Opiekunka osób starszych w Niemczech –  uprawnienia zawodowe

Opiekunka osób starszych w Niemczech, pracująca w opiece domowej nie może wykonywać wszystkich czynności związanych z opieką. Wynika to z przepisów prawa w Niemczech, ujętych w podstawowym stopniu w tzw. Sozialgesetzbuch (SGB), czyli w odpowiedniku naszej ustawy o opiece socjalnej i społecznej.

 

Sprawy związane z czynnościami, które może wykonywać wyłącznie opiekunka osób starszych w Niemczech posiadająca odpowiednie wykształcenie w Niemczech (Altenpflegerin, Altenpflegehelferin), są dokładnie opisane w SGB jak iw przepisach poszczególnych landów. Ograniczenia stawiane domowym opiekunkom osób starszych dotyczą przede wszystkim wszelkiego rodzaju czynności medycznych i różnią się często do tego, na co pozwala prawo w Polsce.

 

Opieka nad osobą starszą w Niemczech - zakazy

Czego zdecydowanie zabrania prawo w Niemczech, jeżeli podejmujemy legalną pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech w ich domach prywatnych?

  • Samodzielnego decydowania o tym, ile, kiedy i jakie leki przepisane przez lekarza może zażywać osoba starsza. Opiekunka osób starszych w Niemczech może jedynie nadzorować przyjmowanie tych leków. Dlaczego? Najlepiej opisać na przykładzie. Pani X miała zapisane przez lekarza leki o silnym działaniu uspakajającym. Leki dawkowały niemieckie zawodowe opiekunki osób starszych. Warunkiem skuteczności działania było stosowanie leków w interwałach czasowych, czyli 14 dni podawania leku, 7 dni przerwy. W przeciwnym przypadku, organizm przestawał reagować na ich podawanie. Opiekunka osób starszych myślała, że niemieckie opiekunki zapomniały o podaniu leku i sama ten lek dozowała. Miała dobre intencje, ale nie znała się na tyle na medycynie, aby przewidzieć konsekwencje swojego działania. Skutek? Po dwóch miesiącach leki uspakajające przestały działać, i Pani X trafiła do kliniki wstanie silnego pobudzenia. Praca opiekunki z tą osobą starszą przez ostatnie dwa tygodnie była bardzo trudna … Każda opiekunka osób starszych z Polski, która nawet ma odpowiednie kwalifikacje medyczne (np. jest pielęgniarką), lub ma wieloletnie doświadczenie w pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech powinna przestrzegać tej reguły, że nie jest osobą uprawnioną do podejmowania decyzji zastrzeżonych dla lekarza i wykwalifikowanych służb medycznych. Może natomiast i powinna zgłaszać spostrzeżenia o reakcjach chorego na podane leki.

  • Podawania zastrzyków, podłączania kroplówek. Jest to absolutnie zabronione, nie wolno opiekunce osób starszych wykonywać takich czynności. Przyczyny są oczywiste – są to typowe czynności o charakterze medycznym, które wymagają nie tylko przestrzegania zasad aseptyki i umiejętności praktycznych, ale również wiedzy o tym, jak się zachować, jeżeli podopieczny opiekunki osoby starszej nietypowo zareaguje na podany lek. Każda z opiekunek osób starszych, która podejmuje ryzyko i wykonuje zastrzyki itp., powinna mieć świadomość, że nie jest to proste wkłucie igły, ale podanie leku. Każda z opiekunek osób starszych powinna mieć świadomość, że podając zastrzyk lub kroplówkę, bez wiedzy i umiejętności jak postąpić w przypadku wystąpienia wstrząsu po podaniu leku, naraża swojego podopiecznego na poważne zagrożenie zdrowia lub życia a siebie na odpowiedzialność karną. Wyjątkiem są sytuacje, jeżeli podopieczny opiekunki osób starszych może samodzielnie dawkować sobie leki w postaci jednorazowych, w pełni przygotowanych zastrzyków np. przeciwzakrzepowych czy związanych z cukrzycą – lekarz domowy lub pielęgniarka mogą przeszkolić w tym zakresie opiekunkę osób starszych, oraz pozostawić jej odpowiednie zalecenia na piśmie.

