W opiece nad osobami starszymi w Niemczech opiekunka z Polski może spotkać się z sytuacją, kiedy rodzina niemiecka będzie starała się o przyznanie bądź podniesienie na wyższy stopień Pflegestufe, czyli grupy opiekuńczej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dla rodziny niemieckiej ze względów finansowych, ale również dla opiekunki, ponieważ może ona dzięki przyznaniu podopiecznemu Pflegestufe uzyskać znaczną pomoc w codziennej, trudnej pracy a czasami lepsze wynagrodzenie.
W przebieg wizyty rzeczoznawcy ze służb ubezpieczenia medycznego (MDK – Gutachter Medizinischer Dienst der Krankenversicherung) często włączana jest opiekunka z Polski. Nasza opinia o stopniu ograniczenia samodzielności osoby starszej jest brana bardzo poważnie pod uwagę.
W artykule na temat Pflegestufe (grupa opiekuńcza) przedstawiliśmy zasady przyznawania konkretnej grupy w zależności od wymaganej pomocy od osób trzecich – chodzi głównie o czas jaki należy dziennie przeznaczyć na pomoc.
Dla orientacji przedstawiamy jakimi wskaźnikami kieruje się MDK przy wyliczeniu tego czasu dla poszczególnych segmentów opieki przy założeniu, że opiekę w pełni sprawują członkowie rodziny lub właśnie opiekunka osób starszych z Polski.
Pielęgnacja ciała:
Załatwianie potrzeb fizjologicznych:
Odżywianie:
Mobilność:
Opiekunki osób starszych w Niemczech po przeczytaniu tych wskaźników czasowych z pewnością w większości uśmiechną się z niedowierzeniem. Wymienione powyżej dane nie uwzględniają przecież specyfiki poszczególnych schorzeń wieku starczego. Trudno osobę z silną demencją nakarmić w ciągu 20 minut. Trudno chorego na Alzheimera (i nie tylko) przekonać do wypróżnienia się w ciągu 6 minut. Dalej zakłada się jedno wyjście do ubikacji dziennie w celu defekacji a bardzo często chorzy muszą odwiedzić to miejsce wielokrotnie w ciągu dnia. Z kolei pielęgnacja zębów i jamy ustnej nie przewiduje, że osoby z protezą czy sztucznymi zębami to 3-4-krotne zabiegi pielęgnacyjne w ciągu dnia. Położenie do łóżka czy przekonanie do wstania z łóżka osób starszych z zaawansowaną demencją zajmuje również dużo więcej czasu niż jest to przewidziane we wskaźnikach. Sama czynność np. kąpieli może trwać 25 minut ale przecież osłabiony staruszek potrzebuje czasu na dojście pod nadzorem opiekuna do łazienki. Nie jest uwzględniona pomoc przy takich czynnościach jak np. przemieszczanie na wózek inwalidzki, windę przyschodową, czas potrzebny na towarzyszenie niesamodzielnej umysłowo bądź fizycznie osobie starszej w wizycie u lekarza itp.itd.
Można mnożyć przykłady na to jak niedoskonałe są powyższe wskaźniki ale tak to jest ze wskaźnikami, że bardzo rzadko oddają rzeczywiste potrzeby wszystkich. Każda doświadczona opiekunka z Polski pracująca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech doskonale wie, że czas na wykonanie poszczególnych czynności zależy również od stanu umysłu a nie tylko od zwykłych ograniczeń fizycznych poszczególnych podopiecznych.
Nie zawsze jednak o tym wiedzą rzeczoznawcy z MDK ….
Używamy cookies