Czy opiekunka osób starszych w Niemczech, czyli osoba pracująca z tzw. bezbronnymi dorosłymi musi mieć zaświadczenie o niekaralności? Jeżeli pracuje jako Altenpfelgerin – nie ma pracodawcy, który takiego zaświadczenia nie zażąda. Jeżeli pracuje jako Haushaltshilfe für pflegebedürftige Personen – tylko czasami pracodawcy życzą sobie takiego dokumentu.
Podejmując legalną pracę w opiece w Niemczech możemy zostać poproszeni przez pracodawcę o przedłożenie zaświadczenia czy byliśmy karani i za co. Potencjalny pracodawca, bez względu na zawód czy branżę w jakiej chcemy pracować, ma zawsze prawo zażądać od nas przedłożenia takiego oficjalnego dokumentu.
Jeżeli będziemy się starali o pracę w instytucji zajmującej się opieką nad osobami starszymi a nawet o przyjęcie do szkoły kształcącej w zawodzie opiekuna osób starszych (Altenpflegerin) to praktycznie zawsze Niemcy poproszą nas o zaświadczenie o niekaralności (kiedyś w Niemczech nazywało się to polizeiliches Führungszeugniss, obecnie w ustawie funkcjonuje samo słowo „das Führungszeugniss“). Przy zatrudnieniu u prywatnych pracodawców, czyli legalnej pracy w Niemczech na podstawie umowy o pracę zawartej bezpośrednio z naszym podopiecznym lub jego rodziną taki wymóg również może zostać nam postawiony, chociaż zdarza się to rzadziej.
Przyczyna dla której pracodawcy chcą znać naszą historię ewentualnych zatargów z prawem jest jasna –zatrudniając pracownika, obcą osobę, pracodawca chce wiedzieć czy jesteśmy praworządni, czy można nam zaufać. Jeżeli mieliśmy konflikty z prawem pracodawca który powierza nam pieczę nad osobą bliską czy też nad majątkiem chce i ma prawo wiedzieć czy i za co byliśmy karani.- za akty przemocy w rodzinie lub za kradzieże czy tylko spowodowaliśmy nieumyślnie wypadek drogowy.
Nie bez znaczenia zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi jest fakt, że pracownicy opieki przebywają w domach prywatnych bez nadzoru rodziny. Starsze osoby, zwłaszcza w początkowych etapach demencji często oskarżają otoczenie, że zostali okradzeni, że coś im zginęło. Na tą okoliczność prawie każda rodzina niemiecka, każda niemiecka firma opiekuńcza a także większość polskich firm wysyłających pracowników do opieki w Niemczech ma ubezpieczenia i jeżeli pojawią się jakieś roszczenia na tym tle, to kieruje od razu sprawę do ubezpieczyciela. Pierwsze pytanie firmy ubezpieczeniowej w razie konieczności wypłaty odszkodowania za szkody majątkowe poczynione przez pracowników brzmi – czy pracownik był karany np. za kradzież. Jeżeli okaże się, że tak a pracodawca nie sprawdził niekaralności i nie zapewnił odpowiedniego nadzoru nad pracownikiem, ubezpieczenie nie zajmie się tą sprawą i pracodawca sam musi zajmować się czasochłonnym procesem wyjaśniania sytuacji, opłacać prawników itp.
Przepisy o zasadach udzielania informacji związanych z naszą karalnością w Niemczech oraz uzyskiwania informacji o naszej karalności na terenie innych krajów Unii Europejskiej, Niemcy zebrali w ustawie Gesetz über Zentralregister und das Erziehungsregister- Budneszentralregistergesetz, w skrócie BZRG. Niemiecka ustawa, podobnie jak i polskie przepisy, określa bardzo ściśle kto, kiedy i w jakim zakresie może zasięgnąć informacji z rejestru skazanych, ponieważ rejestr ten zawiera praktycznie wszystkie nasze dane osobowe, które są pod szczególną ochroną każdego państwa. Główne rodzajów zaświadczeń o niekaralności:
Führungszeugniss für private Zwecke zwany też einfaches Führungszeugniss albo privates Führungszeugniss (czyli takie zaświadczenie które sami odbieramy i okazujemy na życzenie np. pracodawcom i ten typ zaświadczenia do 27.04.2012 najczęściej dotyczył opiekunek)
Führungszeugniss für deutsche Behörde zwany też behördliches Führungszeugniss (raczej nie dotyczy opiekunek osób starszych, dotyczy sytuacji gdy np. staramy się jako jednoosobowa firma o jakąś wymaganą prawem koncesję, urzędy przesyłają wtedy takie zaświadczenie pomiędzy sobą).
