Szukasz pracy w niemieckiej opiece wraz z małżonkiem, partnerem lub inną bliską osobą? Chcielibyście podjąć wspólne zlecenie? Przeczytajcie, z czym wiąże się podwójna dyspozycyjność i jakie warunki pracy mogą na was czekać na miejscu.
Podwójne zlecenia w niemieckiej opiece przyjmują zarówno małżeństwa i partnerzy, jak i przyjaciółki, czy rodzeństwo. Dobrze jest, gdy do pracy w parach decydują się osoby, które dobrze się znają. Znajomość nawyków drugiej strony ułatwia nie tylko organizację pracy, ale także porozumienie się w kwestiach podziału zadań i czasu wolnego.
Bardzo często na tego typu wyjazdy decydują się osoby, które mają wcześniejsze doświadczenie w opiece. Zdarza się jednak i tak, że wspólne zlecenie chcą podjąć osoby, które z różnych względów nie mogą znaleźć pracy w Polsce i chcą spróbować swoich sił w tej profesji. Bardzo często rolę podwójnego opiekuna przyjmuje małżeństwo z wieloletnim stażem i doświadczone opiekunki, które zachęciły do pracy bliską sercu osobę.
Warto podkreślić, że praca opiekuna osób starszych w Niemczech nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni będą nieocenioną pomocą w najbardziej wymagających zadaniach. Podnoszenie, przesadzanie na wózek inwalidzki, czy pomoc przy siadaniu – te czynności wymagają użycia ogromnej siły. Szczególnie w przypadku podopiecznych z zaawansowanymi chorobami układu ruchu czy zmagającymi się z otyłością.
Wielomiesięczna rozłąka z bliskimi to dla wielu osób jeden z najtrudniejszych elementów pracy w zagranicznej opiece. Stres towarzyszący każdemu nowemu zleceniu często dodatkowo wzmaga poczucie osamotnienia i bezradności. Chcąc uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami rozłąki, warto rozważyć wyjazd we dwoje. Sprawdzone agencje lub firmy zatrudniające opiekunki posiadają zazwyczaj w swych bazach oferty pracy dla par.
Decydując się na pracę w dwie osoby, warto zawczasu przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim należy dobrze przeanalizować ogłoszenie. Zwrócić uwagę na stopień trudności powierzonych zadań i warunki zakwaterowania. Koniecznie trzeba sprawdzić kwotę wynagrodzenia. Zarówno pod względem wielkości wypłaty, jak i formy rozliczenia oraz waluty. Niektóre zlecenia wskazują zapłatę za cały kontrakt, a nie wypłatę miesięczną. Równie ważna jest waluta. Ta z reguły podawana jest w formie obowiązującej w danym państwie. Jeśli zależy nam na przewalutowaniu, należy taką możliwość uzgodnić bezpośrednio u pracodawcy jeszcze przed wyjazdem.
Wyjazd z bliską osobą to dla wielu opiekunów gwarancja spokoju i wsparcia. Martwisz się, że osoba, która chce z tobą wyjechać, nie ma doświadczenia w opiece? Niepotrzebnie! Rodziny poszukujące dwóch opiekunów często wymagają większego doświadczenia przynajmniej od jednego z nich.
Warto mieć świadomość, że oferty pracy w niemieckiej opiece dla par z reguły zakładają trudniejsze warunki zatrudnienia. Rodziny poszukujące dwóch opiekunów jednocześnie, zazwyczaj decydują się na ten krok, ponieważ:
Na stan zdrowia podopiecznego składa się jego kondycja fizyczna i psychiczna. Osoby w podeszłym wieku często zmagają się z ciężkimi chorobami utrudniającymi samodzielne funkcjonowanie. Głęboka demencja, ciężkie choroby neurologiczne, niedowłady, czy paraliż często wymagają dodatkowej opieki. Kiedy stan podopiecznego jest na tyle ciężki, że potrzebuje wsparcia np. podczas siadania i wstawania, nieoceniona będzie pomoc mężczyzny. Tu warto rozważyć wyjazd z mężem, czy bratem. Gdy senior samodzielnie się porusza, lecz np. miewa problemy z pamięcią, w opiece całodobowej sprawdzą się także dwie panie. Zdarza się, że w domu przebywają dwie osoby wymagające pomocy. Z reguły jest to małżeństwo lub rodzeństwo. W takich przypadkach rodziny z reguły także poszukują podwójnej opieki.
Współpracując z inną opiekunką lub opiekunem, nie tylko samo wykonywanie zadań nawet przy bardzo wymagającym podopiecznym jest łatwiejsze. Słaba znajomość języka jednego opiekuna nie stanowi aż tak dużego problemu, jak w przypadku pracy w pojedynkę. Pracując w duecie, można nauczyć się podstaw umożliwiających samodzielne podejmowanie zleceń w przyszłości. Najtrudniejsze zlecenia bardzo często wymagają jednak od obu opiekunów dobrego komunikowania się i wysokich kwalifikacji zawodowych.
Niewątpliwie największą zaletą pracy w parach jest możliwość bezpośredniego, wzajemnego wsparcia. Nie ukrywamy jednak, że zatrudnienie z bliską osobą nie jest pozbawione wad i ryzyka – i nie chodzi tu wyłącznie o fakt, że oferty skierowane do dwóch opiekunów są z reguły bardziej wymagające. Warto zaznaczyć, że nie zawsze osoby doskonale ze sobą zgrane w życiu prywatnym, będą dobrze do siebie dopasowane w sferze zawodowej. Może okazać się, że nawet najbardziej kochające się małżeństwo lub rodzeństwo będzie miało trudności w zgraniu się podczas wykonywania obowiązków w domu podopiecznego. Takich sytuacji mogą przede wszystkim doświadczyć pary, w których obie osoby pracowały wcześniej jako opiekun seniorów. Każda z nich może organizować pracę na swój własny sposób, co znacząco utrudni zgranie się i z dużym prawdopodobieństwem będzie wymagało pójścia na pewne kompromisy. Mimo wszystko w najbardziej wymagających zleceniach obecność osoby bliskiej może okazać się naprawdę bardzo ważna i warto rozważyć podjęcie tego typu zatrudnienia.
Mimo że zainteresowanie ofertami pracy w parach rośnie, to tego typu zleceń wciąż jest niewiele. Dlatego warto na początku założyć, że poszukiwanie zlecenia dla dwóch osób, może być o wiele trudniejsze niż w pojedynkę. Mniejsza liczba tego rodzaju ofert wynika m.in. z tego, że osoby wymagające intensywnej opieki zazwyczaj przebywają w specjalistycznych domach opieki. Na dodatek, trzeba uświadomić sobie, że zatrudnienie dwóch opiekunów jednocześnie to ogromne zobowiązanie finansowe. Nierzadko problem stanowi też zakwaterowanie i organizacji zmian pracy.
Niewielka liczba ofert obejmująca pracę w jednym domu, nie wyklucza jednak możliwości podwójnego wyjazdu. Firmy zatrudniające opiekunki w takich sytuacjach nierzadko proponują pracę w jednym mieście lub w niedalekiej odległości. Taka forma zatrudnienia również zapewnia wsparcie bliskiej osoby i daje możliwość wspólnego spędzania czasu wolnego.
Używamy cookies