Tak, tak, miłe Panie i Panowie. Praca opiekunki i opiekuna z Polski w Niemczech to czysty zysk dla naszej krajowej gospodarki. Przypominamy, że emigracja wahadłowa oznacza, że zarabiamy w innym państwie, ale zarobki wydajemy w kraju stałego zamieszkania. Szacuje się, że w pracy w opiece w Niemczech w systemie emigracji wahadłowej pracuje około 200 000 osób z Polski. Wiele z nich niestety na czarno, ale – pecunia non olet.
Dzięki pracy w charakterze opiekunów domowych w Niemczech zyskujemy nie tylko możliwość zarobkowania, ale również możliwość zaobserwowania, co państwo może zrobić dla swoich obywateli. U nas w kraju długotrwała choroba związana z niepełnosprawnością czy negatywnymi skutkami starości jest znacznie trudniejsza dla naszych bliskich niż dla rodziny w Niemczech.
Nikt tak dobrze jak opiekunowie osób starszych w Niemczech nie wie, jak straszna może być ta choroba. Może to niektórych zaboli, ale nie wiedzą tego nawet osoby, które zajmowały się członkiem własnej rodziny dotkniętym tym schorzeniem. Pracując jako opiekunka, opiekun, przeżywasz tę chorobę wiele razy – u każdego podopiecznego inaczej. Czy to zostawia w nas ślad?
Używamy cookies