Praca dla młodych w niemieckiej opiece

Dzisiejsza branża opiekuńcza otwarta jest zarówno na opiekunów z wieloletnim doświadczeniem, jak i osoby młode, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. To nie wiek jest kluczowym kryterium, a indywidualne predyspozycje. Czym powinni kierować się kandydaci na stanowiska opiekuńcze w Niemczech? Dowiedz się także, czego oczekują rodziny i podopieczni od młodych opiekunów?

Praca dla młodych w Niemczech – opiekun osób starszych

Zjawisko starzejącego się społeczeństwa od lat zauważane jest nie tylko w Europie, ale i niemal na całym świecie. Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie mieszka obecnie 21,28% seniorów powyżej 60 roku życia. Bardzo duży procent, bo aż 11,64% stanowią osoby w wieku 75+, czyli te najczęściej wymagające opieki osób trzecich. Według statystyk taki wiek (powyżej 75 roku życia) wśród niemieckich obywateli częściej osiągają kobiety niż mężczyźni. Różnica wśród płci zauważalna jest także w odsetku ludności w grupie wiekowej 80+. Tu także prym wiodą panie, które tworzą aż 4,43% całego społeczeństwa. Dla porównania panów w tym samym przedziale wiekowym jest zaledwie 2,93%.

 

Liczne analizy i badania jasno przedstawiają skalę problemu u naszych zachodnich sąsiadów. Wspominamy o tym nie bez przyczyny, bo w przeciwieństwie do Polaków, Niemcy przy sprawowaniu opieki nad dziadkami lub rodzicami, chętnie korzystają z pomocy domowych opiekunów. Właśnie dlatego, ta branża na rynku niemieckim jest nasycona dużą ilością ogłoszeń o pracę.

 

Bliscy seniorów, a często i sami podopieczni mają rozmaite preferencje dotyczące wyboru opiekuna lub opiekunki. Dla niektórych bardzo istotna jest kwestia wieku i dojrzałości, dlatego chętniej wybierają opiekunki przykładowo w wieku 50+. Ta dojrzałość życiowa jest dla nich atutem – wiedzą, że będą czuć się pewniej i bezpieczniej przy osobie pod wieloma względami bardziej doświadczonej. Nie oznacza to jednak, że osoby młode będą miały trudność w znalezieniu pracy w niemieckiej opiece. Wielu seniorów już teraz przełamuje ten stereotyp i są otwarci także na młodszych opiekunów, którzy z zasady mają więcej siły fizycznej i mogą zaproponować wiele ciekawych aktywności. Przekonaj się, dlaczego praca w niemieckiej opiece, to zajęcie także dla młodych.

Poszukiwany młody opiekun dla seniora w Niemczech

Młodzi opiekunowie mogą wnieść do relacji z podopiecznym coś więcej niż tylko opiekę w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Dzięki swemu zapałowi są w stanie efektywnie angażować seniorów do działania. Organizując spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, dają schorowanym podopiecznym mnóstwo radości i poczucie bycia potrzebnym. Często młodzi opiekunowie upatrują w seniorach swoich rodziców i dziadków, więc z przejmującą starannością oddają im należyty szacunek, sprawiając, że ci czują się bezpieczni i ważni. Dzielą się także swoim pozytywnym podejściem do życia, sprawiając, że ich radość i energia udzielą się także podopiecznemu.

 

A co z wymaganiami? Od opiekunów (nie tylko tych młodych!) wymaga się przede wszystkim wysoko rozwiniętej empatii i zorientowania na potrzeby seniorów. Osoby aplikujące na stanowiska opiekuńczo-wspierające powinny być odporne na stres i dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia. Opiekując się osobą schorowaną, muszą brać pod uwagę jej wszystkie ograniczenia, w tym również problemy komunikacyjne czy wahania nastrojów.

 

Czasami rodziny zatrudniają młodszych opiekunów również dlatego, że zależy im na zapewnieniu seniorom towarzystwa do wspólnego spędzania czasu, spożywania posiłków czy aktywizacji społecznej. Tacy kandydaci z pewnością przypadną do gustu otwartym i komunikatywnym seniorom. Niektórzy podopieczni jasno zaznaczają w swoich wymaganiach, że oczekują osób żywiołowych, pogodnych i przyjaźnie nastawionych nie tylko do wykonywanej pracy, ale i życia. Często poszukują partnerów do rozmów na każdy temat – to idealne zlecenia dla gadatliwych!

Młodzi w niemieckiej opiece – zalety

Jak widać, zalet zatrudniania młodych opiekunów jest sporo. Plusów można upatrywać jednak nie tylko po stronie podopiecznego, ale i kandydatów, bo zyskać mogą również oni sami. I nie chodzi tu o czysto finansowy zysk, choć siłą rzeczy jest on niezwykle ważny. Poza wynagrodzeniem pieniężnym młodzi ludzie mogą otrzymać także coś zupełnie innego.

 

Wielu opiekunom pracującym w niemieckiej opiece towarzyszy poczucie spełnienia. Pomoc drugiemu człowiekowi sprawia, że sami czują się potrzebni oraz że ich praca najzwyczajniej w świecie ma sens. Satysfakcja z wykonywanych obowiązków uznawana jest we współczesnym świecie za jeden z ważniejszych wyznaczników zadowolenia zawodowego.

 

Prócz tego opiekunowie czerpać mogą również z doświadczenia swoich podopiecznych. Wielu z nich bowiem ma za sobą ciekawe historie, część niesie spory bagaż doświadczeń, które mogą być bardzo wartościowe i inspirujące.

