Opieka w takim kraju jak Niemcy to okazja na zetknięcie się z nowoczesnymi rozwiązaniami pielęgnacyjnymi. Pisaliśmy już o alternatywie dla pieluszki przy nietrzymaniu moczu u mężczyzn. Zachęcamy do zapoznania się z systemem zastępującym pieluszkę u osób leżących niekontrolujących stolca.
Trudno nam było przetłumaczyć nazwę tego produktu na język polski tak, aby była przyjazna, posłużymy się więc dosłownym znaczeniem – Fäkal-Kollektoren, czyli kolektory na fekalia. Nie jest to tanie rozwiązanie ale niemieckie kasy chorych z pewnością dadzą się przekonać w uzasadnionych przypadkach do stosowania Fäkal-Kollektoren zamiast pieluch. Osoby leżące, zwłaszcza te, które już w żaden sposób nie mogą poruszyć się samodzielnie cierpią, nawet jeżeli otoczone są staranną opieką na pojawienie się odleżyn na pośladkach. Zaleczenie takich odleżyn u osób leżących jest bardzo trudne a staje się jeszcze trudniejsze, kiedy chory nie trzyma stolca. Fäkal-Kollektoren to specjalnie mocowane do odbytu woreczki, które zbierają odchody ograniczając praktycznie do minimum prace pielęgnacyjne wymagane przy stosowaniu tradycyjnej pieluszki. Osoba starsza zyskuje dzięki temu możliwość szybkiego wygojenia odleżyn (Dekubitus) a opiekunka osoby starszej ma ułatwioną sprawę w zakresie utrzymania higieny. W przypadku osób z ciągłą biegunką (Durchfall) do zbiorniczka na fekalia można podłączyć rurkę, przez którą nieczystości odprowadzane są do większego zbiornika.
Wiele z nas zna sytuację, kiedy naszego leżącego podopiecznego, który jest u kresu życia nękają problemy z brakiem kontroli nad wypróżnieniami (Stuhlgang), często nieprzyjemne, uciążliwe biegunki (Durchfall). Zmiana pieluchy, mycie chorego, często zmiana pościeli, którą trzeba potem wyprać i wyprasować i tak na okrągło, nawet kilka – kilkanaście razy dziennie. I za każdym razem, przy każdym przewinięciu widzimy, że odleżyny (Dekubitus) się nie goją, że skóra jest coraz bardziej podrażniona, że nasz podopieczny coraz bardziej cierpi…
Przede wszystkim nadają się one dla chorych, którzy, tak jak wspomnieliśmy powyżej, mają już bardzo ograniczone możliwości w samodzielnym przemieszczaniu się w łóżku. Podopieczni, którzy próbują sami wstać, rzucają się na łóżku, są niespokojni po prostu zerwą sobie Fäkal-Kollektoren.
Każdy woreczek ma otwór ze wzmacnianymi brzegami z klejem. Przed założeniem takiego zbiorniczka należy przede wszystkim usunąć włosy z okolic odbytu ale uwaga! – nie wolno golić ponieważ golenie powoduje powstanie podrażnień, które pogłębią się po przyklejeniu woreczka. Włosy usuwamy nożyczkami, starając się przyciąć je jak najbliżej skóry. Woreczki zakładamy na starannie umytą delikatnymi środkami pielęgnacyjnymi skórę.
Używamy cookies