Każdy z nas uważa się za osobę, która konkretną opiekę nad osoba starszą wykonałaby szybciej, sprawniej, taniej, inaczej, czyli po prostu lepiej. Stojąc z boku, nie będąc bezpośrednio zaangażowanym w sprawowanie opieki nad osobą starszą, ocenia się innych surowiej, ale też o wiele łatwiej. Motywacja podjęcia pracy opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech jest bardzo różna, od chęci niesienia pomocy, poprzez ucieczkę od własnych problemów domowych, poznanie innych krajów i kultur, nadzieję na znalezienie partnera życiowego, nowe doświadczenie, aż do zarobienia dość dużych pieniędzy, bo nie ukrywajmy, gratyfikacja za wykonywanie opieki nad osobami starszymi w Polsce jest bez porównania mniej opłacalna.
Rodzina niemiecka płaci za opiekę nad swoimi najbliższymi, ale w zamian oczekuje odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności językowych i poprzeczkę ustawia coraz wyżej. Nie oszukujmy się, czasy przyjmowania do opieki w Niemczech każdego, kto wyrazi na to ochotę definitywnie się skończyły. Osoba starająca się o pracę opiekunki/opiekuna osób starszych w Niemczech powinna być przede wszystkim bezwzględnie przekonana o tym, że właśnie taką pracę chciałaby i potrafi wykonywać. Musi posiadać doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, tzn. mieć chociaż podstawowa wiedzę na temat chorób wieku starczego, jakie towarzyszą temu objawy i zachowania, i jak należy postępować, aby ułatwić życie podopiecznemu i sobie.
Przy ułomnościach fizycznych osoby starszej bardzo ważna jest znajomość technik transferu, gdyż jedno nieprawidłowe podniesienie lub przeniesienie podopiecznego może skutkować poważnym urazem kręgosłupa opiekunki/opiekuna.
Znajomość języka niemieckiego, gwarantuje możliwość porozumienia się zarówno z podopiecznym, jego rodziną, z służbami medycznymi i lekarzem. Jest to ważne kryterium przy wyborze opiekunki przez rodzinę, jak również przy ustalaniu wysokości przyszłego wynagrodzenia.
Rodzina niemiecka chętniej widzi u siebie osobę niepaląca, niż taka, która przesiąknięta dymem papierosowym wykonuje zabiegi pielęgnacyjne u podopiecznego. Niechęć wywołują także osoby zajęte bardziej promowaniem własnej osoby (codziennie ostry makijaż, jaskrawo pomalowane paznokcie, odurzający zapach perfum, nieodpowiednio dobrany ubiór, głośne zachowanie, skupianie na sobie całej uwagi otoczenia) niż opieka nad osoba starszą i jej domostwem. Na przeciwległym biegunie mamy drugą skrajność, to osoby zaniedbane, nie dbające o higienę, brudne, w niedopranym ubraniu, z brudnymi paznokciami itd., których czystość i porządek nie jest mocna stroną. Osoby z problemem alkoholowym, które uważają, że z dala od dotychczasowego życia, są bezpieczne od alkoholowych pokus – nic bardziej mylnego, opiekując się osobą starszą w Niemczech, należy wziąć pod uwagę samotne, długie wieczory, stres, tęsknotę, wszystkie te czynniki to jedna wielka pokusa.
Czyli ani „Barbi” ani „Brudas” ani „Pijak” nie mają szans bytu w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, w najlepszym przypadku rodzina poprosi o wcześniejszą zmianę, a już z pewnością nie pozwoli, aby taka osoba ponownie wykonywała u nich pracę opiekuńcze.
Dobry opiekun/opiekunka to osoba:
Zdarza się, że starsza osoba nie uważa opiekunka/opiekunki za zbawienie, lecz za osobista klęskę potwierdzającą starość. Wtedy ważną rolę mogą odegrać zainteresowania osoby wykonującej opiekę, wspólne tematy z podopiecznym (literatura, polityka, sport, prasa) wymiana doświadczeń i własnych pomysłów (robótki ręczne, prace domowe, uprawa ogródka, podróże, przepisy kulinarne) przełamały już niejedną barierę. Ale zdecydowanie najlepiej czynią to pogoda ducha, uśmiech i ciepłe słowo.
Jeśli chcesz sprawdzić czy nadajesz się na opiekunkę w Niemczech, wypełnij test: Cechy idealnej opiekunki.
Używamy cookies