Niedowład u podopiecznego i problemy z poruszaniem się u osób starszych należą do grupy dolegliwości, przed którymi opiekunki mają największe obawy. Dźwiganie jest bowiem tą częścią pracy w opiece, która nawet przy fachowym przygotowaniu do transferu, budzi nasz lęk – czy nie zrobię krzywdy sobie i choremu. Warto zapoznać się z niemieckimi określeniami związanymi z różnymi formami niedowładu i porażenia poszczególnych partii mięśni. Ułatwi to nam z pewnością podjęcie świadomej decyzji o przyjęciu lub odmowie podjęcia konkretnej oferty pracy w Niemczech. Mamy nadzieję, że nowoczesne i świadome opiekunki osób starszych w Niemczech (nawet jeżeli ze względu na brak ukończonej szkoły według niemieckich wymogów nazywa się nas pomocą domową dla osób starszych i niepełnosprawnych) skorzystają z naszego leksykonu!
Która strona jest porażona?
Słowo klucz związane z tematem to po niemiecku die Lähmung. Oznacza zarówno niedowład jak i paraliż.
Najczęściej spotykamy się z określeniami bardzo ogólnie określającymi, jak wygląda niedowład u podopiecznego w Niemczech:
halbseitige Lähmung – niedowład jednej strony ciała, porażenie połowiczne
linksseitige Lähmung – niedowład, paraliż lewej strony ciała
rechtsseitige Lähmung – niedowład, paraliż prawej strony ciała
doppelseitige Lähmung – porażenie obustronne
Przy określeniu stopnia niedowładu i paraliżu, możemy spotkać również ogólne słownictwo medyczne związane z jego zasięgiem:
Plegie – całkowity paraliż mięśni szkieletowych
Paralyse – całkowity paraliż niektórych mięśni
Parese – lekki niedowład lub częściowa utrata siły mięśni
Możemy spotkać się również z takimi określeniami jak (rodzajnik die):
Niemiecka Pflegewiki dokonała podziału niedowładu (die Lähmung) według takich kryteriów jak umiejscowienie (die Lage am Körper) oraz stan napięcia mięśni (Muskeltonus). Stan naszych podopiecznych może być opisany w zleceniach zarówno według jednego jak i drugiego kryterium łącznie.
Dzieląc niedowłady wg umiejscowienia (die Lage ma Körper) możemy więc znaleźć takie określenia jak:
Druga kategoria opisana na Pflegewiki, dzieli niedowład u podopiecznego wg kryterium stanu napięcia mięśni (Muskeltonus) na:
Znając zasięg i stopień w jakim występuje niedowład u podopiecznego. jesteśmy w stanie lepiej ocenić, czy poradzimy sobie z opieką nad osobą starszą w Niemczech. Możemy też prawidłowo postawić potencjalnemu pracodawcy dodatkowe pytania związane z codzienną pomocą w poruszaniu się.
Używamy cookies