Pojęciem Babyboomer określa się pokolenia urodzone po II wojnie światowej – pomiędzy 1946 a 1964 rokiem. Nastąpił wtedy wyraźny wyż demograficzny (z ang. baby boom). Wskaźnik urodzeń (die Geburtenrate) również w Niemczech w tych latach był niezwykle wysoki. Wiek dożycia tych osób jest znacznie wyższy niż u wcześniejszych generacji.
Do tej pory opieka nad osobami starszymi w Niemczech koncentrowała się na osobach starszych z pokolenia tzw. silent generation – ludziach urodzonych przed 1945 rokiem. Nie jest jednak trudno policzyć, że w 2025 roku, pierwsze roczniki Babyboomers, będą zbliżać się do 80 roku życia. I to oni będą stanowili w następnych latach podstawową grupę, która będzie wymagała pomocy ze strony opiekunów osób starszych.
Jak podają liczne źródła internetowe, to przede wszystkim pokolenie hippisów i kontestatorów, twórców i uczestników tzw. rewolucji seksualnej. To m.in. pokolenie, które po raz pierwszy zaczęło korzystać z różnych zdobyczy medycyny – począwszy od tabletek antykoncepcyjnych po przeszczepy ważnych organów. Babyboomers to pokolenie, które jako pierwsze mogło chronić swoje zdrowie i mieć wpływ na długości jakość życia w stopniu, o jakim ich rodzice i dziadkowie nawet nie marzyli. Do tego jest
to pierwsze pokolenie, które miało możliwość świadomej regulacji liczby narodzin dzieci.
Jak podaje niemiecki urząd statystyczny, w 1950 roku tylko 10% osób w Niemczech było starszych niż 65 lat, dane z 2022 roku mówią już o 22% społeczeństwa w takim wieku. W 2023 roku niemieckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zamiast oczekiwanego przyrostu osób wymagających opieki o ok. 50 tys. ludzi, odnotowano ponad siedem razy więcej – ok. 360 tys. Wielu z nich to właśnie „boomersi”.
Przede wszystkim podopieczni będą mieli mniej dzieci albo będą osobami bezdzietnymi. Jeśli senior czy seniorka będą posiadali potomstwo, osoby te w dużej części tworzyć będą tzw. Sandwich-Generation (kanapkowa generacja), czyli z jednej strony będą wciąż czynni zawodowo, a z drugiej sami posiadać będą potomstwo, które nie będzie jeszcze gotowe na pełną samodzielność. Dzieci pokolenia Babyboomers są czynne zawodowo oraz mocno obciążone obowiązkami i zobowiązaniami, gdyż muszą dzielić swój czas i finanse pomiędzy pracę zawodową a obowiązki rodzinne, co więcej, sami chcą jeszcze korzystać z życia.
Osoby starsze z pokolenia boomersów nie będą więc miały takiego wsparcia rodzinnego, jak to bywało wcześniej, ale będą bardziej świadome tego, jak bardzo trudna może być długowieczność. Właśnie dlatego boomersi będą oczekiwać finansowego i instytucjonalnego wsparcia od państwa – w końcu to oni zapoczątkowali reformy związane z wprowadzeniem składki na ubezpieczenie opiekuńcze. I to oni z myślą m.in. o własnej bezpiecznej starości budowali całą szeroko rozumianą strukturę opiekuńczą w Niemczech. Jak pokazuje jednak doświadczenie, nic nie da takiego oparcia na stare lata, jak troskliwa i życzliwa praca opiekunek i opiekunów osób starszych.
Używamy cookies