Erweiterte Führunszeugniss – poszerzone zaświadczenie o niekaralności wymagane przy pracy z nieletnimi.
Europäisches Führunszeugniss – zaświadczenie o niekaralności w Niemczech i innych krajach unijnych (od 27.04.2012 najistotniejsze dla opiekunek osób starszych).
Jaka jest najważniejsza reguła uzyskania przez opiekunkę osób starszych w Niemczech informacji z BZGR? Otóż z wnioskiem o wydanie Führungszeugniss możemy zwrócić się jedynie my osobiście. Nie może zrobić tego np. potencjalny pracodawca. Wniosek składamy osobiście w wydziale spraw obywatelskich tam, gdzie jesteśmy zameldowani w Niemczech, przedkładając paszport lub dowód osobisty. Wniosek można złożyć również przez internet ale tylko wówczas, jeżeli mamy nowy niemiecki dowód osobisty łącznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
W Niemczech opłata za wydanie Führungszeugniss wynosi obecnie 13 Euro. Zaświadczenie o niekaralności wydane w Niemczech o stanie naszej kartoteki karnej na terenie Niemiec jest honorowane przez 3 miesiące od daty jego wystawienia. Formularz wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności znaleźć można na stronie każdego urzędu ds. obywatelskich w Niemczech – jest to tzw. Beleg N (załącznik N), czyli wniosek o wydanie private Führungszeugniss.
Co zrobić jeżeli mamy adres zameldowania nie tylko w Niemczech ale i w Polsce lub posiadamy więcej niż jedno obywatelstwo, np. polsko – niemieckie albo polskie i brytyjskie a zameldowani jesteśmy i w Polsce, i w Niemczech i w Wielkiej Brytanii?
Wystarczy, jeżeli posiadamy również adres zameldowania w Niemczech, nie musimy mieć niemieckiego obywatelstwa a tylko jedno lub więcej niż jedno obywatelstw państw unijnych. Nie musimy występować o zaświadczenia o niekaralności w każdym państwie z osobna. Zgodnie z ostatnią zmianą w prawie BZGR, od dnia 27 kwietnia 2012 roku, możemy wystąpić w Niemczech o wydanie europejskiego zaświadczenia o niekaralności.
Składamy je osobiście w takim samym trybie i w tym samym miejscu co wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności na terenie Niemiec, z tym, że kosztuje ono 17 Euro. Niemieckie prawo o BZGR przewiduje, że urząd niemiecki zwraca się z odpowiednim zapytaniem do rejestrów innych państw unijnych i jeżeli one w ciągu 20 dni nie udzielą żadnej odpowiedzi, uznaje się, że osoba o którą pytano nie była karana na terenie innego kraju unijnego.
W przypadku gdy opiekunka osób starszych w Niemczech będzie chciała zmienić charakter pracy i podjąć pracę w opiece na dziećmi lub nieletnimi musi przedłożyć poszerzone zaświadczenie o niekaralności – erweiterte Führungszeugniss. Jest wymóg bezwględny. Druki wniosków o wydanie takiego zaświadczenia oznaczone są jako Beleg NE/OE.
Podsumowując: Pracodawca ma prawo żądać zaświadczenia o niekaralności i uznać to za element konieczny do pozytywnego przejścia procesu rekrutacji do pracy w każdym zawodzie w Niemczech, a więc również w opiece nad osobami starszymi. Tak więc pracodawca może sobie zażyczyć zaświadczenia Führungszeugniss, o które możemy wystąpić jednak wyłącznie my osobiście a nie pracodawca. Teoretycznie zawsze możemy odmówić wystąpienia o takie zaświadczenie. W praktyce nasza odmowa spełnienia wymogu pracodawcy w tym zakresie oznacza jednoznaczne odrzucenie naszej kandydatury do pracy.
Używamy cookies