Każdy wyjazd do pracy za granicę wymaga odpowiednich przygotowań. Jedną z podstawowych kwestii niewątpliwie jest zabranie ze sobą wszystkich potrzebnych dokumentów. Sprawdź, co koniecznie musisz zabrać i co może okazać się przydatne.
1. Dowód osobisty
Koniecznie tak. Podstawowym dokumentem z jakim możemy się poruszać na obszarze wszystkich państw należących do Unii Europejskiej, a więc również Niemiec, jest dowód osobisty. Nowe dowody osobiste mają wpisany termin ważności. Przygotowując się do wyjazdu do pracy w opiece do Niemiec warto sprawdzić, czy nasz dowód będzie ważny jeszcze co najmniej przez 30 dni od planowanego powrotu z pracy.
2. Paszport
Można, ale nie trzeba. Paszport uprawnia nas do poruszania się po całym świecie i jest przy podejmowaniu pracy w opiece w Niemczech właściwie tak samo traktowany, jak dowód osobisty. Ale uwaga! W paszporcie nie mamy wpisanego adresu zamieszkania w Polsce, co może spowodować, że przy np. podpisywaniu umowy o pracę pracodawca albo w jakimś urzędzie będzie od nas wymagane dodatkowo poświadczenie urzędowe adresu zamieszkania. Paszport warto więc ze sobą zabrać „na wszelki wypadek” ale przyjmując ofertę pracy w opiece w Niemczech lepiej zabrać dowód osobisty.
3. Odpis aktu urodzenia
Można zabrać, ale nie trzeba. Metryka urodzenia może być przydatna np. jeżeli opiekunka w trakcie pobytu w Niemczech zgubi dokumenty tożsamości (dowód osobisty, paszport) i będzie musiała w Niemczech wystąpić o nowe dokumenty.
4. Odpis aktu urodzenia dzieci
Można zabrać, ale nie trzeba. Może okazać się potrzebny, jeżeli opiekunka, która podjęła legalną pracę w opiece w Niemczech będzie starała się o niemiecki zasiłek na dzieci, tzw. Kindergeld. Metryki muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego (niektóre USC wydają już wielojęzyczne odpisy aktu urodzenia).
5. Odpis aktu małżeństwa
Można zabrać ale nie trzeba. Może okazać się potrzebny, np. jeżeli współmałżonek opiekunki również pracuje legalnie wNiemczech. Opiekunka może wtedy składać rozliczenie roczne razem z mężem. Metryki muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego (niektóre USC wydają już wielojęzyczne odpisy aktu małżeństwa)
6. Karta EKUZ
Można zabrać, ale nie trzeba. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydana w Polsce, nie będzie nam potrzebna jeżeli podejmiemy legalną ofertę pracy w Niemczech. Z chwilą podpisania umowy o pracę z niemieckim pracodawcą, opiekunka zaczyna podlegać pod niemiecki system ubezpieczeń zdrowotnych. Karta EKUZ może okazać się przydatna tylko na okres od momentu przyjazdu do Niemiec do chwili podpisania umowy o pracę i uzyskania niemieckiego numeru ubezpieczeniowego.
7. Prywatna polisa ubezpieczeniowa z opcją podejmowania pracy zagranicą
Warto się nad tym zastanowić. Przykro wspominać o tym, że opiekunce osób starszych w Niemczech może stać się coś złego, ale przy podejmowaniu pracy zagranicą warto mieć świadomość pewnych sytuacji. Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech któremu podlegamy z tytułu podjęcia legalnej pracy, nie obejmuje np. transportu medycznego do Polski oraz transportu zwłok. Każda opiekunka osób starszych powinna sama zdecydować, czy warto się zabezpieczyć.
8. Świadectwa szkolne, dyplomy ukończenia studiów, poświadczenie uprawnień zawodowych
Zależy od branży, w jakiej zamierzamy się zatrudnić. Opiekunka osób starszych z reguły składa u przyszłego pracodawcy zaświadczenia i świadectwa ukończonych w Polsce kursów opieki, szkół opiekunów socjalnych, opiekunów medycznych w postępowaniu rekrutacyjnym, przed przyjęciem do pracy. Natomiast bezwzględnie należy zabrać ze sobą świadectwa uprawniające do wykonywania na terenie Niemiec zawodu Altenpflegerin. Pielęgniarki, które starają się uznanie dyplomu w Niemczech i czasowo pracują w opiece, powinny przed wyjazdem skontaktować się ze swoją izbą pielęgniarską w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dokumentów.
9. Świadectwa pracy od polskich lub innych niż niemieccy pracodawców
Nie trzeba. Warto jedynie zabrać świadectwa pracy i inne dokumenty uzyskane w trakcie legalnej pracy w Niemczech we wcześniejszych okresach, także z okresów zatrudnienia w DDR (NRD).
10. Zdjęcia biometryczne
Można zabrać, ale nie trzeba. Zdjęcia biometryczne mogą być przydatne w niektórych sytuacjach urzędowych, ale opiekunka może takie zdjęcie łatwo wykonać w Niemczech.
Nie znalazłaś / znalazłeś jeszcze idealnego zlecenia w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź aktualne oferty: praca opieka Niemcy.
Używamy cookies