Problemy opiekunek

Ubieranie chorego z jednostronnym niedowładem

Wiele osób starszych w Niemczech to osoby z jednostronnym niedowładem ciała. Przedstawiamy parę prostych wskazówek, jak ułatwić sobie ubieranie osoby starszej. Na skutek porażenia mięśni niedowład może obejmować całą stronę ciała, a więc niedowład dotyczy całej nogi i całej ręki lub tylko częściowy niedowład nogi czy ręki – w zależności od stopnia porażenia czy postępów w rehabilitacji.

czytaj całość

Zmiana stanu pacjenta. Osobiste rady i opinia doświadczonej opiekunki

Każda osoba zajmująca się opieką osób starszych spotyka się z sytuacją, w której stan zdrowotny podopiecznego nagle niespodziewanie się zmienia i trzeba sobie z tym poradzić – odnaleźć się w czasem zupełnie nowej sytuacji. Jak zareagować? Jak sobie poradzić? Czego nie robić? Swoimi doświadczeniami podzieliła się z nami Pani Krystyna, która od lat pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

czytaj całość

Gra w kości – Würfelspiel

Kontynuując temat możliwości spędzania czasu wolnego przez opiekunkę osób starszych w Niemczech wraz ze swym podopiecznym/swymi podopiecznymi, prezentujemy kolejną z gier towarzyskich (Gesellschaftspiel), a mianowicie kości (Würfelspiel, Kniffel, Yahtzee, gra w kości – würfeln, knobeln).

czytaj całość

Niemcy nie chcą opiekować się rodzicami – stereotyp, prawda czy niezrozumienie?

Częstym problemem opiekunek osób starszych jest zbyt mały ich zdaniem kontakt dzieci z rodzicami w Niemczech. Porównujemy zachowania, które my Polacy znamy w przypadku konieczności przejęcia opieki nad naszymi rodzicami z zachowaniami Niemców. Wiele opiekunek z Polski, które pracują w branży opieki w Niemczech, osobiście napotkało na problem opieki nad własnymi rodzicami, ale dla wielu jest to jeszcze problem nieznany z własnego domu.

czytaj całość

Kółko obrotowe pod stopy – przesadzanie bez zbędnego dźwigania

Wiele osób starszych wymagających opieki ma problemy z nogami – niedowłady, paraliż, obrzęki, słabość mięśni. Pomoc przy przesadzaniu z łóżka na wózek inwalidzki (Rollstuhl), na krzesełko toaletowe (Toilettenstuhl) czy na fotel wypoczynkowy lub krzesło jest codziennością opiekunek osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Rettungsdienst rufen – jak zadzwonić na pogotowie w Niemczech

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech łączy się często z sytuacjami, w których nie obejdzie się bez zewnętrznej pomocy lekarza lub akcji pogotowia ratunkowego. Biorąc pod uwagę stan zdrowia podopiecznych, którzy potrzebują pomocy polskich opiekunek, powinny one potrafić reagować w sytuacjach kryzysowych i skrajnych szybko i z zimną krwią. Aby uratować życie potrzebna jest w tym wypadku prosta ale konkretna wiedza, potrzebna do szybkiego zaalarmowania służb medycznych i sprowadzenia ich na miejsce wypadku.

czytaj całość

Gry towarzyskie

Jedną z czynności, jaką opiekunka osób starszych ma wpisaną w zakres swych obowiązków jest „Gesellschaft leisten” czyli dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej. Część z wyjeżdżających do Niemiec opiekunek mimo wszystko obawia się tego obowiązku, ze względu na barierę językową.

czytaj całość

Stomia – Stoma

Opiekunkom osób starszych w Niemczech z reguły nie wolno wykonywać czynności związanych z pielęgnacją rany stomijnej, czasami za zezwoleniem lekarza i niemieckich służb medycznych możliwa jest pomoc przy wymianie woreczka stomijnego.

