Opiekunki osób starszych, podejmujące legalną pracę w Niemczech, najczęściej wyjeżdżają do pracy na krótki czas, tzn. nie przeprowadzają się na stałe do Niemiec. W Polsce mają współmałżonków, własne dochody z innych źródeł, jak np. emerytury, renty, dorywcze umowy o pracę, przychody z wynajmu nieruchomości, rozliczały PIT ze współmałżonkiem. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech, a właściwie zarobki opiekunki będą miały wpływ na jej rozliczenie podatkowe w Polsce i na odwrót.
Polska i Niemcy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, o czym głośno mówi się w mediach, zwłaszcza po otwarciu rynku pracy w Niemczech po 1 maja 2011 roku. Nie zawsze jednak szukając oferty pracy w Niemczech zastanawiamy się, co oznacza to sformułowanie „unikanie podwójnego opodatkowania”. Często w potocznym rozumieniu opiekunki osób starszych uważają, że w Polsce składają rozliczenie podatkowe z tego, co uzyskały w Polsce, w Niemczech rozliczenie podatkowe z tego, co zarobiły w Niemczech. Nie jest to takie proste.
Roczne rozliczenie podatkowe zarówno w Niemczech jak iw Polsce będzie miało wpływ na nasze podatki w obu państwach. Polski PIT uwzględni zarobki opiekunki osoby starszej w Niemczech a niemieckie rozliczenie roczne uwzględni zarobki opiekunki osoby starszej w Polsce. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania mówi jedynie, że nie można dwa razy opodatkować tej samej kwoty, ale nie mówi nic o tym, że suma zarobków opiekunki osób starszych ma wpływ na skalę podatkową, do której należymy w Polsce i na progresję podatkową w Niemczech.
Obliczenie należnego do zapłaty podatku od dochodów uzyskanych w Polsce i w Niemczech odbywa się na podstawie tzw. metody wyłączenia z progresją.
Sprawdź, aktualne wytyczne dot. podatków w Niemczech w 2022 r.
Używamy cookies