Praca jako opiekunka osób starszych dla młodych

Stereotyp o młodych opiekunach pracujących w Niemczech

Niestety mimo wielu zalet młodych opiekunów, w społeczeństwie dość mocno zakorzenione jest przekonanie, że młodzi ludzie są mniej odpowiedzialni, nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków i mają jeszcze zbyt mało doświadczenia życiowego, by poświęcić im opiekę nad bliską osobą. Ten krzywdzący stereotyp sprawia, że część rodzin rezygnuje z zatrudnienia na stałe młodych opiekunów z Polski. Jednak nie ma tego złego, bo przecież niemiecki rynek pracy oferuje również zlecenia krótkoterminowe, które, jeśli senior i jego bliscy będą zadowoleni, mogą przerodzić się w stałą współpracę. Dodatkowo krótsze sztele to dla początkujących opiekunów świetna okazja, by sprawdzić, czy taki zawód jest dla nich odpowiedni.

Elastyczność branży opiekuńczej

Ogromnym atutem pracy w branży opiekuńczej jest fakt, że nie wymaga ona bardzo dużego przygotowania i konieczności przedstawienia określonych certyfikatów czy zaświadczeń. Dzięki temu osoby z podstawową znajomością języka niemieckiego mogą zdecydować się niemal z dnia na dzień na spróbowanie swoich sił w tym zawodzie. Decydując się na podjęcie pierwszego zlecenia wcale nie oznacza to, że musimy wiązać się z branżą opiekuńczą na stałe. Wyjazdy do Niemiec mogą mieć charakter jednorazowych kontraktów, które dana osoba podejmuje w momencie, gdy dysponuje większą ilością czasu. Oczywiście osoby, które sprawdzają się w roli opiekunów, a sama praca przynosi im dużo satysfakcji i spełnienia, mogą traktować tę pracę, jako swoje stałe zatrudnienie. Relacja, która zawiązuje się pomiędzy podopiecznym a opiekunem sprawia, że obie strony chętnie decydują się na dłuższą współpracę. Oczywiście opiekun może swobodnie wracać ze szteli do Polski zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, a opiekę nad seniorem sprawuje wówczas opiekun zastępczy. Elastyczność branży opiekuńczej jest więc jej ogromną zaletą, zwłaszcza dla młodych osób, które jeszcze nie mają sprecyzowanej ścieżki kariery.

 

Kiedy młodzi najchętniej decydują się na wyjazd?

Chęć wyjazdu do pracy w Niemczech może być podyktowana wieloma czynnikami. W kontekście młodych osób, zauważa się największe zainteresowanie wyjazdami w okresach wakacyjnych i świątecznych. Wynika to z faktu, że wówczas młode osoby mają więcej czasu wolnego, który mogą przeznaczyć na dodatkowy zarobek w Niemczech. Jaki moment może być dobry na kontrakt w niemieckiej opiece? Oto kilka przykładów:

  • Studenci w przerwach wakacyjnych
  • Nauczyciele i osoby związane z oświatą w okresie wakacyjnym
  • Absolwenci studiów, którzy jeszcze nie mają stałego zatrudnienia i dopiero wkraczają na rynek pracy
  • Osoby będące w trakcie poszukiwania pracy na stałe
  • Osoby, które chcą się sprawdzić z nowym wyzwaniem zawodowym, a jednocześnie dobrze zarobić

Każdy kandydat do pracy tak naprawdę może kierować się własnymi preferencjami. Często sytuacja na rynku pracy, czy na przykład brak ciekawej perspektywy na szybki zarobek w danym momencie, może być dobrym motywatorem do spróbowania swoich sił w opiece. Ważne jest to, że niemiecka branża opiekuńcza jest naprawdę bardzo elastyczna. Kluczowe jest jednak to, aby wybrać dobrą firmę opiekuńczą, która odpowiednio pokieruje nas na samym początku, a także dobierze odpowiednie zlecenie do naszych predyspozycji. Dzięki takiemu fachowemu wsparciu nie musimy się obawiać, że otrzymamy bardzo wymagające zlecenie, któremu nie będziemy w stanie podołać.

Czy mogę zostać opiekunem seniorów w Niemczech?

Podobnie jak w innych branżach, także i w opiece na pewno nie odnajdą się wszyscy. Pracy w takim charakterze powinny unikać osoby nerwowe i wybuchowe. Ciężko będzie odnaleźć się w opiekuńczych realiach również pracownikom nad wyraz skrytym, choć tu trzeba zaznaczyć, że niektórzy podopieczni oczekują właśnie współpracy z osobami niegadatliwymi i bardzo spokojnymi, bo sami tacy są i będą znacznie lepiej czuli się w towarzystwie kogoś podobnego do nich. Warto więc dokładnie sprawdzić dostępne ogłoszenia o pracę w niemieckiej opiece i dopasować ofertę do swojego charakteru i preferencji.

 

Wśród cech niepożądanych u opiekunów wymienić można także brak pewności siebie, niezdecydowanie i nieumiejętność podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach. A takich podczas pracy w opiece na pewno nie brakuje. I nie chodzi tu bynajmniej o dobre radzenie sobie z tęsknotą za bliskimi i krajem, ale przede wszystkim o natychmiastową reakcję w związku z wypadkiem podopiecznego, jego zasłabnięciem, utratą przytomności itp.

 

Do pracy w charakterze opiekunki w Niemczech mogą natomiast pretendować osoby wytrwałe, zdeterminowane i nastawione na samorozwój. W codziennym towarzyszeniu seniorom przyda się również spora dawka zrozumienia i wrażliwości. Do tego dodać można umiejętność tworzenia pozytywnych relacji oraz dużo cierpliwości.

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.