Wyjeżdżając do pracy za granicą zastanawiasz się, co się stanie, jeśli zachorujesz albo ulegniesz wypadkowi? Czy możesz liczyć na pomoc lekarską i opiekę w szpitalu? Gdzie szukać pomocy i ile to będzie kosztowało?
Podjęcie pracy za granicą najczęściej następuje w wyniku uzgodnień dokonywanych z agencją zatrudnienia działającą na terenie Polski. Wynikiem uzgodnień powinna w każdym wypadku stać się umowa w formie pisemnej, zawarta pomiędzy pracownikiem / zleceniobiorcą, a kierującą agencją.
Nie wszyscy wiedzą, że południowe i zachodnie Niemcy były w starożytności skolonizowane przez Rzymian i stanowiły ważną częścią Imperium Romanum. Do miast założonych w czasach antycznych należą m.in. Kolonia (Köln), Augsburg, Baden Baden, Koblencja (Koblenz) itd.
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w dzisiejszych czasach podróżujemy coraz to częściej i coraz to dalej zarazem. Oddajemy się temu działaniu z różnych powodów, zakładając różne jego cele – biznesowe, turystyczne, rekreacyjne itd.
Stoimy na przystanku, ktoś stoi obok nas. Nie znamy tej osoby, ale już czujemy do niej niechęć, nie lubimy jej. Brat przedstawia nam swoją nową przyjaciółkę i zanim usłyszymy jej imię, już wiemy, że jej nie polubimy, chociaż serdecznie się do nas uśmiecha i jest otwarta na bliższe poznanie się.
Gewerbe to indywidualna działalność gospodarcza na terenie Niemiec. Wykonywanie pracy w tej formie, zwłaszcza w zakresie opieki nad osobami starszymi budzi od lat wiele emocji. Szczególnie przewrażliwione na tym tle są niemieckie organy celne, zajmujące się ustawowo ściganiem pracy na czarno.
Wiele spośród osób, które przebywają w Niemczech w okresie Bożego Narodzenia uważa, że tradycyjna kolacja w Wigilię to podstawa dobrego spędzenia tych świąt. Oprócz jedzenia bardzo ważne jest oczywiście zgromadzenie się przy stole całej rodziny.
Zapotrzebowanie niemieckiego rynku pracy na pomoc domowych opiekunek osób starszych z Polski jest coraz większe. W naturalny sposób pojawia się coraz więcej firm oferujących… Właśnie, co oferujących?
„Na ścianie jest szafeczka, na jej drzwiczkach jest taki wihajster – jak go pociągniesz, to się otworzy.” „Wichajster/wihajster” – to wyraz potoczny w języku polskim, używany często w sytuacjach, gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego słowa na określenie jakiegoś haczyka, czy guziczka albo części jakiegoś przedmiotu.
Niekiedy wydaje nam się, że policja drogowa w ogóle nie zwraca uwagi na pieszych. Koncentrują się na kierowcach, którzy przekraczają dozwoloną prędkość i rowerzystach, którzy jeżdżą po chodnikach.
Drezno jest częstym i bardzo dobrze znanym celem wycieczek turystycznych do Niemiec. Mało kto jednak wie, że zaledwie 50 km na południowy zachód od Drezna, w małej miejscowości Freiberg można zobaczyć aż dwie, zaliczane do najpiękniejszych na świecie, kolekcje minerałów pochodzących nie tylko z Niemiec, ale i z całego świata.
Praca za granicą kusi zarobkami nieosiągalnymi w Polsce, ale wymaga często znalezienia mieszkania. Z licznej grupy pracujących w Niemczech w różnych zawodach Polaków najbardziej komfortowy strat zakresie warunków pracy mają opiekunki osób starszych.
Udogodnienie dla pracujących za granicą - rozliczenie roczne przez Internet. Dla osób pracujących i w Polsce i w Niemczech stresującym okresem jest okres składania rocznych zeznań podatkowych.
Pracuję od roku jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Mam spokojną pracę a rodzina mojej babci jest bardzo przyjazna. Ostatnio przeżyłam jednak nerwowe chwile, ponieważ zauważyłam, że skończyła mi się ważność zarówno paszportu, jak i dowodu osobistego.
Te opiekunki, które podjęły legalną pracę za granicą na warunkach prawa tych państw i w tych państwach miały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, bardzo często szukają pomocy w uzyskaniu informacji na temat tego, jak będzie naliczona ich emerytura, ile pieniędzy dostaną, w jakiej walucie będzie wypłacane świadczenie za okresy przepracowane za granicą.
Zakres obowiązków opiekunek osób starszych w domach prywatnych w Niemczech jest bardzo trudny do sformułowania. Dlaczego? Dlatego, że każde miejsce pracy, do którego trafiamy, to inny dom, inni ludzie, inne obyczaje. I każda opiekunka to inny człowiek, z innymi upodobaniami i innymi wzorcami wyniesionym z poprzednich miejsc pracy w opiece.
Widzę oczyma wyobraźni jak obrażeni emigranci tarzają mnie w smole i piórach. I ci, którzy wyjechali na dłużej i ci, którzy pracują w systemie wahadła. Powiem Wam jednak wprost: nie wierzę, że wyjeżdżacie do pracy za granicę tylko dlatego, że tam można lepiej zarobić i ma się inną, lepszą szansę.
Każda z osób która pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważna jest znajomość języka niemieckiego. Pracuje się przecież w innym kraju i trzeba umieć się porozumieć, zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i swoje również.
Używamy cookies