Opieka nad seniorem latem

Okres letni okazuje się dla wielu seniorów wyjątkowo uciążliwy i niebezpieczny dla zdrowia. Wysokie temperatury, wilgotność powietrza i prażące słońce mogą bardzo niebezpiecznie odbić się na zdrowiu i kondycji osób w podeszłym wieku. Dlatego zestawiliśmy kilka najważniejszych zasad, którymi warto kierować się latem w opiece nad seniorem.

Praca w opiece w okresie letnim

Zapotrzebowanie na opiekunów latem jest szczególnie wysokie, ze względu na urlopy i wyjazdy wakacyjne rodzin seniorów. Z drugiej strony jest to też czas, kiedy wiele osób, zwłaszcza studentów oraz pracowników oświaty, ma do dyspozycji długi urlop, który można wykorzystać na podreperowanie domowego budżetu.

 

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z wyjątkowo uciążliwymi upałami. Klimatolodzy alarmują – z roku na rok temperatury będą coraz wyższe. Lejący się z nieba żar stanie się codziennością w okresie wakacyjnym. O ile takie warunki mogą cieszyć spore grono urlopowiczów, o tyle w przypadku seniorów zmagających się z licznymi dolegliwościami, upalna pogoda może pogorszyć ich samopoczucie i negatywnie odbić się na zdrowiu. Jakich zasad przestrzegać, aby utrzymać podopiecznego w dobrej kondycji i nie narażać go na skutki wysokich temperatur? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku kluczowych zasad, których opiekunki osób starszych powinny trzymać się w okresie letnim:

  1. Unikaj mocnego słońca
  2. Nawadniaj organizm
  3. Sięgaj po przewiewne ubrania
  4. Zapobiegaj przegrzaniu
  5. Zapewnij czyste powietrze, ale unikaj przeciągów
  6. Zapewnij zdrową dietę
  7. Dostosuj aktywność fizyczną do warunków panujących na zewnątrz
  8. Unikaj ukąszenia owadów
  9. Wykonuj regularny pomiar pulsu i ciśnienia
  10. Korzystaj z pięknej pogody i zalet lata

1. Unikaj mocnego słońca

Słońce to cenne źródło witaminy D. Jednak w okresie letnim ekspozycja na silne promieniowanie słoneczne może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Osoby starsze powinny bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce w godzinach południowych od 11 do 14. W tym czasie promieniowanie może silnie poparzyć skórę i spowodować udar słoneczny. Jeśli wybieramy się na zewnątrz z podopiecznym, pamiętajmy o zastosowaniu kremów z filtrami – najlepiej SPF50. Używajmy filtrów nawet w pochmurne dni, gdyż słońce także w takich warunkach może poparzyć naszą skórę. Aby krem zaczął działać, należy wsmarować go w skórę przynajmniej godzinę przed wyjściem na zewnątrz. Nie musimy jednak całkowicie zamykać się w domu. Zaproponujmy podopiecznemu spacer w godzinach porannych lub popołudniowych. Dla wielu seniorów najkorzystniejszą porą na wyjścia z domu będą poranki. Wtedy temperatura nie jest jeszcze wysoka, a delikatne promienie słońca mogą dostarczyć witaminy D i endorfin, które poprawią nasze samopoczucie w dalszej części dnia.

2. Nawadniaj organizm

Prawidłowe nawadnianie organizmu to kluczowa zasada dla utrzymania dobrej kondycji niezależnie od pory roku. Jednak latem przybiera ona szczególnie na znaczeniu. Zdajemy sobie sprawę, że wielu seniorów nie ma wypracowanego nawyku regularnego picia wody. Często nawet wzbraniają się przed tym. Niestety brak odpowiedniego nawodnienia organizmu w gorące dni może mieć fatalne skutki dla ich zdrowia. W upalne dni szybciej się pocimy, a więc i szybciej dochodzi do utraty poziomu wody w organizmie. Ile zatem wody powinniśmy pić dziennie? Średnia norma to 300 mililitrów na kilogram masy ciała, a więc osoba ważąca 60 kg powinna wypić minimum 1,8 l wody w ciągu dnia. W okresie letnim wartość ta może spokojnie wzrosnąć do 2,5-3 litrów wody. Pierwsze objawy utraty wody w organizmie to ból głowy, senność, problemy z koncentracją. W dalszej kolejności możemy zauważyć mniejszą elastyczność skóry, przyspieszone bicie serca, a także gorączkę i spadek ciśnienia.  

3. Wybieraj przewiewne ubrania

Odpowiedni dobór ubrania może zapobiec szybkiemu przegrzaniu się organizmu. Kluczowe jest więc sięganie po odzież wykonaną z przewiewnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów. Miejmy jednak na uwadze fakt, że niekiedy osoby starsze inaczej odczuwają temperaturę niż my. I gdy na dworze jest upał, senior może poprosić o nałożenie swetra lub skarpet. W miarę możliwości jednak zapewnijmy maksymalnie wygodne i oddychające ubranie, w którym senior szybko się nie przegrzeje. Jeśli planujemy wyjście na zewnątrz w słoneczne dni, nie zapominajmy o nakryciu głowy.

