Zatrudnienie w niemieckiej opiece kojarzy się głównie z kilkomiesięcznymi zleceniami. Nie zawsze jednak praca opiekuna wiąże się z tak długą rozłąką z bliskimi i krajem. Istnieją bowiem również krótkie wyjazdy na 1, 2 lub 3 tygodnie, a czasem nawet na kilka dni. Wówczas takich pracowników nazywa się w branżowym żargonie skoczkami. Na czym polega praca opiekunki skoczka i jakie zasady jej towarzyszą? Dowiedz się, czy opłaca się być skoczkiem w zagranicznej opiece i czym to zajęcie się charakteryzuje.
Praca opiekunki osób starszych w Niemczech bardzo często wiąże się z kilkumiesięcznym wyjazdem za granicę - jednak nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Powodów z reguły jest wiele. Obowiązki rodzinne, małe dziecko lub druga praca, często nie pozwalają na długoterminowe wyjazdy. Dla takich osób stworzono krótkoterminowe zlecenia, które czasem trwają kilka-kilkanaście dni, jednak w większości przypadków nie dłużej niż 3 tygodnie. Opiekunowie wykonujący taką pracę nazywani są skoczkami.
Jak wynika z naszego doświadczenia, pracą „na skoczka” najczęściej zainteresowane są osoby, które nie chcą na dłużej opuszczać swojego domu. Krótkoterminowe zlecenia zagraniczne są dla nich zazwyczaj dodatkową formą zarobku, umożliwiającą szybkie podreperowanie domowego budżetu. Bardzo często skoczkami są doświadczone opiekunki, które w każdej chwili gotowe są do podjęcia zlecenia.
Praca jako opiekunka do Niemiec na 1, 2, 3 tygodnie tzw. skoczek to rozwiązanie często wybierane przez osoby, które na stałe współpracują z danym podopiecznym. W czasie wolnym od głównego zajęcia (np. podczas urlopu) decydują się na kilkudniowe wyjazdy, aby dorobić do regularnej pensji. Skoczkami nazywa się również tych, którzy nie są ściśle związani z branżą opiekuńczą, a chcą spróbować swoich sił w tym zawodzie. Nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki czy studenci w czasie wolnym od zawodowej pracy i nauki (najczęściej w wakacje, w okresie świąteczno-noworocznym lub Wielkiej Nocy) zgłaszają chęć wyjazdu na kilka lub kilkanaście dni.
Jak każdy pracownik branży opiekuńczej, także opiekun w charakterze skoczka powinien być przede wszystkim chętny do niesienia pomocy seniorom i osobom schorowanym. Takimi właśnie osobami najczęściej przychodzi się opiekować na niemieckich zleceniach. Dobrze jest, gdy skoczek zna podstawowe zwroty komunikacyjne ułatwiające codzienne funkcjonowanie i porozumiewanie się z seniorem i rodziną.
Osoba przyjmująca krótkoterminowe zlecenia powinna mieć umiejętność szybkiej adaptacji w nowym środowisku. Przyjmowanie każdorazowo nowych warunków pracy to nie lada wyzwanie dla niejednego zleceniobiorcy. Na tego typu zleceniach lepiej sprawdzają się doświadczeni opiekunowie, którzy znają już specyfikę tej działalności. Nie wyklucza to jednak osób bez praktyki. Te, które są pewne swoich możliwości i potrafią dostosować się do konkretnych zasad, z pewnością sobie poradzą. Skoczek musi być gotowy na nowe wyzwania i ciągłą zmianę miejsca pracy. Powinien chętnie nawiązywać znajomości i szybko się uczyć.
Funkcję skoczka pełni bardzo często zmienniczka stałej opiekunki. Krótkie zlecenia realizowane są najczęściej w sytuacji, gdy główna opiekunka lub opiekun chcą skorzystać ze swojego urlopu. Tego typu oferty pojawiają się także w sytuacjach losowych. Do takich należą:
W takich momentach poszukuje się skoczka, który wykaże natychmiastową chęć przyjazdu do podopiecznego. Termin wyjazdu jest najczęściej bardzo krótki, więc wymaga od opiekuna szybkiego dostosowania się i dobrej organizacji.
Podobnie jak większość zajęć zawodowych, również i praca w zagranicznej opiece w charakterze skoczka posiada swoje plusy i minusy. Nie ma co ukrywać – jest to zajęcie wymagające mocnej elastyczności. Są jednak osoby, którym krótkie zlecenia bardzo odpowiadają, więc chętnie je podejmują. Wśród największych zalet pracy skoczka wymienić można:
Niestety to zajęcie posiada także kilka wad. Największym minusem pracy skoczka jest nieprzewidywalność terminów. Z racji tego, że zlecenia są najczęściej krótkotrwałymi zastępstwami, są organizowane szybko i przewidują zazwyczaj natychmiastową datę rozpoczęcia. Tu wymienić należy także brak czasu na stworzenie więzi z podopiecznym. Trzeba szybko wdrożyć się w nowe obowiązki i zaznajomić z najważniejszymi potrzebami oraz harmonogramem dnia osoby starszej. W zleceniach w charakterze skoczka z reguły nie ma możliwości uzyskania premii wakacyjnej przyznawanej najczęściej za pracę przez okres minimum jednego miesiąca, ale za to można liczyć na bonusy za przyjęcie zlecenia w czasie świąt Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy, gdyż tutaj zwykle nie ma obowiązku pozostawania w Niemczech dłużej niż przez kilka świątecznych dni.
Używamy cookies