W Niemczech zwyczaj dawania napiwku osobie wykonującej dla nas usługę, występuje głównie w lokalach gastronomicznych z obsługą kelnerską i napiwek wręczamy kelnerowi czy kelnerce, w wysokości od 5 do 10% wysokości rachunku i to tylko wówczas, jeżeli faktycznie sposób wykonania usługi spotkał się z naszym uznaniem. Nie pozostawiamy „reszty” na stole, przy płaceniu wyraźnie zaznaczamy, że obdarowujemy napiwkiem np. 5% czy 3 Euro, lub zostawiamy napiwek na talerzyku / okładce z rachunkiem. Napiwek nie musi zawsze być procentowo obliczony od wysokości rachunku.
Opiekunka osób starszych dająca napiwek musi nauczyć się podchodzić do tego faktu troszkę inaczej, niż my Polacy robimy to u nas w kraju. Napiwek to dobrowolny, całkowicie dobrowolny prezent z naszych własnych pieniędzy i to my decydujemy kiedy iw jakiej wysokości kogoś obdarujemy. Jeżeli płacimy za obiad 50 Euro i chcemy zostawić napiwek w wysokości 1 Euro – możemy to spokojnie zrobić. Podkreślamy, że danie bądź nie napiwku, zależy wyłącznie od nas. Napiwek ma być motywacją do wykonywania usługi na wysokim poziomie, anie czymś oczywistym, należnym tylko z racji wykonywania danego zawodu.
Opiekunki osób starszych często korzystają w Niemczech z usług fryzjerskich czy kosmetycznych. W Polsce nie ma chyba zakładu fryzjerskiego, obojętnie czy damskiego czy męskiego, gdzie ktoś z obsługi nie ma kieszonki w fartuszku, do której my Polacy skwapliwie wrzucamy przynajmniej 5 PLN. W Niemczech w tego typu zakładach, jeżeli bardzo chcemy okazać obsłudze swoje zadowolenie, trzeba rozejrzeć się, czy wystawione jest jakieś naczynie, skrzynka, pojemnik, gdzie możemy wrzucić pieniądze. Będą one potem równo rozdzielone pomiędzy obsługę. Zwyczaj wkładania do kieszonki fartuszka napiwku praktycznie nie funkcjonuje. Jeżeli nawet opiekunka wręczy napiwek konkretnej osobie z obsługi salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego, zostanie on na 99% wrzucony do takiej wspólnej kasy.
Nie musimy obdarowywać napiwkiem taksówkarzy, zapłacenie należności zgodnie ze wskazaniem taksometru jest rzeczą normalną i oczywistą – po to właśnie taksometr jest zainstalowany.
Opiekunka osób starszych jak i każdy inny obcokrajowiec w Niemczech powinna stosować się do lokalnych zwyczajów związanych z napiwkami, aby nie wprowadzić w zakłopotanie ani siebie ani osoby, którą będziemy obdarowywać.
Używamy cookies