Prowadzenie Gewerbe w pracy w opiece w Niemczech wymaga dobrego wsparcia doradczego i starannego przestrzegania przepisów, w tym oczywiście przepisów podatkowych. Gewerbe nie jest najbardziej popularną formą uzyskiwania dochodów z pracy w opiece i warto się zastanowić dlaczego? Przecież są wyższe stawki „na rękę”, można dowolnie kształtować zasady współpracy z klientem, nie ma obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, co mogłoby aktywizować emerytów?
Odpowiedź jest w miarę prosta – brak podstawowej wiedzy lub próba przełożenia wiedzy z zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. I jednak świadomość tzw. ryzyka gospodarczego.
Od ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, nikt nie uwolni jednoosobowych działalności gospodarczych, ale wiedzę można zdobywać i poszerzać. Zastanawiasz się, czy i kiedy musisz płacić podatek VAT w Niemczech? Pod pewnymi warunkami – nie.
To jedno z udogodnień w niemieckim systemie podatkowym dla małych przedsiębiorstw, które mają niewielkie koszty prowadzenia działalności, a ich klienci są najczęściej osobami prywatnymi. Pasuje dokładnie do tych, którzy zakładają Gewerbe w celu pracy w opiece w Niemczech.
Kleinunternehmerregelung to zwolnienie podmiotowe z obowiązku płacenia podatku od wartości dodanej, czyli VAT (niem. Umsatzteuer). Zasadnicza wysokość podatku VAT w 2021 roku Niemczech to 19% (w 2020 r. ze względu na ekonomiczne skutki pandemii COVID było to 16%).
Małe, najczęściej jednoosobowe przedsiębiorstwa (np. opiekunki lub opiekunowie w Niemczech) często świadczą usługi na rzecz prywatnych odbiorców. Prywatny odbiorca nie może odliczyć VAT, a małej firmie trudno w takiej sytuacji konkurować ceną.
Niemiecki ustawodawca zwolnił więc z obowiązku naliczania podatku VAT m.in. małe jednoosobowe działalności gospodarcze (Gewerbe, Einzelunternehmer). Wyznacznikiem skorzystania ze zwolnienia podmiotowego jest skala obrotów przedsiębiorstwa.
Dokładna zasada opisana jest w ustawie o podatku VAT (Umsatzteuergesetz, w skrócie: UStG), w Umsatzsteuergesetz (UStG), w § 19. Nosi on tytuł „Besteuerung der Kleinunternehmer” (Opodatkowanie małych przedsiębiorstw). Reguła skorzystania ze zwolnienia z VAT dla opiekunów, którzy prowadzą Gewerbe w Niemczech jest prosta:
- ze zwolnienia podmiotowego z VAT w Niemczech korzystają przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 22.000 euro a na następny rok podatkowy nie przewiduje się przekroczenia obrotów powyżej 50.000 euro.
(„ 1 Die für Umsätze im Sinne des § 1 Abs. 1 Nr. 1 geschuldete Umsatzsteuer wird von Unternehmern, die im Inland oder in den in § 1 Abs. 3 bezeichneten Gebieten ansässig sind, nicht erhoben, wenn der in Satz 2 bezeichnete Umsatz zuzüglich der darauf entfallenden Steuer im vorangegangenen Kalenderjahr 22 000 Euro nicht überstiegen hat und im laufenden Kalenderjahr 50 000 Euro voraussichtlich nicht übersteigen wird ”).
Taki zapis wskazuje, że zarówno opiekunowie, którzy dopiero rozpoczynają swoją aktywność zawodową w Niemczech w ramach własnego Gewerbe, jak i ci, którzy pracują już dłużej niż jeden rok, mogą z tego zwolnienia skorzystać.
Nawet przy uzyskaniu dobrze płatnego kontraktu na usługi opiekuńcze np. na kwotę 2.000 euro miesięcznie, raczej nie przekroczy się progu wskazanego przez niemieckiego ustawodawcę. Większość opiekunów osób starszych nie pracuje dłużej niż 8-9 miesięcy w roku. Kiedyś trzeba przecież odpocząć.
Dużo mniej formalności „papierkowych”. Nie trzeba składać comiesięcznych sprawozdań do urzędu skarbowego (Finanzamt). Rachunki wystawiane dla klientów nie wymagają skomplikowanych wyliczeń, jakie należy wykazać na fakturach uwzględniających podatek VAT (Umsatzsteuer). Trzeba jednak za każdym razem, jeżeli chcemy skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach udogodnień Kleinunternehmerregelung, zamieścić stosowną formułkę na rachunku. Nie ma jednoznacznego wzoru takiej formuły, trzeba jednak wyraźnie powołać się na w § 19 UStG.
Nie trzeba również posiadać w banku konta dla przedsiębiorców, za prowadzenie, którego przeważnie pobierane są miesięczne, niemałe opłaty.
Szczegóły dotyczące wyglądu rachunku i zapisów na nim, związanych z chęci korzystania ze zwolnienia z podatku VAT, powinien określić niemiecki doradca podatkowy lub fachowe biuro rachunkowe.
O tym, że chcemy korzystać ze zwolnienia z VAT, należy jednorazowo powiadomić również urząd skarbowy. Ustawodawca niemiecki nie ustalił żadnego jednolitego formularza, formułki, którą trzeba zastosować w kontakcie z urzędem skarbowym (Finanzamt). W tej sprawie również lepiej polegać na doradcy podatkowym lub biurze rachunkowym.
To już jest pytanie do niemieckich specjalistów od prawa podatkowego. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, z usług doradczych powinien korzystać każdy opiekun czy opiekunka, który decyduje się na podjęcie pracy na Gewerbe w Niemczech.
Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności trzeba zapoznać się z zasadami ewentualnego przedmiotowego (nie na wysokość obrotów jak w zwolnieniu podmiotowym), zwolnienia z podatku VAT (Umsatzsteuer).
Pojawi się na pewno potrzeba prowadzenia bardziej skomplikowanej księgowości, obowiązek systematycznej sprawozdawczości do urzędu skarbowego, bieżącego rozliczania się z VAT z niemieckim fiskusem, innych sposób wyliczeń na fakturach za usługi oraz obowiązek założenia konta bankowego dla przedsiębiorstw.
Szukasz pracy w opiece? Zobacz oferty na naszym portalu.
https://arbeitlandia.pl/gewerbe
Używamy cookies