Tytułowe skróty brzmią dla niewtajemniczonych obco – już wyjaśniamy.
W Polsce każdy pacjent ma założone internetowe konto, na którym gromadzone są dane o jego zdrowiu. Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której można znaleźć: historię wizyt lekarskich, wyniki badań, dostępne badania profilaktyczne, wystawione recepty i stan ich realizacji. Z IKP można pobrać wypisy ze szpitali oraz sprawdzić, jakie są koszty naszych wizyt lekarskich i zabiegów. Teoretycznie w Polsce od 1 lipca 2021 roku każda placówka medyczna – ta, która ma umowę z NFZ i ta prywatna, powinna przekazywać dane związane z naszym leczeniem i profilaktyką do systemów informatycznych. W praktyce różnie to bywa, jednak dla podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (np. lekarzy rodzinnych) NFZ wprowadził w 2024 roku swego rodzaju sankcje finansowe, więc jest coraz lepiej.
Podobny system dostępu przez Internet do historii leczenia dla pacjenta funkcjonuje od kilku lat w Niemczech pod nazwą die ePA – elektronische Patientenakte. Na razie przekazywanie informacji opiera się na dobrowolności ze strony jednostek medycznych, ale od kilku lat systematycznie są wprowadzane przepisy prawne dla poszczególnych sektorów (np. aptek, przychodni lekarskich, szpitali, laboratoriów), nakładające obowiązek wprowadzania danych do systemu. Od 1 października 2025 prowadzenie ePA będzie w Niemczech obowiązkowe dla wszystkich podmiotów, z wyjątkiem placówek zajmujących się badaniami genetycznymi.
Dla opiekunów i opiekunek osób starszych, którzy pracują za granicą, każda forma zdalnego dostępu do różnego rodzaju danych jest dużym ułatwieniem. Korzystanie z IKP pozwala oszczędzić czas i nerwy. Jeżeli np. specjalista zlecił nam badania laboratoryjne, wyniki większości z nich znajdziemy w ciągu 1-2 dni na naszym koncie. Można sprawdzić je przez Internet zamiast czekać na termin wizyty w przychodni.
W praktyce opieki nad osobami starszymi w Niemczech dostęp do ePA z całą pewnością ułatwia funkcjonowanie osobom odpowiedzialnym za zarządzanie lekami i zaopatrzeniem pielęgnacyjnym. W systemie widać, które recepty są otwarte, w jakim stopniu zrealizowane, jakie zostały pobrane środki pielęgnacyjne. Jeżeli podopieczny miał wykonane badania laboratoryjne, a oczekiwanie na wyniki (der Laborbefund) go stresuje, można poprosić rodzinę seniora o ich sprawdzenie jeszcze przed wizytą u lekarza.
A co z bezpieczeństwem danych? To pytanie pojawia się przy każdej sytuacji, w której nasze dane znajdują się w przestrzeni elektronicznej. Jednak w dobie elektronicznych dowodów osobistych, kont bankowych i wielu innych funkcjonalności pozostaje wierzyć, że nasze dane są dobrze zabezpieczone.
Używamy cookies