Opiekunka osób starszych, zatrudniona w prywatnym domu w Niemczech ma przeważnie w warunkach umowy o pracę zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Czy jest to jednoznaczne z prawem do korzystania z prywatnego numeru telefonu osoby starszej?
Absolutnie nie.
Podstawową grzecznością w cudzym domu, jest uzgodnienie, jak często i w jakich godzinach nasi znajomi i rodzina mogą dzwonić pod prywatny numer telefonu do Niemiec. A także na jakich warunkach możemy z tego telefonu sami dzwonić.
Opiekunki osób starszych często wychodzą z założenia, że ponieważ podjęły pracę w opiece zagranicą, to obowiązek umożliwienia im kontaktu z rodziną i znajomymi przez telefon spoczywa na pracodawcy. Nie zastanawiają się nad tym, że prywatny telefon, to prywatny telefon. Uważają, że prawo korzystania z cudzego numeru telefonu jest opiekunce należne inie podlega żadnym wątpliwościom. Skąd się to bierze? Przecież osoby zatrudnione w Niemczech np. w ogrodnictwie, osoby mające pracę w hotelach, restauracjach czy sklepach, nie mają takich oczekiwań wobec swoich pracodawców. Skąd więc wynika przekonanie, że pracując legalnie w opiece możemy wymagać, aby prywatny telefon osoby starszej był do naszej pełnej dyspozycji?
Są to nawyki z pracy opiekunek „na czarno”, z czasów przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej; nawyki i potoczne opinie, nie mające żadnego uzasadnienia. Kiedyś możliwość zadzwonienia do Polski była po prostu zwyczajową formą dodatku do wynagrodzenia opiekunki. Opiekunka, nie mająca legalnej pracy w Niemczech, często bała się wyjść z domu, nie było jej stać na telefon komórkowy, kartę telefoniczną czy na koszty połączenia telefonicznego z Polską. Znajomi i rodzina opiekunki z Polski byli z kolei w takiej sytuacji, że bali się dzwonić do Niemiec, nie mieli często telefonów w domu, koszty połączeń z zagranicą były ogromne, a rozmowę międzynarodową trzeba było zamawiać na specjalnej centrali i godzinami oczekiwać na jej realizację. Postęp techniczny w dziedzinie telekomunikacji, międzynarodowe telefony kierunkowe do Polski ido Niemiec, dostępność telefonów komórkowych zmieniły tą sytuację. Uzyskanie połączenia telefonicznego z Niemcami jest tak samo łatwo jak z sąsiadką zza ściany w Polsce. Opiekunki nie powinny oczekiwać jako świadczenia bezwzględnie im należnego wykorzystywania bez uzgodnienia telefonu osoby starszej. Warunki pracy i wynagrodzenia są omówione w umowie o pracę z opiekunką w Niemczech.
Nie trzeba tego tematu specjalnie rozwijać. Taniej jest zadzwonić do koleżanki na cudzy rachunek niż samemu zapłacić za rozmowę. Na niemieckich forach internetowych dotyczących opiekunek osób starszych można znaleźć bilingi, z których wynika, że opiekunka przez 11-12 godzin dziennie rozmawiała z Polską. Proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy np. do Polski, do naszych rodziców, przyjeżdża opiekunka z Ukrainy, która ma umówione wynagrodzenie za pracę, i spędza tyle godzin na rozmowach telefonicznych z koleżanką z Ukrainy. Proszę sobie wyobrazić swoją minę, na widok rachunku za rozmowy.
Opiekunowie osób starszych np. w Austrii, ale również pracownicy PCK czy PKPS w Polsce, podpisują specjalne oświadczenie przy przyjmowaniu pracy w opiece, że nie będą korzystali z prywatnego telefonu osoby starszej, i wcale nie chodzi o koszty. Ludzie starsi często są samotni imają określony rytm dnia. Dla osób starszych iw Polsce iw Niemczech, telefon jest formą kontaktu w ważnych sprawach iw ustalonych godzinach, anie sposobem na utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Starsza pani, do której od 20 lat dzwoni około godziny 20 córka z Monachium iw niedzielę około 12 przyjaciółka ze Stuttgartu, będzie się denerwowała, jeżeli jej telefon będzie dzwonił kilkanaście czy nawet kilka razy dziennie. Często osoby starsze, czy w Polsce czy w Niemczech, nie rozumieją też, że jeżeli do nas dzwoni ktoś zza granicy, to nie one płaca za tą rozmowę (kiedyś za połączenia międzynarodowe płaciły obydwie strony).
Powody dla których opiekunka w Niemczech powinna uzgodnić sposób korzystania z prywatnego telefonu osoby starszej są więc jasne: dobre wychowanie, dbałość o cudze koszty, empatia. Niemieckie rodziny, zatrudniające opiekunki z Polski są z reguły wyrozumiałe i otwarte na takie problemy opiekunek jak tęsknota za krajem, rodziną, potrzeba rozładowania stresu, potrzeba utrzymywania kontaktów społecznych. Najczęściej starają się ułatwić im kontakt telefoniczny z Polską. Nie chodzi więc oto, aby w ogóle nie korzystać z prywatnego telefonu osoby starszej w Niemczech. Ważne jest zachowanie zasad savoir- vivre, czyli uzgodnienie przez opiekunkę sposobu korzystania z tego telefonu oraz przestrzeganie ustalonych reguł.
Inne sposoby komunikowania się z rodziną i znajomymi w kraju, a także informację o możliwościach obniżenia kosztów połączeń telefonicznych znajdziesz w dziale „Kontakt z krajem”
Używamy cookies