstawowe lekcje w Internecie, czy nawet uczyć się z wnukami. Profesjonalne firmy zatrudniające opiekunów proponują swoim współpracownikom specjalne szkolenia językowe, opracowują pomocne słowniczki i organizują darmowe e-lekcje niemieckiego.

 

4. Opis podopiecznego

Opis stanu podopiecznego to jedna z najważniejszych części ogłoszenia, która powinna precyzyjnie określać wymagania w zakresie opieki nad osobą starszą. Tu istotna jest z pewnością informacja o stopniu samodzielności seniora oraz ewentualnych chorobach, z którymi przychodzi mu się zmierzyć. Niezbędne minimum to określenie jego aktualnej sprawności fizycznej. To czy porusza się samodzielnie, czy potrzebuje pomocy podczas wstawania i siadania, jak wygląda kwestia czynności fizjologicznych i czy występują objawy demencji. Przydatne są również wytyczne określające główne zadania opiekuna.

 

Opiekunka grająca w szachy z podopiecznym
Wspólne spędzanie czasu przy hobby podopiecznego to szansa na nawiązanie bliskiej więzi

 

W sekcji opisującej potencjalnego podopiecznego powinna znaleźć się także informacja związana z jego osobistymi upodobaniami. Przykładowo - hobby seniora, jego ulubione przekąski, czy zajęcia. Takie informacje sprawią, że nawiązanie więzi z podopiecznym będzie łatwiejsze dla opiekuna, a to okaże się niezwykle pomocne w perspektywie długoterminowej współpracy.

 

W ofercie mogą również znaleźć się podstawowe wymagania osoby starszej względem opiekuna. Niektórzy seniorzy lubią bowiem spędzać czas z osobami energicznymi, inni wręcz przeciwnie – wolą spokojne towarzystwo. Ten wydawać by się mogło drobny szczegół, może być często decydujący we wzajemnych relacjach i zadowoleniu ze współpracy.

 

5. Warunki mieszkaniowe

Zagraniczne zlecenia wiążą się z zakwaterowaniem w obcym miejscu – to zrozumiałe. Warunki mieszkaniowe proponowane opiekunom osób starszych są różne. Niektóre rodziny decydują się na przydzielenie im osobnego mieszkania, jednak zazwyczaj mieszkają oni z podopiecznymi pod jednym dachem. Często rodziny posiadające dom decydują się jednak na wydzielenie osobnej przestrzeni z dodatkowym wejściem. W pozostałych przypadkach zazwyczaj są przydzielone osobne pokoje, bywa że z dostępem do prywatnej łazienki. Strefa kuchenna dzielona jest z reguły wspólnie.

 

W tej części warto odszukać też informację na temat wyżywienia lub na wszelki wypadek dopytać o to pracodawcę. Zdarza się bowiem, że nie wszystkie rodziny gwarantują posiłki na własny koszt. Szczegółowe informacje pozwolą uchronić się przed ewentualnymi wydatkami z tym zakresie.

 

6. Dodatkowe udogodnienia

W niektórych ogłoszeniach skierowanych do opiekunów osób starszych opisane są dodatkowe udogodnienia wpływające na komfort pracy. Wśród najczęściej wymienianych elementów ułatwiających zlecenie odnaleźć można:

  • dostęp do samochodu,
  • komfortowe zakwaterowanie,
  • telewizor do własnego użytku,
  • darmowy Internet,
  • telefon z tanimi połączeniami do Polski,
  • osobistą łazienkę/toaletę,
  • pomoc ze strony rodziny,
  • asystę służb medycznych.

 

Seniorka spędzająca czas z opiekunką
Komfortowe warunki pracy to gwarancja pozytywnego nastawienia do swoich obowiązków

 

7. Zakres pomocy rodziny

To, w jakim stopniu rodzina jest w stanie pomagać w opiece nad seniorem, jest kwestią indywidualną, lecz zarazem bardzo przydatną. Niektórzy bliscy są stale na miejscu i w każdym momencie mogą podjechać do domu podopiecznego, inni natomiast mieszkają daleko od swoich bliskich i pomocą służą wyłącznie na odległość. Kiedy rodziny seniorów są w pobliżu, większa jest szansa na zlecenia obejmujące pracę od poniedziałku do piątku lub w określonych godzinach dnia. Swój wolny czas opiekun może wykorzystać na przykład na odpoczynek, uprawianie sportu, rozwijanie pasji czy podróże.

 

Jak wybrać dobrą sztelę?

Decydując się na podjęcie pracy w zagranicznej opiece, warto znaleźć taką firmę, która kompleksowo zajmie się kwestiami formalnymi i tymi związanymi z wyjazdem. Zatrudnienie podparte pewną, legalną umową daje bezpieczeństwo wyjazdu, gwarantuje terminową wypłatę i odprowadzanie należytych składek. Dobre warunki pracy, atrakcyjne wynagrodzenie i komfortowe zakwaterowanie, to najważniejsze cechy dobrej szteli. Uzupełniona dodatkowymi udogodnieniami i pomocą rodziny, może okazać się naprawdę satysfakcjonującą posadą. 

 

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.