4. Zapobiegaj przegrzaniu

Pierwsza zasada zmniejszenia ryzyka przegrzania, to unikanie miejsc o wyjątkowo wysokiej temperaturze – zarówno na otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia to bardzo niebezpieczny stan dla organizmu, który w krytycznych przypadkach kończy się śmiercią. Osoby starsze (podobnie jak małe dzieci) szczególnie narażone są na hipertermię ze względu na zaburzenia regulacji temperatury ciała.

 

W sytuacji przegrzania organizmu dochodzi do utraty jego naturalnej zdolności do samodzielnego ochładzania się poprzez pocenie się. Organizm nie oddaje ciepła do otoczenia i kumuluje je w organizmie. Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w gorących i dusznych miejscach. Charakterystyczne objawy przegrzania organizmu to wymioty, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia widzenia i świadomości, szybsza akcja serca oraz problemy z oddychaniem.

 

Jeśli więc musimy wybrać się z seniorem do lekarza, pamiętajmy, aby przed wejściem do samochodu odpowiednio go schłodzić. Unikajmy przebywania z seniorem w niewielkich, gorących i dusznych pomieszczeniach. Pamiętając zawsze o konieczności spożywania dużej ilości płynów. Zadbajmy także o optymalną temperaturę w domu. W godzinach południowych zasłaniajmy okna roletami lub zasłonami.

Opieka nad seniorem latem
W okresie letnim należy rozsądnie dobierać godziny spacerów z seniorem i unikać bardzo nasłonecznionych miejsc

5. Zapewnij czyste powietrze

W okresie letnim naszym podopiecznym mogą doskwierać nie tylko upały, ale także alergie wziewne. Lato jest bowiem najintensywniejszym miesiącem pylenia wielu gatunków traw i krzewów, szczególnie uciążliwych dla alergików. W takim przypadku warto unikać przebywania w miejscach o dużej ilości traw. W domu ograniczymy dolegliwości alergiczne, korzystając z dobrego oczyszczacza powietrza.

 

Świeże powietrze zdecydowanie ułatwia oddychanie. Jednak otwierajmy okna w taki sposób, aby nie powodować przeciągów. Osoby starsze zwłaszcza te z dolegliwościami reumatycznymi mogą być szczególnie wrażliwe na zbyt silne podmuchy wiatru, a siedzenie w przeciągach może skończyć się stanami zapalnymi. Dlatego wpuszczajmy do domu świeże powietrze, jednak zwracajmy uwagę na komfort naszych podopiecznych.

 

Niewątpliwie skutecznym sposobem obniżenia temperatury w domu jest korzystanie z wentylatorów lub klimatyzatorów. Najczęściej jednak osoby starsze bardzo źle znoszą silne podmuchy powietrza wywoływane przez tego typu sprzęty. Siedzenie w pomieszczeniach klimatyzowanych może skończyć się licznymi dolegliwościami – przeziębieniem, bólem gardła, czy nawet stanami zapalnymi. Z kolei praca wentylatora często wywołuje u osób starszych bóle głowy. Co oczywiście nigdy nie jest regułą, bo zdarzają się seniorzy, którzy regularnie korzystają z pracy klimatyzatorów czy wentylatorów. Dlatego każdorazowo upewnijmy się, czy proponowany przez nas sposób ochłodzenia i odświeżenia powietrza jest dla seniora komfortowy.

6. Zapewnij zdrową dietę

Składnikiem najczęściej pojawiającym się w naszej diecie w gorące dni powinna być bezwzględnie woda. Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa dobrego samopoczucia. W kwestii jedzenia warto sięgać po łatwo dostępne latem owoce i warzywa, które w tym czasie smakują wyjątkowo dobrze. W gorące dni bardzo często nie odczuwamy dużego głodu i mamy mniejszy apetyt. To w przypadku seniorów, którzy mają problemy z jedzeniem może być szczególnie niebezpieczne. Dlatego dbajmy o regularne podawanie pełnowartościowych i zarazem lekkostrawnych posiłków. Doskonale w tej roli sprawdzą się sezonowe warzywa oraz owoce, dzięki którym letnie menu seniora może być nie tylko bardzo urozmaicone, ale też wyjątkowo smaczne.

