Cała branża opieki i pielęgnacji osób starszych w Niemczech jest branżą, w której najczęściej pracują kobiety. Domowa opieka nad osobami starszymi to również praca przede wszystkim dla kobiet. Trzeba też sobie otwarcie powiedzieć, że dla kobiet w specyficznym przedziale wiekowym. Praca w opiece w Niemczech zaprzecza powszechnym stereotypom, z którymi walczą wielkie programy społeczne Unii Europejskiej, że pracownik 50 Plus ma trudności ze znalezieniem miejsca pracy, także w Niemczech. W opiece, zwłaszcza w domach prywatnych w Niemczech, dojrzały wiek opiekunki jest z reguły atutem dla przyszłego pracodawcy. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest kobieta starająca się o pracę opiekunki, powinna uprzedzić przyszłego pracodawcę o ważnych okolicznościach, związanych z oczekiwaniami co do miejsca pracy, jak i ograniczeniami w wykonywaniu opieki.
Opiekun przed wyjazdem do pracy do Niemiec (praca opieka Niemcy oferty) powinien poinformować pracodawcę o następujących kwestiach:
Miejscem pracy opiekunki jest dom prywatny. Proporcja osób palących w Polsce iw Niemczech jest podobna. Podobne są również przepisy, dotyczące palenia papierosów w miejscu pracy. Opieka jest co prawda wykonywana w domu prywatnym w Niemczech, ale pomijając kwestię zakazu palenia w miejscu pracy, zarówno opiekunka jak i podopieczny mogą mieć odmienne stanowisko w sprawie tego nałogu. Jeżeli palimy papierosy lepiej o tym wspomnieć i określić się, czy jesteśmy wstanie w pracy w opiece na tyle zapanować nad nałogiem, żeby palić wyłącznie poza domem, myć ręce i zęby popaleniu, zmieniać odzież wierzchnią. Dla opiekunek, które nie palą papierosów, podanie w rozmowie rekrutacyjnej informacji o tym jest również ważne, ponieważ w ten sposób możemy się dowiedzieć, że np. nasz przyszły podopieczny jest nałogowym palaczem, co może nie odpowiadać opiekunce.
Coraz więcej osób, zwłaszcza z przedziału wiekowego 50 Plus, ma stwierdzone uczulenie na różne czynniki. Jeżeli jest to uczulenie na leki, taką informację możemy przekazać pracodawcy w Niemczech już po podpisaniu umowy o pracę. Jeżeli alergia dotyczy żywności, sierści zwierząt, pierza, kurzu, środków czystości używanych w domu, pyłków – otwarta informacja na ten temat podczas rozmów o przyjęciu do pracy jest niezbędna. Dolegliwości alergicznych nie należy traktować jako czynnika ograniczające możliwość uzyskania pracy w opiece w Niemczech, ale jako sprawę, która jest istotnym czynnikiem decydującym o naszym zdrowiu podczas pobytu na za granicą.
Pytania w formularzach rekrutacyjnych, czy pytania w rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy w opiece w Niemczech często ograniczają się do sformułowania „prawo jazdy” tak-nie. Wiele opiekunek posiada polskie prawo jazdy, czyli dokument, który uprawnia nas doprowadzenia samochodów w Niemczech i automatycznie zaznacza odpowiedź „tak”. Samo posiadanie prawo jazdy bez praktyki czy chęci prowadzenia samochodu w Niemczech, nic nie oznacza. Lepiej więc ustalić z przyszłym pracodawcą, czy iw jakim zakresie jesteśmy wstanie prowadzić samochód w Niemczech. Opiekunka starająca się np. o pracę w Monachium, powinna szczerze poinformować, czy ma wystarczającą praktykę wjeździe do poruszania się po dużym mieście. Jeżeli opiekunka nie prowadziła nigdy samochodów z automatyczną skrzynią biegów, również powinna udzielić takiej informacji, jeżeli pracodawca niemiecki chce zatrudnić w opiece w Niemczech z prawem jazdy.
Opiekunki osób starszych z grupy wiekowej 50 Plus powinny jasno i precyzyjnie określić przyszłemu pracodawcy w Niemczech, czy iw jakim zakresie są wstanie udzielić pomocy fizycznej podopiecznemu. Dolegliwości kręgosłupa opiekunki czy stan zdrowia po mastektomii są ważnymi czynnikami przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu się w opiece w Niemczech. Udzielenie pracodawcy szczerej informacji w tej sprawie może mieć decydujące znaczenie dla zachowania zdrowia opiekunki i dla bezpieczeństwa osoby starszej, którą chcemy się opiekować.
Specyfika branży opieki nad osobami starszymi powoduje, że takiej pracy szukają najczęściej kobiety. Nie o wszystkich sprawach, związanych z naszym stanem zdrowia musimy informować przyszłego pracodawcę, jednak uzupełnienie informacji z CV w rozmowie rekrutacyjnej w sprawie pracy w opiece w Niemczech, ma bardzo duże znaczenie i oprócz wyżej wymienionych czynników, wymaga zawsze indywidualnego przemyślenia. Decyzja o tym, co i w jakim zakresie zostanie przekazane przyszłemu pracodawcy, zależy od każdej opiekunki z osobna. Nie wolno tylko zapominać o własnym zdrowiu, bezpieczeństwie i stresie związanym z zatajeniem istotnych dla prawidłowego wykonania pracy w opiece w Niemczech informacji.
Używamy cookies