Całkowite zniesienie ograniczeń w dostępie do rynku pracy dla polskich opiekunek osób starszych w Niemczech po 01 maja 2011 roku, wcale nie oznacza, że przestajemy być cudzoziemcami w Niemczech. Urzędy do spraw cudzoziemców w Niemczech mają prawo wezwać każdą opiekunkę osób starszych, także tą, która posiada legalną pracę w Niemczech, aby sprawdzić, czy spełnia ona ustalone przez Unię Europejską warunki do pobytu w Niemczech.
Legalny długotrwały (powyżej 3 miesięcy) pobyt w Niemczech przysługuje w określonych przypadkach, m.in. w przypadku podjęcia pracy w Niemczech, poszukiwania przez bezrobotnych pracy w Niemczech, uczących się w Niemczech, prowadzenia działalności gospodarczej, bycia członkiem najbliższej rodziny.
W całej Unii Europejskiej, czy to w Polsce czy w Niemczech, obowiązują takie same zasady, dotyczące legalnego pobytu cudzoziemców na terenie innego kraju unijnego. Państwa Unii Europejskiej podzieliły generalnie cudzoziemców na dwie grupy:
Wszystkie kraje UE, w tym Niemcy, chcą wiedzieć ilu cudzoziemców iw jakim celu przybyło do ich państwa. W różnych państwach unijnych istnieją różne procedury i instytucje zajmujące się cudzoziemcami.W Polsce są to specjalistyczne wydziały przy Urzędach Wojewódzkich, w Niemczech są to również specjalne urzędu (Ausländerbehörde) usytuowane przy administracji lokalnej, np. w urzędzie miasta.
Może się zdarzyć, że opiekunka osób starszych, mająca legalną pracę w Niemczech, czy inny cudzoziemiec, zostanie wezwanych do urzędu ds. cudzoziemców. Skupmy się na informacjach, dotyczących opiekunek osób starszych w Niemczech z Polski.
Ogólnie z traktatów unijnych wynika, że każdy Polak, w tym polska opiekunka osób starszych, może przebywać w Niemczech do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, bez obowiązku zgłaszania tego faktu w jakimkolwiek urzędzie. Po upływie tego okresu, opiekunka osób starszych powinna się zameldować w Niemczech (nie dotyczy to pracowników z Polski, przejściowo delegowanych do pracy na terenie Niemiec, zatrudnionych u polskiego pracodawcy, mającego siedzibę w Polsce, dla tych osób rejestry związane z pobytem i wykonywaniem pracy w Niemczech prowadzą organy ubezpieczeń społecznych w Polsce iw Niemczech na podstawie formularzy A1 – dawniej E-101). Oczywiście, jeżeli mamy legalną pracę w opiece w Niemczech, nasz niemiecki pracodawca może zameldować nas od razu, nie czekając na upływ tych 3 miesięcy (i tak się najczęściej dzieje).
Zameldowanie się przez cudzoziemca, a więc opiekunki osób starszych, pod konkretnym adresem w Niemczech, daje z mocy prawa urzędom ds. cudzoziemców uprawnienia do sprawdzenia, czy opiekunka spełnia warunki długotrwałego pobytu w Niemczech. W okresie do 5 miesięcy od zameldowania się w Niemczech, opiekunka osób starszych może zostać wezwana (może, a więc nie musi) przez Ausländerbehörde do złożenia wyjaśnień. Wezwanie może być nam dostarczone na piśmie, może do nas zadzwonić niemiecki urzędnik – oba sposoby są dla opiekunki osób starszych obowiązujące. Często już przy meldowaniu się w urzędzie meldunkowym (bliższe informacje patrz zakładka Urząd Meldunkowy – Bürgeramt), opiekunka osób starszych zostanie poproszona przez urzędnika ds. cudzoziemców o złożenie pewnych wyjaśnień.
Postępowanie sprawdzające ma na celu przede wszystkim, czy opiekunka osób starszych ma środki na życie i utrzymanie się w Niemczech, czy ma ubezpieczenie zdrowotne i na wypadek choroby będzie mogła się leczyć. Jeżeli opiekunka osób starszych ma legalną pracę w opiece w Niemczech, nie powinna obawiać się, że zostanie jej odmówione prawo pobytu w Niemczech.
Używamy cookies