W warunkach pracy w opiece przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę dla domowych opiekunek osób starszych ( Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person) prawie zawsze oferowane jest bezpłatne wyżywienie. Bezpłatne wyżywienie w opiece nad starszymi osobami w Niemczech to tzw. korzyści nieodpłatne czyli świadczenia w naturze (Sachbezüge, ich dokładny katalog jest wymieniony w przepisach o podatku dochodowym, par. 8, rodz. 1 EstG) na rzecz pracownika, czyli opiekunki.
Jeżeli bezpłatne wyżywienie jest ujęte w umowie o pracę jako jeden z warunków zatrudnienia w opiece w Niemczech, to podlega opodatkowaniu i objęciu ubezpieczeniem społecznym tak samo, jak wypłacana nam w gotówce pensja.
Inne rodzaje świadczeń w naturze i korzyści nieodpłatnych to np. bezpłatne zakwaterowanie, bezpłatne używanie samochodu itp. Warunki podatkowe oraz ubezpieczeniowe w tym zakresie w pracy w Niemczech nie różnią się od zasad stosowanych w innych krajach, w tym również w naszym, o czym my Polacy nie zawsze wiemy. Wszystkie zasady dotyczące korzyści nieodpłatnych oprócz opiekunek osób starszych zatrudnionych na legalną umowę o pracę bezpośrednio przez niemieckiego pracodawcę dotyczą także osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w Niemczech jako niemiecki podmiot gospodarczy (Gewerbe).
W 2020 roku ryczałtowa miesięczna kwota, jaką pracodawca był zobowiązany dodać do podstawy opodatkowania i obciążenia ubezpieczeniem społecznym z tytułu bezpłatnego całodniowego wyżywienia, wynosiła 258 euro miesięcznie, jeżeli zatrudnienie trwało pełne miesiące lub 8,60 euro dziennie, jeżeli zatrudnienie trwało niepełny miesiąc.
Umowa może zapewniać jedynie wybrane posiłki, wtedy miesięczna wartość bezpłatnych śniadań wyceniona była w 2020 roku na kwotę 54 euro miesięcznie (niepełne miesiące zatrudnienia 1,80 euro dziennie), obiadów 102,00 euro miesięcznie (niepełne miesiące zatrudnienia 3,40 euro dziennie) i kolacji również 102 euro miesięcznie (niepełne miesiące zatrudnienia 3,40 euro dziennie).
Prześledźmy, jaki wpływ ma ta kwota na kwoty wydatkowane na podatek i ubezpieczenia społeczne przy legalnej umowie o pracę z całodniowym wyżywieniem w Niemczech.
Umowa o pracę z opiekunką osób starszych została zawarta na kwotę 1800 euro brutto miesięcznie + bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung). Do celów podatkowych i naliczenia ubezpieczenia społecznego przyjmuje się więc nie kwotę 1800 euro brutto, ale 1800 euro + 258,00 euro z tytułu bezpłatnego wyżywienia, czyli 2058,00 euro brutto.
Suma podatków, jakie będzie musiała opłacić od tej kwoty opiekunka, czyli udział pracownika wyniesie (wszystkie wyliczenia są orientacyjne przy pracy w tzw. starym landzie czyli na terenie byłego RFN) 211,87 euro, a wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w części należącej do pracownika to 408,00 euro. Wynagrodzenie netto opiekunki wyliczymy odejmując od podstawy opodatkowania (a więc kwoty 1800 + 258 euro) wynoszącej 2058,00 euro brutto:
Wynagrodzenie netto, czyli to co otrzymamy od pracodawcy na konto, wyniesie 1 180,13 euro.
Wynagrodzenie brutto wpisywane do umowy, pokazuje tylko część pracownika. Oprócz tego jest udział pracodawcy w m.in. składkach na ubezpieczenia społeczne.
Łącznie więc, aby opiekunka z wpisanym w legalnej umowie o pracę z pracodawcą niemieckim całodziennym wyżywieniu mogła otrzymać 1 180,13 euro „na rękę”, osoba zatrudniająca w Niemczech opiekunkę osób starszych musi „wyłożyć” miesięcznie w gotówce 2 446,00 euro + zapewnić bezpłatne wyżywienie.
Gdyby w umowie o pracę nie znalazł się zapis o zapewnieniu opiekunce bezpłatnego wyżywienia, to pensja- wyliczenie wynagrodzenia „na rękę” opiekunki przy wynagrodzeniu brutto 1800 euro wyniosłaby 1283,90 euro (1800 euro minus 149,35 euro podatku i minus 356,85 euro składki na ubezpieczenia społeczne), a całkowity miesięczny wkład gotówkowy pracodawcy opiekunki osób starszych w Niemczech 2 156,85 euro (brutto opiekunki + 356,85 euro składki na ubezpieczenia społeczne część pracodawcy).
Zapewne wiele opiekunek osób starszych w Niemczech zacznie się zastanawiać w tej chwili, czy nie lepiej wobec tego pójść na cichy układ z pracodawcą i pomimo otrzymywania bezpłatnego wyżywienia nie wpisywać tego do umowy o pracę, lub wpisać tylko jeden z posiłków. Przecież pensja „na rękę” może wtedy być wyższa, a dodatkowo pracodawca wyda mniej... Stanowczo odradzamy! Dlaczego? Nie warto omijać przepisów!
Używamy cookies