7. Aktywność fizyczna dostosowana do warunków pogodowych

Jeśli tylko seniorowi dopisuje zdrowie i dobre samopoczucie, nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej latem. Wystarczy jedynie, że zmienimy godziny tej aktywności na czas, kiedy pozwala na to pogoda. A więc jeśli nasz podopieczny był przyzwyczajony do spacerów w samo południe, zaproponujmy wcześniejszy spacer ok. godz. 9-10 lub po południu po godzinie 17, kiedy słońce nie jest już tak uciążliwe. Zwracajmy jednak uwagę na to, że latem szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie aktywności fizycznej w duszne i parne dni. Wtedy nawet przy dużo niższej temperaturze powietrza możemy mieć problemy z oddychaniem.

 

Lato jest wyjątkowo wdzięcznym okresem do aktywności fizycznej. Spacery w pięknie okwieconych parkach i ogrodach doskonale wpływają na nasze samopoczucie. Seniorzy z dobrą kondycją fizyczną mogą pokusić się o przejażdżkę rowerem, czy dłuższą przeprawę nordic walking. Zachęcamy także do dalszych wycieczek nad jezioro, w góry lub nad morze… oczywiście, jeśli tylko mamy do tego warunki i zdrowie.

8. Chroń skórę przed owadami

Lato to szczególnie uciążliwy okres pod względem aktywności owadów. Kleszcze, komary, osy, meszki i inne owady potrafią atakować zarówno w nocy, jak i w dzień powodując duży dyskomfort. O ile ukąszenia komarów czy meszek wiążą się co najwyżej z nieprzyjemnymi bąblami, o tyle już ukąszenia kleszczy grożą boreliozą. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie obserwować skórę i w miarę możliwości ograniczyć ryzyko ukąszeń. W sprzedaży dostępna jest duża gama preparatów przeciw owadom i środków na ukąszenia. Jeśli nasz podopieczny nie ma na nie alergii, warto sięgnąć po nie zwłaszcza w dni, kiedy owady atakują z dużą intensywnością. Pamiętajmy także o konieczności dokładnego sprawdzenia całego ciała pod kątem ukąszenia kleszcza, zwłaszcza po spacerach w okolicach parków oraz łąk. Szczyt żerowania kleszczy przypada na miesiące marzec-wrzesień. Największe ryzyko ukąszenia występuje w wilgotne dni o niskim nasłonecznieniu. Pajęczaki te możemy spotkać nie tylko w lasach, jak się powszechnie przyjęło, ale głównie w wysokich trawach, zaroślach oraz w parkach. Kleszcz może wbić się w każdym miejscu naszego ciała. Najczęściej jednak kleszcze wybierają najbardziej unaczynione i ciepłe fragmenty ciała np. pod pachą, w pachwinach czy na fałdach skórnych. Jeśli w miejscu ugryzienia kleszcza pojawi się rumień, oznacza to, że mogło dojść do zakażenia, które prowadzi do rozwoju boreliozy. W takim przypadku niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Nie bagatelizujmy więc ukąszeń i bacznie obserwujmy ciało naszego podopiecznego.

9. Wykonuj regularny pomiar pulsu i ciśnienia

Osoby zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami układu sercowo-naczyniowego powinny dokonywać regularnego pomiaru pulsu i ciśnienia każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jednak upały dla seniorów z nadciśnieniem lub zbyt niskim ciśnieniem mogą być szczególnie dokuczliwe. W wysokiej temperaturze szybciej rozszerzają się naczynia krwionośne, przyspiesza bicie serca, a ciało zaczyna się pocić. To prowadzi do odwodnienia organizmu i obniżenia ciśnienia tętniczego. Dlatego też seniorzy przyjmujący regularnie leki na nadciśnienie powinny skonsultować z lekarzem sposób ich przyjmowania w okresie bardzo wysokich temperatur.

 

Latem warto regularnie mierzyć ciśnienie i puls u seniorów, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i nie mają problemów z nadciśnieniem, aby mieć pewność, że ich organizm dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami.

10. Korzystaj z pięknej pogody i zalet lata

Lato to dla wielu osób najlepszy i najbardziej lubiany okres w roku. Brak konieczności ciepłego ubierania się. Ogromna dostępność soczystych, sezonowych owoców i warzyw. Bujnie kwitnące ogrody. Śpiew ptaków budzących nas o poranku. I przede wszystkim słońce – naturalne źródło witaminy D. O ile raz jeszcze podkreślamy konieczność unikania ekspozycji na słońcu w godzinach południowych, o tyle w godzinach porannych korzystajmy z promieni słonecznych, ile tylko się da. Słońce bowiem korzystnie wpływa na odporność i uwalnia endorfiny poprawiające nasze samopoczucie. Promienie słoneczne są także cennym źródłem witaminy D, którą bardzo często musimy suplementować, ze względu na duże jej niedobory w organizmie. Korzystajmy więc pełnymi garściami ze wszystkich zalet tej pięknej pory roku, bo już za niedługo dzień zacznie się skracać, a jesienna słota nie będzie zachęcała do spacerów.

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.