Opiekunka osób starszych, która podjęła pracę w Niemczech, ma takie samo prawo doleczenia jak obywatele Niemiec. Legalna praca w opiece daje tym samym możliwość bezpiecznej i spokojnej pracy w Niemczech, bez obaw oto, co się z nami stanie w przypadku choroby.
Ubezpieczenie zdrowotne pracowników, w tym osób z Polski pracujących w opiece w Niemczech, jest podobnie jak w Polsce, obowiązkowe. Opiekunka osoby starszej jako pracownik w Niemczech ma prawo wyboru kasy chorych, do której będzie należała. Jeżeli mamy legalną pracę w Niemczech, możemy wybrać, do jakiego ubezpieczenia zdrowotnego chcemy przystąpić i jest to bardzo ważna decyzja.
W Polsce wszyscy pracujący legalnie na umowę o pracę, płacą taki sam procent składki od wynagrodzenia na ubezpieczenie zdrowotne imają takie samo prawo do dostępu do bezpłatnego leczenia w finansowanej z tych składek służbie zdrowia. Podejmując pracę w opiece w Niemczech dobrze jest mieć świadomość, że nie ma tam państwowej służby zdrowia, każda kasa chorych jest prywatnym przedsiębiorstwem, a od decyzji opiekunek osób starszych przy wyborze kasy chorych zależeć będzie jak wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci i za jakie świadczenia medyczne będzie musiała zapłacić w przypadku choroby, a jakie będą należały się opiekunkom w Niemczech bezpłatnie.
Opiekunka zawierająca umowę o pracę w Niemczech zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego dopiero w momencie, gdy już wie, kto będzie jej pracodawcą (istnieje możliwość zarejestrowania się w niemieckiej kasie chorych także w okresie poszukiwania pracy w opiece). Na dzień przed podjęciem pracy w Niemczech, opiekunka powinna powiadomić pracodawcę, jaką wybrała kasę chorych. Na tej podstawie pracodawca opiekunki osób starszych będzie wiedział, gdzie ma odprowadzać za nią składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie zdrowotne opiekunki działa od pierwszego dnia podjęcia pracy (nadmieniamy, że prawo doubezpieczenia zdrowotnego od pierwszego dnia podjęcia pracy przez opiekunkę nie jest jednoznaczne z prawem otrzymywania zasiłku chorobowego, wiąże się tylko i wyłącznie z określeniem, jakie świadczenia medyczne należą się opiekunce bezpłatnie lub częściowo odpłatnie). Od kasy chorych, którą wybierzemy zależy czy np. w przypadku pobytu w szpitalu będziemy płacili z własnej kieszeni 10 czy więcej Euro za każdy dzień, ile zapłacimy zaleczenie zębów.
Każda opiekunka otrzyma w Niemczech swój numer ubezpieczeniowy i kartę ubezpieczeniową. Jest to dla osób pracujących w opiece dokument uprawniający do otrzymywania świadczeń medycznych w Niemczech, równoznaczny z polską książeczką zdrowia lub RMUA.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wybrać kasę chorych, przejdź do artykułu o tym jak wybrać kasę chorych. Polecamy także artykuły o lekarzu pierwszego kontaktu, zasadach korzystania ze zwolnienia lekarskiego w Niemczech, leczeniu szpitalnym w Niemczech.
Używamy cookies