Opieka domowa nad osobami starszymi w Niemczech nie zawsze jest możliwa. Na przeszkodzie stają zarówno stan zdrowia, możliwości finansowe seniorów i ich bliskich, jak również ich zdolności organizacyjne. W Niemczech istnieje kilka możliwości stanowiących alternatywę dla spędzenia starości we własnym domu. Czy ta alternatywa jest dobra czy nie – nie nam oceniać.
Opiekunowie z Polski często trafiają do miejsc pracy, które powstały, ponieważ senior jednak nie zaaklimatyzował się w placówce opiekuńczej lub był po prostu zaniedbany. Są też sytuacje odwrotne, gdzie z różnych względów tracimy pracę w opiece domowej, ponieważ zwolniło się miejsce w domu opieki. Jakie są rodzaje instytucjonalnych podmiotów, które świadczą usługi opiekuńcze z zamieszkaniem w Niemczech (die Heimtypen).
Das Bundesgesundheitsministerium (Federalne Ministerstwo Zdrowia) wskazuje na następujące rodzaje jednostek opiekuńczych (die Heimtypen):
• das Altenwohnheim
• das Altenheim
• das Pflegeheim
Specjalnym rodzajem placówki opiekuńczej jest das Hospitz – hospicjum.
Altenwohnheim – w domach spokojnej starości pensjonariusze to osoby o relatywnie dobrym stanie zdrowia, które żyją stosunkowo niezależnie. Mają własne małe mieszkania z kuchnią, które urządzają po swojemu. Istnieje możliwość spożywania posiłków w towarzystwie innych mieszkańców, jeżeli ktoś sobie tego życzy albo taka jest organizacja placówki. Seniorzy mają dużą samodzielność, sami lub z niewielką pomocą dbają o swoje lokum, nie mają narzuconego rytmu dnia. Korzystają jedynie z ogólnego nadzoru i pomocy w konkretnych sytuacjach, na życzenie.
Altenheim – to również dom spokojnej starości, z tym że zapewniają one opiekę pielęgniarską i pomoc domową osobom starszym, które nie są już w stanie samodzielnie prowadzić gospodarstwa domowego. Trafiają tu podopieczni, którzy wymagają więcej wsparcia z zewnątrz. Starsi ludzie najczęściej, podobnie jak w przypadku Altenwohnheim, mieszkają w samodzielnych, małych mieszkaniach lub apartamentach. Mogą z reguły zabrać do nich własne meble. Tego typu placówki mają już określony plan dnia, związany m.in. ze spożywaniem posiłków.
Pflegeheim – to dom opieki, w którym pensjonariusze mieszkają najczęściej w pokojach jedno- lub dwuosobowych. Często mogą urządzić je własnymi meblami, ale nie zawsze. Zapewniona jest kompleksowa opieka pielęgniarska i domowa, co wiąże się z w miarę sztywnym planem dnia i ściśle określonymi zasadami związanymi z opuszczaniem budynku. Jest to placówka dedykowana osobom starszym z zaawansowanymi schorzeniami. Pflegeheim może mieć swoją specjalność – np. dom opieki dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, dom opieki dla chorych na demencję itp.
Hospitz – to zakład opieki specjalistycznej, który nie jest dedykowany typowo osobom starszym. Hospicja przeznaczone są dla ciężko chorych bez nadziei na wyzdrowienie, umierających. Są one szczególnie ukierunkowane na opiekę paliatywną, czyli m.in. leczenie bólu.
Używamy cookies