Dla osób z Polski, które chcą podjąć pracę za granicą, praca w Stuttgarcie jest częstym marzeniem. Jest do bardzo duże miasto, przepięknie położone, gdzie różnice w wysokości poszczególnych partii miasta sięgają ponad 350 metrów. Mówi się, że Stuttgart to miasto położone wśród lasów i winnic. W mieście znajduje się wiele zabytkowych obiektów (historia Stuttgartu sięga 926 roku) pieczołowicie odnowionych, ale również siedziby i centra produkcyjne takich firm jak Porsche (jest muzeum Porsche) liczne kościoły i zamki, piękne fontanny (np. na Schlossplatz).
Stuttgart wraz z okolicznymi miejscowościami jest metropolią liczącą ponad 4 miliony mieszkańców. Bezrobocie w Stuttgarcie w porównaniu z innymi dużymi miastami w Niemczech jest średnie – na koniec marca 2011 r. wynosiło 6% (w analogicznym okresie Berlin 14%, Monachium 5,5%).
Stuttgart jest miastem, gdzie bardzo dobrze rozwija się technika i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najwięcej zgłoszeń do urzędu patentowego w Niemczech pochodzi właśnie ze Stuttgartu i okolic, wiedzie on zdecydowanie prym w tym zakresie.
Koszty utrzymania w samym Stuttgarcie są nieco wyższe od kosztów utrzymania w dużych miastach w Polsce iw Niemczech, na co wpływ mają ceny wynajmu mieszkań. Ceny wynajmu mieszkań w samym mieście są o około 100-200 Euro wyższe niż w Berlinie. Szukając pracy bez zakwaterowania w Niemczech, taniej jest wynająć mieszkanie w okolicy Stuttgartu, ale wtedy do kosztów utrzymania trzeba doliczyć koszty dojazdu do miejsca pracy. Domowe opiekunki osób starszych zwykle otrzymują pracę z zakwaterowaniem i wyżywieniem, więc koszty utrzymania nie są dla nich takie ważne.
Czy opiekunka osób starszych znajdzie pracę w Stuttgarcie?
Zdecydowanie tak.
W samym mieście i w okolicach Stuttgartu jest sporo miejsc pracy zarówno dla wykwalifikowanych Altenpflegerin jak i dla domowych opiekunek osób starszych. Tylko z przeglądu ofert pracy w portalach ogłoszeniowych za pierwszą połowę 2011 roku wynika, że miesięcznie zamieszczanych jest średnio od 50 do 80 ogłoszeń o pracy w tej branży. Większość ofert pracy dla domowych opiekunek osób starszych dotyczy pracy nie w samym Stuttgarcie, ale w okolicy, w promieniu 20-50 km od miasta. W wymaganiach duży nacisk kładzie się na cierpliwość, serdeczność, poczucie empatii. Przy ofertach dla Altenpflegerin dobra znajomość języka niemieckiego jest oczywista. Dla opiekunek domowych osób starszych, które szukają pracy w Stuttgarcie z reguły nie stawia się tak wysokich wymagań językowych.
Opiekunki osób starszych, które przyjmą ofertę pracy w Stuttgarcie mogą napotkać, podobnie jak ich koleżanki pracujące w Bawarii, w Norymberdze czy Monachium, na podopiecznych posługujących się dialektem. W rejonie Stuttgartu jest to tzw. schwäbisch. Opiekunki osób starszych, które podejmą pracę u podopiecznych posługujących się tym dialektem powinny znać chociaż jedną ważną cechę tego dialektu – słowo Mittag w dialekcie szwabskim określa czas od 12 do 17-18 godziny, ponieważ nie ma tam określeń „przedpołudnie” i„popołudnie”. Dlatego opiekunka, która ustala z podopiecznym, kiedy pójdą na spacer i usłyszy „Mittag” powinna od razu dopytać o godzinę, ponieważ w schwäbisch może to równie dobrze oznaczać już prawie wieczór…
Używamy cookies