  • Zmieniania opatrunków. Opiekunka osób starszych w Niemczech nie może zmieniać opatrunków podopiecznemu. Jest to tak samo zabronione, jak podawanie leków. Praca w  opiece w Niemczech, to często praca z osobami leżącymi, z odleżynami, z trudno gojącymi się ranami cukrzycowymi, stomią. Zmiana opatrunku to też czynność medyczna, ponieważ oprócz założenia we właściwy sposób czystego opatrunku, trzeba też dokonać oceny stanu rany i zdecydować np. o konieczności interwencji chirurgicznej lub zastosowaniu leków. Takiej oceny może w Niemczech dokonywać tylko osoba z odpowiednim wykształceniem, posiadająca uznawane w Niemczech dokumenty potwierdzające to wykształcenie, czyli lekarz, pielęgniarka, Altenpflegerin. Domowa opiekunka osób starszych w Niemczech może jedynie przekazać swoje obserwacje na temat stanu rany właściwym służbom medycznym (np. powiadomić o nieprzyjemnym zapachu, zwrócić uwagę na obrzęki lub zmianę koloru skóry wokół opatrunku itp.). Opiekunki osób starszych w Niemczech, które mają legalną pracę, powinny pamiętać o tym, że amatorskie pielęgnowanie rany oznacza możliwość wystąpienia zakażenia nie tylko u podopiecznego, ale również u nich samych. Z tego chociażby powodu opiekunka osoby starszej powinna stanowczo odmawiać zmiany opatrunków i pielęgnacji ran.

Opieka nad osobą starszą w Niemczech - obowiązki

Jakie czynności pielęgnacyjne mogą więc wykonywać opiekunki, które mają legalną pracę w opiece w Niemczech?

  • Pomoc w higienie osobistej. Opiekunka osoby starszej w Niemczech może pomagać podopiecznym przy myciu, przy kąpieli pod prysznicem (ale przy kąpieli w wannie występują już wyjątki przy chorych z zaawansowanymi schorzeniami ruchowymi), przy myciu i czesaniu włosów. Może dbać o kosmetykę skóry, czyli kremować, nakładać balsamy i olejki kosmetyczne. Opiekunka w Niemczech może też ogolić podopiecznego. Ma prawo pomóc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, czyli dojściu do ubikacji i utrzymaniu higieny przy niekontrolowanym załatwianiu potrzeb fizjologicznych, czyli mówiąc wprost, zmianie pieluszki. Opiekunka osoby starszej w Niemczech może też zajmować się pielęgnacją paznokci u rąk i nóg (czasami w przypadku opieki nad osobą starszą z zaawansowaną cukrzycą, lepiej, aby opiekunka poprosiła o zlecenie pielęgnacji paznokci u stóp specjalistycznym kosmetyczkom, Fusspflegerin, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia zakażenia). Opiekunki osób starszych mają też prawo zajmować się higieną jamy ustnej, czyli myciem zębów lub protez zębowych.

  • Pomoc we wstawaniu, siadaniu, przemieszczaniu się z łóżka na wózek inwalidzki i odwrotnie, chodzeniu po domu i poza domem. Opiekunka osób starszych w Niemczech może w nieograniczony prawem sposób pomagać w tym zakresie podopiecznym, również za pomocą środków technicznych, takich jak windy, podnośniki itp.

  • Opiekunka może pomagać przy takich czynnościach jak przyjmowanie posiłków i napojów. Opiekunka osoby starszej może więc karmić podopiecznego i podawać mu picie. Prawo to dotyczy również karmienia osób starszych w Niemczech, które mają założoną sondę PEG (jeżeli opiekunka osób starszych w Niemczech ma wątpliwości w jaki sposób postępować z takim chorym, może poprosić o instruktaż pielęgniarkę lub Altenpflegerin).

