Do katalogu obowiązków opiekunek osób starszych wzbudzających emocje w pracy w Niemczech należy mycie okien. Ktoś, kto nie pracował jeszcze w Niemczech w opiece obruszy się, że to przecież żaden problem. Wiele osób które pracowały już w opiece w Niemczech przytaknie, że jest to praca do której powinna przychodzić firma usługowa, ale wiele również chętnie umyje okna i nawet nie chce, żeby robił to ktoś inny a część postawi warunek dodatkowej zapłaty.
Duża rozbieżność opinii na ten temat wynika przede wszystkim z tego, że każde miejsce w pracy w opiece jest inne. Inny jest każdy dom, jego wielkość, organizacja pracy. Inny jest stan osób starszych, ich ograniczenia, ich mobilność, zakres pomocy jakiej od nas potrzebują. Opiekunka, której podopieczny czy podopieczna wymaga pomocy w poruszaniu się codziennie kilka do kilkunastu razy dziennie z pewnością wydatkuje dużo energii i dodatkowy wysiłek fizyczny, jaki jest mycie okien będzie dla niej dużym obciążeniem. Także opiekunka zajmująca się osobą nadpobudliwą, wędrującą, ze skłonnością do ucieczek mimo najlepszych chęci będzie miała kłopot z wygospodarowaniem czasu na umycie okien w domu.
Obojętnie jaki jest stan podopiecznego problemu może przysporzyć także wielkość domu. Wiele osób starszych w Niemczech mieszka w dużych domach, które mają czasem nawet dwa piętra a okna na parterze wychodzą na taras i właściwie tworzą szklaną ścianę. Poświęcając czas na mycie okien w takim domu należałoby odłożyć wszystkie inne obowiązki. O myciu okien rozmawialiśmy z tymi samymi opiekunkami, które udzieliły nam informacji o swoim stosunku do odśnieżania.
Iwona 56 lat
W sumie to tylko w jednym miejscu pracy babcia oczekiwała, że będę myła okna. Mieszkałyśmy w taki parterowym domku, okien było dużo ale starsza pani miała opracowany swój system sprzątania. Co jakiś czas jeden pokój szedł do „generalnych porządków” więc tak naprawdę to umycie okna nie sprawiało mi większego problemu. W innych miejscach gdzie pracowałam były olbrzymie domy, tam przychodziły firmy do mycia okien. Ale pamiętam też takie miejsce, gdzie przychodziła firma a moja zmienniczka i tak co tydzień myła wszystkie okna na parterze od zewnątrz. To był jej wybór, mówiła, że w domu też tak robi i jest to dla niej taka sama część porządków jak odkurzanie.
Stasia 61 lat
Nie zawsze sama myję okna, nieraz przychodzi ktoś do mycia. Ale tak szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nawet nad tym, czy to jest mój obowiązek jako opiekunki. Pewnie gdybym trafiła do jakiegoś wielkiego domu to po prostu nie dałabym rady i z gotowaniem, zakupami, codziennymi porządkami i opieką. Do tej pory jakoś tak trafiałam do pracy, że jak widziałam, że trzeba okna umyć to pytałam, czy mają jakąś firmę. Jak mieli – to się nie wtrącałam, nie lubią nas potem za to, że pracę innym zabieramy. Jak nie mieli to myłam sama.
Ewa 50 lat
U mnie z oknami jest tak jak z odśnieżaniem. Jak mi dodatkowo zapłacą to mogę umyć. Nie wierzę w to, że zanim przyjechała dziewczyna z Polski do pracy, Niemcy sami myli okna. Jak się im pozwoli to wszystko zrzucą na opiekunkę – odmówią mycie okien, ogrodnika, sprzątaczkę służby medyczne. I oczekują, że my to wszystko zrobimy. Owszem, mogę umyć okna ale zrobię to za extra pieniądze.
Marianna 52 lata
Pracuję cały czas u tej samej rodziny, nie byłam w innych miejscach pracy więc mam mało doświadczenia w tym zakresie. Myję okna. Dom jest nieduży, opiekuję się małżeństwem, które jest jeszcze w dużym stopniu samodzielne. Umycie okien raz na 2-3 miesiące nie sprawia mi problemu. Ale przyznaję, że nikt mi nie mówił o myciu okien jak rodzina określała swoje wymagania więc może faktycznie wcześniej brali jakąś firmę.
Krystyna 48 lat
Tto zależy od miejsca. Kiedyś miałam taką podopieczną która była osobą leżącą. Troszkę drzemała, za chwilę chciała pić, za chwilę znowu trzeba było ją przekręcić na bok albo poprawić jej poduszkę. Babcia po prostu jak mnie widziała to marudziła, jak to chory człowiek. I tak dzień w dzień. Męczyło mnie to psychicznie. Myłam okna, bo jak jej powiedziałam, że musi troszkę sama poleżeć bo trzeba okna umyć to po prostu spokojnie spała. Ale w jednym domu się postawiłam, powiedziałam, że nie dam rady. Praca była naprawdę ciężka, starsza pani z demencją była wszędzie, nie można z niej było oka spuścić. Powiedziałam córce, że jak mam umyć okna to niech mamę zabierze do siebie na kilka godzin. Od razu nie było sprawy, zawołała kogoś do mycia.
Teresa 45 lat
Uprzedzam zawsze jak staram się o pracę, że nie wykonuję żadnych ciężkich prac domowych i jak do tej pory nigdzie nie oczekiwano ode mnie, że będę myła okna. Wyraźnie mówię to przed przyjazdem do opieki do Niemiec, żeby nie było na miejscu zgrzytów. Jak wspominałam chętnie opiekuję się ciężko chorymi, jestem do ich dyspozycji w dzień i w nocy. Na resztę nie wystarcza mi siły.
Marta 36 lat
Przychodził taki pan do mycia okien, potem nagle przestał przychodzić a okna po prostu z dnia na dzień były coraz mniej przejrzyste. Córka kiedyś przyjechała, zapytała czy umyję okna za dodatkowe pieniądze. Nie zgodziłam się. Moja podopieczna jest bardzo absorbująca. Nie było żadnej obrazy czy problemów, rodzina zamówiła nową firmę.
Krystyna 59 lat
To nie można tak od razu powiedzieć myję okna czy nie myję. Trzeba w każdym miejscu się rozejrzeć i zastanowić. Przede wszystkim nie zabierać pracy Niemcom. Ale z drugiej strony jeżeli ktoś wykłada sporo pieniędzy na moją pensję to musi inne wydatki ograniczyć. Ustalam takie rzeczy z rodzinami u których pracuję. Jeżeli jest czas i siły to myję okna sama.
Używamy cookies