Od 1 maja 2011 obywatele polscy mają nieograniczone prawo podejmowania legalnej pracy w Niemczech. Razem z Polską, takie prawo uzyskali obywatele Estonii, Łotwy, Słowenii, Słowacji, Czech i Węgier. Jako obywatele Unii Europejskiej możemy po prostu przyjechać do Niemiec i podjąć pracę. Opiekunka osób starszych może więc zawrzeć z niemieckim pracodawcą umowę o pracę bez dodatkowych pozwoleń na pracę w Niemczech. Jak to zrobić? Niemieckie prawo nie ma jednolitego zbioru przepisów regulującego stosunki pracy.
Opiekunka osoby starszej w Niemczech - umowa o pracę
W Polsce istnieje Kodeks Pracy, z którego opiekunka osób starszych czy inny pracownik, może dowiedzieć się praktycznie wszystkiego oprawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika. Praca w Niemczech jest regulowana przez ponad 20 różnych zbiorów prawa. Podejmując legalną pracę w opiece w Niemczech dobrze jest wiedzieć chociaż ogólnie, jakie są podstawowe zasady zawierania umowy o pracę. Przede wszystkim umowa o pracę w Niemczech nie musi mieć formy pisemnej, może być zawarta ustnie. Dla uniknięcia nieporozumień lepiej jednak postarać się o zawarcie umowy na piśmie. Bez względu na to, czy umowa o pracę w Niemczech jest zawarta pisemnie czy ustnie, jej wypowiedzenie wymaga formy pisemnej (najkrótszy okres wypowiedzenia to 2 tygodnie).
Opiekunki osób starszych, szukające ofert legalnej pracy powinny dbać oto, aby podpisać konkretnie omówioną umowę o pracę. Opiekunki z Polski pracujące w Niemczech w opiece nad osobami starszymi, które nie mają udokumentowanego na terenie Niemiec prawa do wykonywania zawodu Altenpflegerin, powinny zatrudniać się jako pomoce domowe dla osób starszych (Haushaltshilfe). W przeciwnym razie narażą się na kłopoty z prawem. Opiekunka powinna zadbać oto, aby w umowie znalazły się zapisy dotyczące tego, kto jest pracodawcą, gdzie jest miejsce jej pracy, jaki jest czas pracy, jakie są jej obowiązki.
Opiekunka osób starszych powinna także jasno ustalić z pracodawcą kwestię przerw w pracy (w Niemczech z reguły przysługuje podobnie jak w Polsce 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy i 45-minutowa przerwa nie wliczana do czasu pracy), sprawę wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Praca w opiece, jak i inne prace w Niemczech mają regulacje dotyczące tygodniowego wymiaru czasu pracy.
Z reguły obowiązuje 38,5-godzinny tydzień pracy, co nie zawsze oznacza pracę przez 5 dni w tygodniu po około 8 godzin. Każdy pracownik w Niemczech, zatrudniony na umowę o pracę otrzymuje kartę do rozliczeń podatkowych oraz numer i kartę ubezpieczeniową. Tu znajdziesz wzór umowy o pracę dla opiekunki osób starszych po polsku i po niemiecku.
Używamy cookies