Jeżeli domowa opiekunka osoby starszej w Niemczech ma wątpliwości, czy niemieckie prawo pozwala jej na wykonywanie konkretnej pracy w opiece, powinna poprosić lekarza domowego lub pielęgniarkę czy Altenpflegerin o pozostawienie pisemnej instrukcji postępowania. Swoją prośbę o taką nawet odręczną instrukcję, opiekunka osób starszych może uzasadnić niedoskonałą znajomością języka niemieckiego.

 

Domowe opiekunki osób starszych mają prawo do wykonywania opieki w Niemczech pod warunkiem, że osoba, którą się zajmują, ma przyznaną tzw. Pflegestufe, czyli rodzaj odpowiednika polskiej grupy inwalidzkiej.

 

Pflegestufe w Niemczech oznacza stopień uzależnienia osoby starszej lub niepełnosprawnej w codziennym funkcjonowaniu od pomocy osób trzecich. Podejmując pracę w opiece w Niemczech dobrze jest wiedzieć, co oznaczają poszczególne grupy opiekuńcze.

  • Pflegestufe I – najniższy stopień uzależnienia chorego od pomocy opiekunki
  • Pflegestufe II – średni stopień uzależnienia chorego od pomocy opiekunki
  • Pflegestufe III – najwyższy stopień uzależnienia chorego od pomocy opiekunki.

 

Skala określenia ograniczeń zdrowotnych w Niemczech jest więc odwrotna, niż w przypadku polskich grup inwalidzkich.

 

Jeżeli zatrudnimy się w legalnej pracy w Niemczech, a naszym pracodawcą jest osoba, która nie ma przyznanej Pflegestufe, nie mamy żadnego prawa do wykonywania w/w czynności pielęgnacyjnych, a nasza legalna praca w Niemczech w gospodarstwie domowym osoby starszej, jest ograniczona wyłącznie doprowadzenia domu i spełniania funkcji tzw. towarzysza społecznego osoby starszej.

 

 

Zobacz również:

Korzystanie z prywatnego telefonu osoby starszej

Opiekunka osób starszych, zatrudniona w prywatnym domu w Niemczech ma przeważnie w warunkach umowy o pracę zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Czy jest to jednoznaczne z prawem do korzystania z prywatnego numeru telefonu osoby starszej?

Konflikty w pracy opiekunki

Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Już tylko to wystarczy, żeby założyć, że może wiązać się ona z konfliktami. Jeśli do tego dołożymy specyfikę pracy opiekuńczej, możemy być niemal pewni, że w swojej pracy z konfliktem spotkała się lub spotka każda opiekunka.

Konflikty w pracy opiekunki cz.2

Konflikty pojawić mogą się w każdej pracy, mimo tego, praca opiekunów osób starszych to zawód, który ze względu na swoja charakterystykę jest szczególnie narażony na sytuacje konfliktowe. Potęguje je stres związany z chorobą najbliższych oraz fakt, że opiekunowie...

Pomagamy wstać z podłogi osobie chorej na demencję – bez dźwigania!!!

Takiej sytuacji boi się chyba każda opiekunka osób starszych w Niemczech – będę sama z podopiecznym a on się przewróci albo spadnie z łóżka, jak pomóc mu wstać, czy jestem w stanie to zrobić, przecież nie udźwignę sama takiego ciężaru.

Almanach wyposażenia pomagającego przy wstawaniu w opiece nad osobami starszymi

Zdrowi seniorzy z reguły samodzielnie lub z niewielką pomocą (podanie ręki), ale w opiece nad osobami starszymi wstawanie podopiecznych jest niejednokrotnie bardzo skomplikowane.

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.