O pracy na czarno napisano już bardzo dużo, ale ciągle jest to bardzo wieloznaczny temat. Fenomen pracy na czarno w opiece w Niemczech jest nadal po prostu zdumiewający. W opiece nad osobami starszymi w Niemczech w pracy na czarno zarabia się obecnie mniej lub tyle samo niż przez polskie czy niemieckie firmy, które oferują legalną pracę.
Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej poszerzyło także możliwość pracy w opiece o pracę na własny rachunek (działalność gospodarcza). Dlaczego więc ciągle ponad 80% rynku pracy w opiece w Niemczech to czarny rynek pracy? Specyfika opieki domowej nad osobami starszymi w Niemczech jest przecież taka, że i pracując na czarno i legalnie, możemy trafić na złe albo dobre miejsce pracy.
Przez kilka miesięcy rozmawialiśmy z opiekunkami pracującymi na czarno (150 ankiet) – dlaczego taka decyzja, dlaczego praca na czarno, a nie legalnie. Niektóre odpowiedzi powtarzały się na tyle często, że można je uznać za podstawowe dla takiego stanu rzeczy.
Nie oceniamy motywacji osób pracujących na czarno, zebraliśmy tylko najczęściej padające odpowiedzi:
Zapytaliśmy opiekunki pracujące na czarno także o to, czego się najbardziej boją kiedy pracują już w Niemczech. I tu również można dokonać kategoryzacji odpowiedzi:
Pytaliśmy także, czy za miejsce w pracy w opiece na czarno opiekunki płacą: 70% odpowiedziało, że tak, z tego 55% pośrednikowi a 15% koleżance za polecenie na „miejscówkę”, reszta znajduje pracę innymi sposobami, nic nie płacąc. Dokładnie połowa opiekunek pracujących na czarno (50%) nie zna osobiście żadnej opiekunki pracującej legalnie ale 67% przyznaje, że słyszała, że mają lepsze warunki pracy. 97% ankietowanych nie ma żadnej orientacji, jaką kwotę zaoszczędza rodzina niemiecka zatrudniając opiekunkę na czarno w porównaniu np. z kosztem legalnego zatrudnienia na umowę o pracę bezpośrednio w Niemczech. Podobna liczba ankietowanych (95%) nie uważa, że taka wiedza miałaby wpływ na wysokość jej zarobków. Co ciekawe, również w Polsce strefa pracy na rzecz gospodarstw domowych w opiece na dziećmi i osobami niepełnosprawnymi i starszymi to przeważnie praca na czarno. Czy to jest w takim razie argument za pracą na czarno w Niemczech?
Jak myślisz opiekunko – praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech na czarno – tak czy nie???
Używamy cookies