czytaj całość

Nakładka podwyższająca na sedes

Każda opiekunka osób starszych i każda osoba starsza czy w Polsce czy w Niemczech napotyka na problem, który dla zdrowych i sprawnych osób wydaje się banalny – jak usiąść i wstać z toalety. Wysokość sedesów jest znormalizowana i są one dużo niższe niż np. siedzisko krzesła czy fotela. Aby dobrze zrozumieć ten problem, każda opiekunka osób starszych powinna zaobserwować na własnym przykładzie, jak jest różnica w zastosowaniu siły mięśni przy wstawaniu z  niskiego fotela, a  jaka przy wstawaniu z krzesła o klasycznej wysokości, czy też stołka typu barowego.

czytaj całość

Konflikty w pracy opiekunki cz.2

Konflikty pojawić mogą się w każdej pracy, mimo tego, praca opiekunów osób starszych to zawód, który ze względu na swoja charakterystykę jest szczególnie narażony na sytuacje konfliktowe. Potęguje je stres związany z chorobą najbliższych oraz fakt, że opiekunowie znajdują się daleko od domu.

czytaj całość

Urinkondom – alternatywa dla pieluszki u mężczyzn

Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą, że przy nietrzymaniu moczu (Inkontinenz, Urininkontinenz) do konieczności zakładania pieluszki najtrudniej jest przekonać podopiecznych płci męskiej. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się u panów bardzo często, nie tylko jako objaw demencji (otępienia starczego), ale również na skutek schorzeń prostaty czy wylewu lub udaru. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące. 

czytaj całość

Jak uniknąć konfliktowych sytuacji z podopiecznym w pracy w opiece w Niemczech

Konieczność powierzenia opieki nad matką/ojcem obcej osobie jest dla wszystkich zainteresowanych dużym wyzwaniem. Zarówno osoba starsza, jak i rodzina, mają swoje wyobrażenie, jak taka opieka powinna wyglądać. Opiekunka, czyli osoba posiadająca doświadczenie w sprawowaniu takiej opieki, jest jednak osobą obcą, nieznaną, i jako taka wywołującą też pewne obawy.

czytaj całość

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka, starając się o pracę w opiece w Niemczech

Każdy z nas uważa się za osobę, która konkretną opiekę nad osoba starszą wykonałaby szybciej, sprawniej, taniej, inaczej, czyli po prostu lepiej. Stojąc z boku, nie będąc bezpośrednio zaangażowanym w sprawowanie opieki nad osobą starszą, ocenia się innych surowiej, ale też o wiele łatwiej. Motywacja podjęcia pracy opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech jest bardzo różna, od chęci niesienia pomocy, poprzez ucieczkę od własnych problemów domowych, poznanie innych krajów i kultur, nadzieję na znalezienie partnera życiowego, nowe doświadczenie, aż do zarobienia dość dużych pieniędzy, bo nie ukrywajmy, gratyfikacja za wykonywanie opieki nad osobami starszymi w Polsce jest bez porównania mniej opłacalna. 

czytaj całość

Odżywanie przez sondę

W pracy w opiece nad osobami starszymi opiekunka staje nieraz przed dylematem, czy może choremu z założoną sondą pokarmową podawać płyny i pokarm. Sprawę karmienia przez sondę pokarmową regulują przepisy SGB rozdział XI (Sozialgesetzbuch), jest to tzw. Grundpflege i domowe opiekunki osób starszych w Niemczech mogą to robić.

czytaj całość

Formy grzecznościowe

Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech warto przyswoić sobie kilka zasad stosowania zwrotów grzecznościowych. Nawet, jeżeli nasza znajomość języka niemieckiego nie jest najlepsza, lub stan zdrowia psychicznego czy fizycznego naszego podopiecznego jest słaby, nie zwalnia to nas z zachowania form grzeczności, takich, jakie chcielibyśmy, aby były stosowane wobec nas czy wobec naszych rodziców.

czytaj całość

Chodzik na kółkach – Rollator

Rollator to rodzaj wózka, który osoba starsza popycha przed sobą. Nazywane "chodzikami" mają tą zaletę, że w rączkach mają zamontowane hamulce, więc osoba starsza, która ma problemy z utrzymaniem równowagi, może w krytycznym momencie zacisnąć hamulce i uzyskać podporę z chodzika. Chodziki mogą mieć dwa, trzy lub cztery kółka.

