Każda opiekunka osób starszych i każda osoba starsza czy w Polsce czy w Niemczech napotyka na problem, który dla zdrowych i sprawnych osób wydaje się banalny – jak usiąść i wstać z toalety. Wysokość sedesów jest znormalizowana i są one dużo niższe niż np. siedzisko krzesła czy fotela. Aby dobrze zrozumieć ten problem, każda opiekunka osób starszych powinna zaobserwować na własnym przykładzie, jak jest różnica w zastosowaniu siły mięśni przy wstawaniu z niskiego fotela, a jaka przy wstawaniu z krzesła o klasycznej wysokości, czy też stołka typu barowego. Porównując różnice w poziomie trudności przy wstawaniu z różnej wysokości, opiekunce osób starszych łatwiej będzie zrozumieć, z jakimi problemami w toalecie borykają się ich podopieczni.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym korzystanie z toalety osobom starszym, ale również ułatwiającym opiekunkom pomaganie w załatwianiu potrzeb higienicznych osobom starszym, jest nakładka podwyższająca na sedes. Jest to po prostu jakby dodatkowy kawałek sedesu, nakładka podnosząca wysokość miski klozetowej o kilkanaście centymetrów, łatwa w montażu za pomocą prostych zaczepów, najczęściej ze śrubą motylkową.
Są różne modele takich nakładek:
Nakładki w zależności od rodzaju materiału z jakiego są wykonane i od ilości dodatkowych usprawnień kosztują od 30 do 180 euro nie są więc drogie, a w wydatny sposób ułatwią pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Pomagają zmniejszyć obciążenie kręgosłupa opiekunki przy dźwiganiu chorego a w wielu sytuacjach pozwalają także osobie starszej na zachowanie samodzielności przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Stosując nakładkę podwyższającą na sedes, należy pamiętać, że nawet jeżeli wykonana jest z nowoczesnych materiałów bakteriobójczych, aby zachować właściwą higienę w łazience osoby starszej, nakładkę należy regularnie zdejmować w celu oczyszczenia powierzchni stycznej z podstawą sedesu.
Używamy cookies