Każdy kto wyjeżdża do Niemiec w celu podjęcia legalnej pracy w opiece, może stanąć przed koniecznością leczenia szpitalnego na terenie Niemiec. Leczenie w szpitalu w Niemczech opiekunki osób starszych, która ma ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy o pracę jest bezpłatne, ale musimy zapłacić za każdy dzień pobytu w szpitalu 10 Euro, jeżeli łączny okres leczenia szpitalnego w obrębie roku kalendarzowego nie przekroczył 28 dni.
W Niemczech funkcjonują różnego rodzaju szpitale – takie dostępne dla wszystkich pacjentów (i tam przeważnie trafi opiekunka osób starszych), szpitale prowadzone przez kościoły różnych wyznań oraz szpitale prywatne. W jakim szpitalu znajdzie się w razie potrzeby opiekunka osób starszych zależy od tego, jakie posiada ubezpieczenie zdrowotne i z jakimi szpitalami wdanym rejonie kasa chorych, do której należy opiekunka, podpisała umowy.
Obojętnie czy szpital jest prywatny, czy powszechnie dostępny, każdy szpital w Niemczech ma obowiązek prowadzenia tzw. całodobowej izby przyjęć dla nagłych przypadków. Jest to ważna informacja, zwłaszcza dla opiekunek osób starszych, które podjęły pracę w opiece w mniejszych miejscowościach czy na wsi w Niemczech. Nie muszą się martwić o to, że w najbliższej jej miejsca pracy w opiece w Niemczech okolicy jest tylko jeden i to prywatny szpital. Jeżeli stan zdrowia opiekunki będzie wymagał natychmiastowej hospitalizacji (np. wypadek drogowy), a posiada jakiekolwiek ubezpieczenie z tytułu legalnej pracy w opiece w Niemczech, zostanie jej udzielona pomoc medyczna w każdym szpitalu.
Skierowanie do szpitala (poza nagłymi przypadkami, gdy np. opiekunkę osób starszych zabiera pogotowie ratunkowe) wystawia lekarz rodzinny. Opiekunka osób starszych ma prawo wyboru konkretnego szpitala, w którym chce się leczyć, pod warunkiem, że wybrany szpital ma podpisaną umowę w ramach ubezpieczenia przysługującego opiekunce.
Szpitale w Niemczech niewiele różnią się od naszych szpitali wojewódzkich. Pokoje dla chorych zwykle są 3-5 osobowe (opiekunki osób starszych mające prywatne ubezpieczenie mogą mieć w ramach swojego ubezpieczenia np. prawo do pokoju jedno- lub dwuosobowego).Do szpitala zabieramy ze sobą jak najmniej rzeczy, tylko te niezbędne.
Tak samo niewielkie różnice w porównaniu z Polską są w poziomie obsługi przez personel szpitalny – wszystko zależy odludzi. Wyposażenie szpitali jest może trochę ładniejsze, niż w niektórych szpitalach w Polsce, ale zaplecze techniczno-badawcze szpitali jest wbrew pozorom podobne. Opiekunka lecząca się w szpitalu w Niemczech będzie miała jednak szybszy dostęp do takich badań jak np. tomografia.
W prawie każdym szpitalu w Niemczech opiekunka może poprosić o telefon stacjonarny przy łóżku. Jest to bardzo duże udogodnienie dla osoby, która wyjechała do pracy w opiece do Niemiec -ułatwia niedrogi kontakt z rodziną i bliskimi w kraju. Opiekunka będzie musiała sama zapłacić za połączenia telefoniczne (o koszty należy dokładnie zapytać personel szpitala).
Bardzo często w szpitalach w Niemczech zatrudniany jest na różnych stanowiskach personel z Polski – lekarze, pielęgniarki, salowe – , co ułatwia komunikację dla tych opiekunek osób starszych, które nie znają dobrze języka niemieckiego.
Jeżeli leczenie w szpitalu w Niemczech ma być długotrwałe, a opiekunka osób starszych zdaniem lekarzy może być transportowana, można zastanowić się nad kontynuowaniem leczenia w kraju. Przed podjęciem takiej decyzji opiekunka powinna jednak dokładnie skonsultować się z niemiecką kasą chorych, czy i na jakich warunkach sfinansuje ona nasze dalsze leczenie w Polsce.
Wyjeżdżając w poszukiwaniu oferty legalnej pracy w opiece w Niemczech, najczęściej tracimy uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. Na pewno niemiecka kasa chorych nie pokryje też kosztów transportu medycznego z Niemiec do Polski, jeżeli jest możliwość przeprowadzenia całego procesu leczenia w Niemczech. Podejmując pracę w opiece w Niemczech, nie podlegamy już z reguły pod polski Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątkiem są te z opiekunek osób starszych, które pomimo podjęcia pracy w opiece w Niemczech, nadal mają tytuł do podlegania pod polski system ubezpieczeń społecznych, czyli np. retki.
Używamy cookies