Wiele osób starszych wymagających opieki ma problemy z nogami – niedowłady, paraliż, obrzęki, słabość mięśni. Pomoc przy przesadzaniu z łóżka na wózek inwalidzki (Rollstuhl), na krzesełko toaletowe (Toilettenstuhl) czy na fotel wypoczynkowy lub krzesło jest codziennością opiekunek osób starszych w Niemczech. Ochrona własnego kręgosłupa opiekunki osób starszych i bezpieczeństwo podopiecznego to dwa newralgiczne punkty tej czynności opiekuńczej.
Zauważono, że największy wysiłek i nadwyrężenie kręgosłupa opiekunki osób starszych występuje w momencie, gdy podopieczny jest już spionizowany (wstał, został podniesiony) i teraz opiekunka osoby starszej musi „przekręcić” chorego o 90 stopni, tak aby mógł usiąść na innym miejscu. Największy opór stawiają w tym momencie… stopy. Jeżeli stopy nie przesuwają się swobodnie w pożądanym kierunku, podopieczny całym ciężarem ciała „wisi” przez moment na opiekunce osoby starszej. Opiekunka najczęściej musi w takim momencie skręcić niekorzystnie dla zdrowia swój kręgosłup, występuje też zagrożenie utraty równowagi i przewrócenia się zarówno opiekunki jak i podopiecznego.
Gdzie jak gdzie, ale w Niemczech do opieki nad osobami starszymi dostępnych jest wiele urządzeń pomocniczych, także na taką sytuację, jak pomoc przy przesadzaniu. Rozwiązanie przyszło, jak to się często w opiece nad osobami starszymi zdarza, ze świata sportu. Być może niektóre opiekunki prywatnie spotkały się z kółeczkiem obrotowym do wyrabiania talii (wcięcia w pasie). Składa się ono z dwóch płaskich talerzy, połączonych mechanizmem obrotowym. Kładzie się takie kółeczko na ziemi i można wykonywać swobodne skręty tułowia w prawo i w lewo, bez odrywania stóp od podłoża.
Na bazie tej konstrukcji powstało kółko, podkładka obrotowa do pomocy przy przesadzaniu osób starszych i niepełnosprawnych. W Niemczech nazywa się to Drehplatte, Drehscheibe, Drehhilfe. Jeżeli ustawimy stopy osoby starszej na takim kółeczku, przesadzanie stanie się o wiele łatwiejsze, ponieważ bez problemu przekręcimy podopiecznego w odpowiednim kierunku, nie nadwyrężając kręgosłupa. Trzeba pamiętać o tym, że kółeczko musimy położyć na gładkiej powierzchni, tak, aby stabilnie przylegało całą powierzchnią do podłogi.
Takie kółeczka pomagające w przemieszczaniu się skonstruowano również do foteli samochodowych (ułatwiają wysiadanie, kładzie się je na siedzeniu w aucie) i do wanny. W Niemczech trudno będzie zdobyć dofinansowanie na tego typu urządzenia pomocniczego z kasy chorych, ale nie jest to całkiem niemożliwe. Samodzielny zakup przez rodzinę osoby starszej w Niemczech to wydatek pomiędzy 90 a 200 Euro. Zawodowe opiekunki osób starszych w Niemczech, Altenpflegerin, często same kupują Drehplatte, po to, aby ochronić swój kręgosłup.
Używamy cookies