Otwarcie rynku pracy w Niemczech spowodowało, że kraj naszych zachodnich sąsiadów stał się dla nas Polaków jeszcze bardziej atrakcyjny. Praca w Niemczech jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z ofertami zatrudnienia „na czarno”. Wynagrodzenie za pracę przechodziło z kieszeni do kieszeni, a nasz urząd skarbowy nie wiedział, że my Polacy mamy dochody za granicą, jak również niemiecki urząd skarbowy nie wiedział nic o tym, że pojawił się w Niemczech nowy podatnik.
Rynek pracy w Niemczech to w pełni otwarty dla nas Polaków rynek pracy, a większość z szukających pracy za zachodnią granicą, chce tę pracę wykonywać legalnie i bezpiecznie. Legalna praca to praca opodatkowana, a sprawy podatkowe są czasami trudne do zrozumienia w ojczystym języku, a co dopiero za granicą.
Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje podatków i określeń związanych z podatkami w Niemczech, z którymi mogą spotkać się opiekunki osób starszych.
Jest to szczególny rodzaj podatku dochodowego, potrącany z mocy prawa przez naszego pracodawcę z naszego miesięcznego zarobku opiekunki. Do zapłacenia tego podatku jest zobowiązany każdy, kto podjął legalną pracę w Niemczech u niemieckiego pracodawcy. Tak w Polsce jak iw Niemczech zarobki opiekunek osób starszych w umowach o pracę wyraża się przeważnie w kwocie brutto. Wynagrodzenie brutto to taka kwota naszych zarobków, od której nie został odjęty udział opiekunki w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczka opiekunki na podatek od wynagrodzeń, czyli właśnie Lohnsteuer.
Obliczenie i potrącenie z wypłaty i przekazanie naszego podatku od wynagrodzeń jest to obowiązek pracodawcy. Każda opiekunka osób starszych, która podpisze umowę o pracę w Niemczech otrzyma jedynie specjalną kartę podatkową – Lohnsteuerkarte, gdzie nasz pracodawca będzie odnotowywał informacje o podatku od wynagrodzeń. Na koniec roku podatkowego będzie to podstawa do złożenia rocznego zeznania podatkowego w Niemczech. Wysokość podatku od wynagrodzeń to ściśle określony w przepisach procent od naszego wynagrodzenia brutto, jednakowy dla wszystkich pracowników. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki podatek od wynagrodzeń zostanie potrącony z wynagrodzenia opiekunki, przejdź do naszego kalkulatora wynagrodzeń.
Jest to podatek od zarobków opiekunki, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zarejestrowaną na terenie Niemiec i podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Aby podlegać pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech najprościej i najogólniej sprawę ujmując, należy mieć zameldowanie w Niemczech. W pierwszym roku prowadzenia działalności należny podatek rozliczamy dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego (dla porównania Lohnsteuer jest rozliczany co miesiąc). Wysokość podatku dochodowego jest zależna od wysokości dochodu, jaki osiągniemy i w zależności od tego wyliczana jest wysokość podatku. Istnieje kwota wolna od płacenia podatku. Trzeba jednak pamiętać, że od 2 roku prowadzenia działalności w Niemczech, termin zapłaty i wysokość zaliczki na poczet przyszłych przychodów narzuca nam z góry niemiecki urząd skarbowy na początku nowego roku podatkowego.
Tak jak w Polsce, w Niemczech przedsiębiorcy po przekroczeniu określonego poziomu obrotów w roku podatkowym, stają się płatnikami tego podatku. Jaki to obrót, od kiedy iw jaki sposób płacimy niemiecki podatek Umsatzsteuer, najlepiej sprawdzić na stronie internetowej niemieckiego Ministerstwa Finansów.
Jeżeli w dokumencie meldunkowym, we wniosku o nadanie niemieckiego numeru podatkowego, czy w jakimkolwiek innym oficjalnym wniosku podamy wyznanie (religię), to będziemy musieli opłacać w Niemczech właśnie podatek kościelny. Podatek ten jest wyliczany procentowo od kwoty podatku dochodowego lub podatku od wynagrodzeń jaki musimy zapłacić. Przykładowo opiekunka osób starszych wykazała w rocznym zeznaniu podatkowym takie zarobki, że wyliczono jej 400 Euro podatku do zapłaty. W zależności od tego, w jakim landzie w Niemczech pracuje, do tej kwoty podatku dopłaci jeszcze 8% lub 9%., czyli będzie musiała odprowadzić dodatkowo na podatek kościelny:
400 Euro x 8% = 32 Euro
lub
400 Euro x 9% = 36 Euro.
Opiekunkom osób starszych zatrudnionym na umowę o pracę, podatek kościelny jest potrącany miesięcznie z wynagrodzenia brutto. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech płacą ten podatek w skali roku. Jeżeli jesteś opiekunką osób starszych i chcesz dokładnie sprawdzić, w jakiej wysokości będziesz płaciła po przyjęciu oferty pracy w Niemczech ten podatek, przejdź do naszego kalkulatora wynagrodzeń.
Jest to podatek na wyrównanie poziomu życia pomiędzy tzw. starymi i nowymi landami w Niemczech, czyli pomiędzy landami dawnego NRD i RFN. Podatkiem tym są objęte te osoby w Niemczech, które mają wysokie dochody, a ich przychód do opodatkowania przekracza 3 próg w niemieckiej skali podatkowej. Wyliczenie tego podatku najlepiej powierzyć niemieckiemu doradcy podatkowemu.
Używamy cookies