Podrażnienie skóry rąk i ust jest częstą przypadłością w okresie jesienno-zimowym. Wystarczy trochę wilgoci oraz zimna i zaczynają się problemy. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia i uszkodzenia, będące efektem jej przesuszenia czy podrażnienia. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji mogą one przekształcić się w niewielkie, ale bolesne ranki. Skóra na dłoniach i ustach prawie nieustannie „pracuje”, jest w ciągłym ruchu, co utrudnia proces gojenia.
W przypadku osób starszych do podrażnień najczęściej dochodzi w czasie spacerów, ale zdarza się także, że chory na demencję wymknie się przy chwili naszej nieuwagi, nieodpowiednio ubrany, do ogrodu zimowego czy przed dom. Usta są mocniej narażone na spierzchnięcie u podopiecznych po wylewach i udarach, chorych na Parkinsona i z zaawansowanym procesem demencyjnym. Mimowolny wyciek śliny zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia ich skóry.
Z kolei w przypadku opiekunów osób starszych, których praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym (np. pchanie wózka inwalidzkiego, dźwiganie zakupów), występuje zadyszka i oddychanie przez usta. Wydychana wilgoć osadza się na wargach, co przy mrozie czy wietrze sprawia, że skóra pierzchnie. Ręce narażamy, zdejmując pomimo zimna rękawiczki, aby wykonać jakąś precyzyjną czynność.
Można temu zapobiec, pamiętając o regularnej pielęgnacji. Jeżeli wychodzimy na zewnątrz w zimne, wietrzne dni, nałożenie tłustego kremu na skórę twarzy oraz posmarowanie ust pomadką ochronną powinno być obowiązkowe dla podopiecznych i opiekunów. Dobrym kremem, dedykowanym do stosowania przy niskich temperaturach, należy zabezpieczyć także dłonie. Rękawiczki nie zawsze zapewniają odpowiedni poziom ochrony, zwłaszcza gdy stają się wilgotne. I nie chodzi tylko o zmoczenie ich od zewnątrz. Z domu wychodzimy grubo ubrani, a ciało oddaje ciepło i wydziela stale wilgoć, której może nie czujemy, ale mróz i wiatr ją odnajdą.
Jeżeli nie udało nam się uchronić przed przesuszeniem skóry dłoni i ust, trzeba o nią szybko zadbać, żeby nie pojawiły się na niej pęknięcia. Nie chodzi tylko o wymiar estetyczny, ale także o zapobieżenie ewentualnym zakażeniom. Dla osób starszych, które chorują np. na cukrzycę, czy są w trakcie terapii onkologicznych, każda nawet maleńka ranka może być źródłem poważnych problemów. Z kolei opiekunowie, pomimo częstej dezynfekcji rąk, w swojej pracy mają częsty kontakt z potencjalnymi zarazkami, które mogą wniknąć przez uszkodzoną skórę.
W przypadku problemów ze skórą u podopiecznych warto zasięgnąć opinii farmaceuty lub lekarza i kupić odpowiednią maść czy krem w aptece. Opiekunowie mogą spokojnie sięgnąć po kremy dostępne w drogeriach, te przeznaczone do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry. Jakich kosmetyków do ochrony rąk i ust szukać? Na przykład tych z napisem krem ochronny (die Schutzcreme), ulga dla podrażnionych dłoni (Linderung für gereizte Hände), pomadka ochronna do ust (der schützender Lippenstift).
Z domowych metod (na dłonie i usta) można zastosować: okłady z miodu (nawet 3 razy dziennie, na 15 minut), smarowanie oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, przykładanie rozciętego liścia aloesu lub plastrów świeżego ogórka. Ważna jest także dieta – na procesy gojenia się skóry dobrze wpływa spożywanie płatków owsianych, kasz, czerwonych i żółtych owoców oraz warzyw (np. soku z marchewki).
Używamy cookies