Mówią o nas i my same/sami mówimy o sobie „opiekunki, opiekunowie osób starszych w Niemczech”. Opiekunki, czyli kto? Krótkie śledztwo na temat zawodów i szkół jakie ukończyliśmy zanim staliśmy się członkami olbrzymiej grupy pracowników – opiekunami osób starszych (podobno jest nas Polek i Polaków – opiekunek i opiekunów w Niemczech około 180 000).
Swój zawód wyuczony wyjawiło nam 100 pań i panów, opiekunek i opiekunów osób starszych.
Zacznijmy może od mniej typowych, rzadko spotykanych profesji. Tak więc w pytanej przez nas grupie znalazła się pani technik geodeta, brakarka odzieży, nastawniczy, pani kuśnierz, technik architektury krajobrazu, informatyk, instruktorka nauki jazdy. Zdecydowanie przodują takie zawody jak sprzedawca (22 opiekunki), fryzjer (15 opiekunek), nauczyciel (21 opiekunek i opiekunów), technik ekonomista (19 opiekunek), pedagog (11 opiekunek i opiekunów), kosmetyczka (5 opiekunek). Pięć zapytanych przez nas pań nie miało żadnego wyuczonego zawodu i nie pracowało nigdy zawodowo a więc zalicza się do grupy gospodyń domowych. Przodują więc osoby z wykształceniem wyższym i średnim.
O ile nie zaskakuje obecność nauczycieli i pedagogów to trochę nas zdziwiło, że nie natrafiliśmy na żadną pielęgniarkę. Zawód pielęgniarki automatycznie kojarzy się z opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Być może panie i panowie z zawodem pielęgniarki/pielęgniarza znajdują łatwiej w Niemczech pracę w instytucjach i placówkach medycznych i dlatego nie interesują się opieką w domach prywatnych a być może zadaliśmy pytanie o zawód zbyt małej grupie osób.
Ciekawą informacją zdobytą przy okazji zadanego przez nas pytania jest fakt, że 18 osób z naszej grupy respondentów już ukończyło albo jest w trakcie nauki w kierunku zdobycia zawodu opiekuna medycznego w Polsce. Jak już pisaliśmy, program nauczania nie jest niestety porównywalny z wymaganiami dla grupy zawodów związanych z opieką nad osobami starszymi w Niemczech ale świadczy o zdolności przewidywania, że powoli w Polsce będzie można znaleźć pracę w tej dziedzinie. Jest to również informacja ciekawa dlatego, że większość naszych rozmówców (81 osób) było w wieku ponad 50 lat i jest to też bardzo pozytywna informacja – na naukę i wiedzę nigdy nie jest za późno!
Zdecydowana większość badanych opiekunów i opiekunek pracujących w Niemczech zdecydowała się na wykonywanie tej pracy ze względu na słabe zarobki w swoim zawodzie lub ograniczoną możliwość uzyskania pracy w zawodzie w miejscu zamieszkania (77 osób), 10 osób było długotrwałe bezrobotnych i nauczyło się podstaw języka niemieckiego oraz ukończyło szkolenie w zakresie opieki nad osobami starszymi na kursach w pośrednictwie pracy.
Ciekawostka a być może żart z ankietera – 4 osoby podały, że są zbyt leniwe aby pracować systematycznie, więc odpowiada im system pracy „wahadłowej” w opiece – kilka tygodni wytężonej pracy w Niemczech ale potem taka sama ilość tygodni odpoczynku i swobodnego dysponowania swoim czasem.
Najważniejszą naszym zdaniem informacją zdobytą przy okazji sporządzania ankiety na temat zawodów wyuczonych opiekunów jest to, że 89 osób zdecydowało się na pracę w opiece również dlatego, że pielęgnowało i opiekowało się członkami najbliższej rodziny. My, opiekunowie osób starszych nie pracujemy w opiece tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Jesteśmy grupą różnych ludzi, z różnym wykształceniem, z różnym stażem zawodowym ale łączy nas szacunek i współczucie dla innych, ponieważ zrozumienia dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych nauczył nas najlepszy nauczyciel – życie. I tak to jest – dla chorego staruszka nie ma znaczenia jakie wykształcenie i zawód wykonywał on sam a tym bardziej kim z zawodu jesteśmy my, opiekunowie. Ważne, że jesteśmy...
Używamy cookies