W Niemczech zawód opiekuna osób starszych (Altenpfleger/in) funkcjonuje już od wielu lat. W Polsce podobny zawód – opiekun medyczny został utworzony dopiero w 2007 roku. Czy warto ukończyć szkołę dla opiekunów medycznych w Polsce, jeżeli pracuje się wyłącznie w Niemczech? Czy ukończenie takiej szkoły dla opiekunów w Polsce zwiększy konkurencyjność opiekunek osób starszych w Niemczech? Czy zdobycie w kraju zawodu opiekuna medycznego jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu Altepfleger/in w Niemczech?
Wiele osób zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech chciałoby poszerzyć, ugruntować a przede wszystkim potwierdzić przez odpowiednie świadectwo swoje kwalifikacje. Bardzo trudno jest nam zdecydować się na szkołę w Niemczech, ponieważ dla większości opiekunów centrum interesów życiowych jest w Polsce. Okres nauki w tym zawodzie w Niemczech trwa 3 lata, w większości przypadków we własnym zakresie trzeba załatwić sobie praktyki, stopień znajomości języka utrudnia przyswajanie wiedzy teoretycznej no i w międzyczasie trzeba z czegoś żyć i chciałoby się przebywać dłużej z własną rodziną.
Może więc jednak w kraju? Zawód opiekuna medycznego można zdobyć w szkołach dziennych ale też w systemie zaocznym. Czy warto? Oczywiście, że tak! Za kilka – kilkanaście lat zarówno w Polsce jak i w Niemczech trudno będzie znaleźć pracę w opiece bez świadectwa kwalifikacji. A co więcej – z całą pewnością już za kilka lat polskie szpitale, przychodnie i inne jednostki medyczne oraz opiekuńcze stworzą u siebie miejsca pracy dla opiekunów medycznych.
Od razu rozwiewamy nadzieje – podstawa programowa dla polskiego zawodu opiekun medyczny jest na tyle różna od programu kształcenia w zawodzie Altenfplegerin, że ukończenie szkoły w Polsce nie daje bez przeprowadzenia procesu nostryfikacji możliwości wykonywania wolnego zawodu Altenpflegerin w Niemczech. Wiele szkół czy ośrodków szkoleniowych troszkę wprowadza swoich słuchaczy i uczniów w błąd, wpisując na świadectwach, że nauka odbywała się zgodnie z normami przyjętymi w Unii Europejskiej lub podając certyfikat Unii Europejskiej. Absolwentom wydaje się wtedy, że z takim świadectwem mogą beż żadnych przeszkód podjąć pracę Altenpflegerin w Niemczech. Niestety taki komunikat oznacza nie mniej i nie więcej niż to co mówi napis na danym świadectwie – szkoła przeprowadziła proces nauczania wg. norm unijnych, co nie oznacza, że tzw. podstawa programowa w szkołach niemieckich dla zawodu Altenpflegerin jest taka sama jak w szkołach polskich dla zawodu opiekun medyczny.
Warto jednak podjąć każdą możliwość podniesienia kwalifikacji w pracy w opiece w Niemczech a także pomyśleć o rozwoju polskiego rynku pracy dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. Najkrótszy okres nauki w zawodzie opiekuna medycznego to 1 rok w systemie zaocznym, najdłuższy to 3 lata w szkole dziennej. No, chyba że ktoś nie będzie się uczył, to okres nauki może się przedłużyć 🙂
Adresy szkół i ośrodków oferujących naukę w zawodzie opiekun medyczny dla poszczególnych regionów kraju można łatwo znaleźć w internecie.
Używamy cookies