Opiekunka, która podjęła legalną pracę w opiece w Niemczech, wybrała kasę chorych i rodzaj ubezpieczenia oraz ma numer ubezpieczenia zdrowotnego, powinna wybrać, podobnie jak w Polsce, lekarza rodzinnego. W każdej miejscowości w Niemczech praktykuje kilku - kilkunastu lekarzy, którzy mają podpisane umowy z kasą chorych.
Wykaz lekarzy można łatwo znaleźć choćby w książkach telefonicznych, w Internecie, informacjach telefonicznych lub pytając pracodawcę. Podejmując kontakt z wybranym lekarzem trzeba koniecznie ustalić, czy ma on podpisaną umowę z kasą chorych i przyjmie na wizytę opiekunkę osób starszych w ramach jej ubezpieczenia. Opiekunka osób starszych powinna także sprawdzić, w jakiej dziedzinie medycyny specjalizuje się dany lekarz i czy jego specjalność wystarczy do zajęcia się schorzeniem wymagającym leczenia podczas legalnej pracy w opiece w Niemczech. Z tytułu „lekarz” mogą w Niemczech korzystać też np. specjaliści od medycyny naturalnej czy niekonwencjonalnych metod leczenia.
Ze względu na barierę językową, przed wizytą u lekarza opiekunka osób starszych powinna skorzystać ze słownika i przygotować sobie niezbędne słówka po niemiecku, potrzebne do opisania dolegliwości. Warto sporządzić i zabrać ze sobą kartkę, na której opiekunka zanotuje najważniejsze objawy lub nazwy chorób przewlekłych. Nawet opiekunki dobrze mówiące po niemiecku mogą mieć problem z takimi sformułowaniami jak duszność w klatce piersiowej, skurcze mięśni łydki czy ból promieniujący. Od tego, na ile precyzyjnie opiekunka osób starszych będzie wstanie określić stan swojego zdrowia po niemiecku zależy w dużym stopniu trafność diagnozy i skuteczność leczenia.
Reguły korzystania z wizyt u lekarza rodzinnego są podobne jak w Polsce. Opiekunka powinna dowiedzieć się w jakie dni i w jakich godzinach przyjmuje wybrany lekarz, umówić się na wizytę. Dodatkowo trzeba pamiętać o przygotowaniu 10 Euro na opłacenie pierwszej wizyty w kwartale u lekarza danej specjalności. Opłata 10 Euro wniesiona u lekarza rodzinnego, dotyczy tylko wizyt u lekarza rodzinnego. Jeżeli opiekunka osób starszych uda się do stomatologa, skorzysta z pomocy pogotowia ratunkowego, albo uda się do lekarza specjalisty, w każdym z tych przypadków musi odrębnie wpłacić 10 Euro na kwartał.
Korzystanie z usług lekarza specjalisty może odbyć się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Lepiej jednak, jeżeli opiekunka poprosi o takie skierowanie, (Überweisung) lekarza rodzinnego.Posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego może pozwolić opiekunce na zaoszczędzeniu opłaty 10 Euro przy wizycie u specjalisty. Jeżeli osoba pracująca w opiece w Niemczech musi odwiedzić tylko jednego lekarza specjalistę, 10 Euro na kwartał, to relatywnie niewielka kwota. Jeżeli jednak opiekunka osób starszych musi odwiedzić w krótkim czasie kilku lekarzy różnych specjalności, to zapłacenie u każdego 10 Euro, może nadwyrężyć budżet opiekunki w Niemczech. Dodatkowo wizyta u specjalisty bez skierowania od lekarza rodzinnego może zostać w niektórych przypadkach uznana przez naszą kasę chorych za zbędną i będziemy zmuszeni pokryć samodzielnie jej koszty. Jeżeli lekarz zaleci nam wykonanie badań, opiekunka osób starszych powinna zapytać, jakie badania są bezpłatne lub częściowo odpłatne, a jakie całkowicie płatne. Osoby mające legalną pracę w opiece w Niemczech, korzystają z opieki zdrowotnej na takiej samej zasadzie, jak obywatele Niemiec i za większość badań trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.
Jeżeli otrzymamy od lekarza receptę na leki warto zadzwonić do kasy chorych i zapytać, do których leków i ile dopłaci kasa chorych, a za jakie musimy zapłacić z własnej kieszeni. Osoby podejmujące pracę w opiece w Niemczech powinny mieć świadomość, że tak samo jak w Polsce istnieje tam grupa leków dofinansowana przez kasę chorych jak i leki całkowicie odpłatne.
Informacja o odpłatności wynika już częściowo z koloru recepty, na jakiej przepisano leki opiekunce osób starszych. Jeżeli leki są całkowicie odpłatne, zostaną wypisane na tzw. grünes Rezept, czyli druczku, na którym ramki i tło są w kolorze zielonym (zobacz wzór .pdf), więc nie mamy o co pytać. Leki, które są dofinansowane przez kasę chorych, lekarz wypisze opiekunce osób starszych na tzw. rotes Rezept – identycznym druczku, który różni się tylko tym, że ramki i tło są czerwone.Przed wykupieniem takiej recepty opiekunka może się skontaktować z kasą chorych, aby ustalić ile będzie musiała dopłacić do leków czy środków medycznych. Z reguły jest to 10% ceny, najmniej jednak 5 Euro inie więcej niż 10 Euro, jednak przy chorobach przewlekłych możemy wnioskować do kasy chorych od opłaty do kosztów leczenia.
Opiekunki osób starszych mające legalną pracę w opiece w Niemczech, posiadające prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Niemiec i niemiecki adres zameldowania, mogą otrzymać od swojej kasy chorych zaproszenia do całkowicie bezpłatnego wykonania badań profilaktycznych takich jak np. mammografia czy badania osteoporozy. Ponieważ opieka w Niemczech jest branżą zdominowaną przez kobiety, warto skorzystać z takiego zaproszenia!
Używamy cookies