Dlaczego opiekunkom osób starszych z Polski, tak trudno jest znaleźć dobrą pracę w opiece nad osobami starszymi w instytucjach i firmach w Niemczech, a prawie 99% ofert pracy dla opiekunek osób starszych dotyczy pracy w opiece nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech?
Opiekunki osób starszych z Polski, podejmujące pracę w opiece Niemczech, często dla określenia swojej pracy w opiece używają niemieckiego słowa „Altenpflegerin”. Prowadzi to niestety do wielu nieporozumień przy zgłaszaniu się do ofert pracy w Niemczech. Nazwa „Altenpflegerin” w języku niemieckim, to nazwa tzw. wolnego zawodu, który podlega ściśle określonym warunkom wykształcenia, zdobytego według norm niemieckiego szkolnictwa.
Jak definiuje się w Niemczech zawód Altenpflegerin, czyli opiekunki osób starszych? Jest to osoba, która opiekuje się osobami starszymi i wykonuje czynności pielęgnacyjne. Należą do tego takie czynności związane z opieką jak pomoc w przezwyciężaniu trudności dnia codziennego, doradztwo, opieka psychologiczna, opieka medyczno – pielęgnacyjna. Niemiecka opiekunka osób starszych, czyli Altenpflgerin może starać się o pracę w domach opieki, klinikach rehabilitacyjnych, szpitalach specjalizujących się wo piece nad osobami starszymi, w jednostkach zajmujących się opieką domową nad osobami starszymi czy w służbach socjalnych, lub indywidualnie wykonywać wolny zawód opiekunki.
Opiekunka osób starszych w Niemczech jako zawód podlega ściśle określonym kryteriom prawa wykonywania zawodu, jednolitym na terenie całych Niemiec, wymagającym przynajmniej 3 – letniego okresu kształcenia. Zawód i czynności, które może wykonywać w Niemczech opiekunka osób starszych są wyraźnie oddzielone od zawodu pielęgniarki. Zasady określające normy i wymagania, jakie trzeba spełnić, aby wykonywać w Niemczech typową pracę opiekunki osób starszych, określa Krankenpflegegesetz, czyli Ustawa o opiece nad chorymi oraz Altenpflegegesetz czyli Ustawa o opiece nad osobami starszymi. Aby uzyskać prawo wykonywania zawodu opiekuna osób starszych w Niemczech, trzeba uczyć się, jak wspomniano wyżej, przynajmniej przez 3 lata, a program kształcenia opiekunki osób starszych obejmuje ponad 2000 godzin zajęć teoretycznych i przynajmniej 2.500 godzin praktyk.
Dla opiekunek osób starszych z Polski, które traktują pracę w Niemczech jako wstęp do trwałej emigracji i chcą kształcić się jako Altenpflegerin, największą barierą w ukończeniu odpowiedniej szkoły jest z reguły stopień znajomości języka niemieckiego oraz konieczność zorganizowania we własnym zakresie wymaganej ilości godzin praktyki w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.
Czym różni się zawodowa niemiecka Altenpflegerin od opiekunki osób starszych z Polski? Opiekunka osób starszych w Niemczech, Altenpflegerin, ma przede wszystkim szerszy zakres kompetencji w zakresie wykonywania czynności medycznych, których nie mogą wykonywać opiekunki osób starszych Polski.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie czynności może wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech, która nie ma tytułu zawodowego Altenpflegerin do wykonywania tej pracy na terenie Niemiec, przeczytaj więcej o domowej opiekunce osób starszych w Niemczech.
Używamy cookies