czytaj całość

Specyfika opieki nad mężczyzną

Wybierając ofertę pracy w opiece w Niemczech, oprócz szeregu czynników takich jak lokalizacja, wysokość wynagrodzenia, warunki bytowe itp., opiekunka osób starszych powinna także zastanowić się, czy płeć podopiecznego będzie miała dla niej znaczenie.

czytaj całość

Opieka nad podopiecznym z nietrzymaniem moczu (Harninkontinenz)

Moczenie się jest bardzo częstym zjawiskiem u osób starszych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zapominanie lub brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi bardzo często jest jednym z objawów rozwoju otępienia starczego (demencji). Opiekunka osób starszych, która zauważy u podopiecznego zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu, powinna zawsze powiadomić o tym lekarza rodzinnego lub niemieckie służby medyczne, ponieważ bez względu na objawy demencji, bezwiedne oddawanie moczu może mieć przyczynę w infekcjach lub innych stanach chorobowych.

czytaj całość

Konflikty w pracy opiekunki

Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Już tylko to wystarczy, żeby założyć, że może wiązać się ona z konfliktami. Jeśli do tego dołożymy specyfikę pracy opiekuńczej, możemy być niemal pewni, że w swojej pracy z konfliktem spotkała się lub spotka każda opiekunka.

czytaj całość

Co warto powiedzieć przyszłemu pracodawcy?

Cała branża opieki i pielęgnacji osób starszych w Niemczech jest branżą, w której najczęściej pracują kobiety. Domowa opieka nad osobami starszymi to również praca przede wszystkim dla kobiet. Trzeba też sobie otwarcie powiedzieć, że dla kobiet w specyficznym przedziale wiekowym. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest kobieta starająca się o pracę opiekunki, powinna uprzedzić przyszłego pracodawcę o ważnych okolicznościach, związanych z oczekiwaniami co do miejsca pracy, jak i ograniczeniami w wykonywaniu opieki.

czytaj całość

Przyjmowanie prezentów od osoby starszej

Opiekunowie osób starszych np. w Austrii podpisują specjalne oświadczenie, że nie będą przyjmować prezentów od podopiecznych ani w formie pieniężnej, ani w formie rzeczowej. Pomimo tego, że od opiekunek osób starszych w Niemczech nie wymaga się takich deklaracji, kardynalną zasadą nie tylko savoir-vivre, ale również zwykłego poczucia przyzwoitości i podstaw moralnych zawodu jest to, że nie przyjmuje się prezentów od osób, które są od nas zależne i które podejmują decyzję o obdarowaniu nas pod wpływem choroby lub ze strachu, że nie otrzymają od nas pomocy.

czytaj całość

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?

Starając się o pracę, zwłaszcza za granicą i w tak specyficznej branży, jak domowa opieka nad osobami starszymi, powinniśmy dobrze omówić warunki przyszłej pracy. Rekrutacja pracowników do opieki zwykle odbywa się na odległość (przez telefon lub e-mail) co utrudnia zarówno opiekunce, jak i jej przyszłemu pracodawcy ustalenie wzajemnych oczekiwań i wymagań. Z reguły też o jedno stanowisko pracy stara się więcej osób, więc opiekunka składająca swoje CV i uczestnicząca w procesie rekrutacji powinna dobrze zastanowić się, czego oczekuje i co może zaoferować.

czytaj całość

Jak napisać CV po niemiecku – ocena stopnia znajomości języka

Aktualne oferty pracy w Niemczech zajmują sporą część wszystkich ogłoszeń o pracy za granicą. Bardzo dużo jest ogłoszeń dotyczących opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza w Niemczech, Anglii, we Włoszech. W każdym ogłoszeniu o pracę stawiany jest warunek – znajomość języka obcego.

czytaj całość

Agresja u osób starszych

Praca w opiece nad osobami starszymi to nie tylko praca z osobami samotnymi, osłabionymi czy mającymi ograniczenia w poruszaniu się. Opiekunki osób starszych najczęściej zatrudnia się tam, gdzie podopieczny ma schorzenia typowe dla wieku starszego – różnego rodzaju zespoły otępienne (w Niemczech zwane ogólnie „demenz”) choroba Alzheimera, Parkinson czy inne.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.