Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą, że przy nietrzymaniu moczu (Inkontinenz, Urininkontinenz) do konieczności zakładania pieluszki najtrudniej jest przekonać podopiecznych płci męskiej. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się u panów bardzo często, nie tylko jako objaw demencji (otępienia starczego), ale również na skutek schorzeń prostaty czy wylewu lub udaru. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące.
Decyzja o zastosowaniu pieluszki jest trudną decyzją zwłaszcza dla panów, gdyż mocno godzi w męskie ego. Opiekunki osób starszych w Niemczech mają możliwość zaproponowania innego rozwiązania niż pieluszka, co jest związane z budową anatomiczną mężczyzny. Coraz większą popularność jako alternatywa dla pieluszki zdobywa cewnik zewnętrzny (Urinkondom, Urinal-Kondom). Jest to rodzaj wzmocnionej prezerwatywy z otworem na końcu, do której podłączona jest cienka rurka odprowadzająca mocz do pojemnika mocowanego za pomocą opaski na łydce. System nie jest więc widoczny, schowany pod spodniami, a podopiecznemu daje zupełnie inny komfort w sytuacji moczenia się. Jest to również bardzo przydatny system na problemy z nocnym wstawaniem do toalety. Specjalna prezerwatywa stanowiąca podstawę systemu, zakładana jest tak jak tradycyjna prezerwatywa, z tym, że mocowana jest dla uszczelnienia na klej do skóry, dlatego przed zastosowaniem takiego rozwiązania należy starannie wygolić okolice intymne. Jeżeli opiekunka osób starszych nie czuje się pewnie w sytuacji, gdy musi zakładać i mocować do skóry tego typu cewnik (Urinkondom, Urinal – Kondom), może po prostu zapoznać podopiecznego lub jego rodzinę z tym rozwiązaniem, a samo zakładanie cewnika zewnętrznego pozostawić podopiecznemu lub niemieckim służbom medycznym.
Cewnik zewnętrzny jest droższy w stosowaniu niż tradycyjne pieluszki, ale jest z pewnością dla wielu podopiecznych rozwiązaniem dającym w chorobie wysokie poczucie komfortu. Pamiętajmy, że nietrzymanie moczu pojawić może się nawet w stosunkowo młodym wieku, w tym u mężczyzn czynnych zawodowo i wciąż uczestniczących w życiu społecznym. Jednak ze względu na swoją wstydliwość, może ono zamknąć seniora w domu, gdyż ze względu na własne samopoczucie nie będzie on chciał spotykać się z ludźmi. Odosobnienie to jednak bardzo złe rozwiązanie. Przekonajmy taką osobę do przedstawionego rozwiązania!
Używamy cookies