Dla szukających pracy za granicą Berlin jest miastem atrakcyjnym nie tylko ze względu na dużą liczbę zabytków, miejsc do zwiedzania i fantastycznych galerii handlowych, ale również ze względu na bliskość do Polski i łatwą komunikację. Jazda pociągiem na trasie Berlin – Poznań trwa 2,5 godziny, a Berlin – Warszawa 5,5 godziny, podróż samochodem również kilka godzin, a lot samolotem Warszawa – Berlin trochę ponad godzinę.
Co warto zobaczyć w Berlinie? Bardzo dużo miejsc – Wieża Telewizyjna z zapierającą dech panoramą miasta, Alexanderplatz, wiele muzeów, w tym muzeum Pergamon, Pałac Bellevue, Aleja pod Lipami, Reichstag, Brama Brandenburska, Tiergarten, nowoczesny dworzec kolejowy, liczne kościoły i zabytki sakralne. Berlin, jak każde duże miasto, ma swoje klimatyczne zakątki, do których warto zajrzeć.
Koszty utrzymania w Berlinie są podobne do kosztów utrzymania w dużych miastach w Polsce, z tym, że wkładając nieco zaangażowania w poszukiwania, mieszkanie można wynająć taniej niż w Polsce. Żywność i środki czystości są również tańsze niż w Polsce. Czy opiekunka osób starszych znajdzie pracę w Berlinie?
Berlin jest dla opiekunek osób starszych bardzo atrakcyjnym miejscem pracy, jednak znalezienie tu pracy wiąże się jak wszędzie w dużych miastach z konkurencją na rynku pracy. Najszersze możliwości znalezienia pracy w opiece w Berlinie mają opiekunki z niemieckimi uprawnieniami zawodowymi Altenpflegerin, Altenpflegerinhilfe, ponieważ funkcjonuje tu duża ilość profesjonalnych służb medycznych, oferujących pomoc dochodzącą dla osób starszych. Łatwiejsze jest w Berlinie zorganizowanie opieki całodobowej w formie 8-12 godzinnych dyżurów opiekunek osób starszych inie kosztuje to Niemców wcale dużo. Z analizy portali oferujących pracę w Berlinie w zawodzie Altenpflegerin i Altenpflegerinhilfe za pierwszą połowę 2011 roku wynika, że miesięcznie oferowanych jest od 50 do 100 dobrych stanowisk pracy, zarówno w pełnym jak i niepełnym wymiarze pracy, z dobrymi warunkami płacowymi. Wymagania oprócz posiadania niemieckich kwalifikacji zawodowych to dobra lub bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, umiejętność współpracy w grupie, dyspozycyjność, czasami prawo jazdy. Wynagrodzenia, w zależności od formy zatrudnienia i wymiaru czasu pracy, kształtują się w przedziale od 400 do 1800 Euro netto.
Mało jest natomiast miejsc pracy dla domowych opiekunek osób starszych. Dlaczego tak się dzieje? Berlin tak jak każda inna stolica przyciąga potencjalnych pracowników, nie tylko do opieki, z całych Niemiec i z całego świata. W tak dużym mieście jak Berlin, teoretycznie szybciej można znaleźć ofertę pracy, ale niestety wynagrodzenia domowych opiekunek osób starszych są tu relatywnie niższe niż w innych rejonach Niemiec. W opiece nad osobami starszymi kwestię wynagrodzenia za pracę w opiece warunkuje duża konkurencja cenowa ze strony opiekunek z innych państw Unii Europejskiej. Nie ma co ukrywać, że niewiele jest opiekunek osób starszych z Polski, które zgodzą się pracować w Berlinie za wynagrodzenie niższe niż 800 Euro/miesiąc. Dla opiekunek np. z Litwy, wynagrodzenie 700 Euro jest całkiem satysfakcjonujące (przy pracy z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem) a dla opiekunek z Bułgarii czy z Rumunii wynagrodzenie 600-700 Euro miesięcznie na czysto (również przy pracy z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem) to dobra płaca. Opiekunki z Polski ze swoimi oczekiwaniami, że zarobią przynajmniej 800-1000 Euro „na rękę, są więc dużo droższym pracownikiem przy podobnym poziomie kwalifikacji. Miejsc pracy w domowej opiece dla osób starszych jest też w Berlinie relatywnie mniej niż w innych rejonach Niemiec. Przyczyny są różne – część berlińczyków to mieszkańcy byłego NRD i po prostu nie stać ich na prywatną pomoc – Berlin to miasto o wysokim wskaźniku bezrobocia (14%). W Berlinie bardziej niż w innych miastach Niemiec rynek pracy w opiece domowej jest zastępowany przez dochodzące służby medyczne.
Używamy cookies